Detské oblečenie – vplýva na stav pokožky našich ratolestí? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Detské oblečenie – vplýva na stav pokožky našich ratolestí?

Detské oblečenie – vplýva na stav pokožky našich ratolestí?

Viete, že za ťažkosťami s detskou kožou sa môže skrývať oblečenie našich detí? Práve naň sme zamerali pozornosť v rozhovore s kožnou lekárkou MUDr. Reginou Paulinyovou z odbornej kožnej ambulancie BeneDerma, ktorá lieči nielen dospelých, ale aj detských pacientov. Do jej ambulancie prichádza veľa rodičov s deťmi pre ťažkosti s atopickým ekzémom, seboroickou dermatitídou či s citlivou pokožkou.

Čo zapríčiňuje kožné problémy u detí, ak to vôbec možno zhrnúť pár slovami?

Vo väčšine prípadov sú ťažšie stavy ochorení kože u detí spôsobené najmä vrodenou predispozíciou, ktorá sa od útleho detstva môže negatívne rozvíjať v dôsledku rozličných faktorov, napríklad pre nesprávnu starostlivosť, kvôli používaniu nevhodných a neprimeraných prostriedkov na ošetrenie, čistiacich prostriedkov, mydiel a podobne. Kožné problémy sa môžu začať aj zo dňa na deň. Spúšťačom môže byť napríklad nevhodne zvolené oblečenie, syntetické materiály, z ktorých môže byť odev vyrobený. U detí často pôsobia na pokožku dráždivo aj farbivá a chemické látky používané pri samotnom farbení látok. Problémy môžu potrápiť aj tie najmenšie deti a ich rodičov, kde je to o to komplikovanejšie, že často nájsť to, čo problém spôsobuje, je celkom ako v detektívke. Zmeny na pokožke u detí môžu zapríčiňovať ich následný nepokoj, problémy so spánkom, nechuť do jedla, kožné prejavy, suchosť, ekzémy a podráždenie.

Vraví sa, že to, čo sa nám objaví na koži, je odrazom stavu nášho vnútra.

Áno, koža je v podstate akési zrkadlo vnútorných orgánov, je odrazom harmónie tela. Len čo nastane porušenie našej vnútornej rovnováhy, skutočne sa to preukáže na našej pokožke.

Pri diagnostike teda pátrate aj týmto smerom?

Určite áno. Je viacero vecí, ktoré sa snažíme upraviť. Či už je to jedálny lístok alebo celkový režim dieťaťa. Rodičom radíme, ako sa starať o dieťa, o správny vývoj a, samozrejme, o jeho pokožku. Ak je pokožka chorá, snažíme sa vysvetliť im, aká má byť správna starostlivosť o ňu, pričom zdôrazňujeme, že ide o pravidelnú každodennú starostlivosť. Medzi odporúčania patria aj rady, aby dbali na to, aké oblečenie a z akých materiálov deti nosia. Odporúčame čo najviac oblečenie z bavlny, resp. biobavlny a používať čo najmenej chémie, farbív, ktoré zbytočne zaťažujú jemnú detskú pokožku, ktorá je oveľa citlivejšia ako pokožka dospelých.

Čomu sa vyhnúť, čo sa týka oblečenia, ak už sa objavili nežiaduce prejavy na pokožke dieťaťa? A  na čo dbať, ak týmto zdravotným trampotám chceme predísť?

Ak už sa objavia chorobné prejavy na pokožke, mojim malým pacientom a ich rodičom odporúčam, aby sa čo najviac vyhýbali čiernemu a  tmavo sfarbenému oblečeniu. Takisto sa treba vyhnúť umelým aplikáciám nalepeným na odevoch. Rovnako treba uvažovať o tom, z akého materiálu je oblečenie zhotovené. Prečo pred bavlnou uprednostniť biobavlnu? Bavlna s certifikátom bio má totiž aj výhodu, že už od prvopočiatku pri jej pestovaní sa nepoužívajú pesticídy, chemikálie, takže by ju pokožka mala lepšie tolerovať. Stačí si pozrieť dokumenty o tom, ako sa farbia textílie napríklad v Indii… Preto je na mieste opatrnosť. V prvom rade treba dbať na oblečenie, ktoré prichádza do bezprostredného kontaktu s pokožkou, najmä na spodnú bielizeň, pyžamá, nočné košieľky. Aj pri vrchnom oblečení, a to najmä v oblasti krku, podpažia, ukončenia rukávov, môže textília a aplikácie na nej dráždiť pokožku dieťaťa. Toto odporúčam nielen deťom, ale aj dospelým. Vyhýbať sa noseniu spodnej bielizne tmavej, resp. čiernej farby a dávať prednosť svetlým farbám a prírodným materiálom. Pri praní tmavej bielizne si môžeme všimnúť, ako púšťa farbivo. Veľmi ma prekvapuje, ak zistím, že niektorí ľudia vždy neoperú všetko oblečenie, ktoré si kúpili. Pritom pri prvom použití nového oblečenia sa nám na pokožku dostávajú nielen chemikálie a konzervačné látky, ktorými sa odevy pri distribúcii ošetrujú. Materiál môže obsahovať aj ťažké kovy, formaldehyd a iné látky, ktoré sa dokážu následne pokožkou, ktorá je najväčším orgánom tela, vstrebať do organizmu a spôsobiť problém.

Odborníci hovoria o formaldehyde ako o bezprahovej látke. Tieto látky sú údajne v akomkoľvek množstve schopné pôsobiť rakovinotvorne.

Áno. Jednoznačne odporúčame oblečenie pred prvým použitím vyprať. Tiež treba dobre zvážiť, či kúpiť oblečenie, ktoré zapácha po chemikáliách. Aj to je totiž signál, ako bolo ošetrené a skladované. Deti by sme mali obliekať do príjemných, mäkkých, prírodných materiálov, keďže sú veľmi aktívne, neustále v pohybe, často sa výrazne potia. Farba a ďalšie chemické látky z oblečenia tak môžu ľahšie preniknúť do organizmu. Takéto podráždenia sa prejavujú najmä v miestach trenia, ako sú krk, paže, stehná alebo plienková oblasť.

Aké plienky by ste odporučili mamičkám použiť?

Plienky z biobavlny sú ekologickejšie vzhľadom na ochranu životného prostredia, ale aj z hľadiska zdravia dieťaťa. Dnes už veľa mamičiek balí svoje deti do látkových plienok z biobavlny.

Stojí za to zamyslieť sa aj nad tým, v čom perieme oblečenie našich detí?

Určite. Odporúčame používať pracie prášky určené pre citlivú pokožku. Nepoužívať prášky, ktoré sú bežné pre dospelých, pretože veľmi často pôsobia na detskú pokožku dráždivo. Výborným opatrením pre deti s citlivou pokožkou je použiť pri praní jedno či dve pláchania navyše. U malých detí vôbec neodporúčame používať aviváže. Je to ďalšia zbytočná záťaž detského organizmu chemickými prísadami, taktiež môže nastať zmena nasiakavosti materiálu.

Jedna rada na záver?

Na trhu je už dostatok oblečenia z biobavlny. Treba si len dobre vybrať, nie podľa značky, ale v prvom rade podľa kvality. Treba si všímať označenie certifikátom biobavlny, ktoré sa na oblečení uvádza. Myslím si, že v porovnaní s ostatnými krajinami na svete máme výhodu v tom, že testovanie oblečenia je u nás prísnejšie.

Zhovárala sa

Renáta Krausová

časopis Dieťa
Foto shutterstock.com

 

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok