Toto sa deje, keď mi maminka neverí. V škôlke som sa bil, lebo… | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Toto sa deje, keď mi maminka neverí. V škôlke som sa bil, lebo…

Toto sa deje, keď mi maminka neverí. V škôlke som sa bil, lebo…

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 35)

Maminka. Píše Alžbetkin kamarát Miško. Včera sme sa vrátili zo škôlky a ty si bola smutná a nahnevaná. Pani učiteľka povedala, že som sa bil. Ja som už na to zabudol, no učiteľka nie. Vyzradila, aký som bol zlý a neposlušný. Že som sa pustil do kamaráta. Že to bolo kvôli hlúposti. Že by si sa so mnou mala porozprávať. Aj si tak spravila. No ja som videl jedno – ako sa na mňa hneváš, aká si smutná a cítiš zo mňa sklamanie. Nech by som ti porozprával čokoľvek, nezmenilo by sa to. Vysvetlím ti, čo to pre mňa znamená, keď mi neveríš.

Vieš, maminka, slovu „neveríš“ som nerozumel. Ale stačí, keď vidím to sklamanie, smútok, hnev a ako krútiš hlavou, chce sa ti hádať a kričať, hovoriť mi na všetko, čo poviem, „nie, to tak nie je“. A už viem. „Neveríš“ znamená, že nie si spokojná s tým, ako sa správam, ako sa chovám, vyzerám, ako sa cítim, vnímam veci, ako prejavujem hnev, zlosť, radosť, šťastie. Nepáči sa ti, keď robím veci takto a nie inak. Nie tak, ako chceš ty. Vieš, maminka, že to je ťažké? Pretože ty ich chceš takto, babka zase inak, tatko inak, učiteľka v škôlke inak. Je ťažké robiť veci tak, ako chcete vy všetci, pretože ja som len jeden a vás je veľa.

Maminka, prečo som sa v škôlke bil? Vieš, že sa to nikdy nedozvieš? Aj keby som ti to vysvetľoval každý deň? Neviem, ako by som ti pomohol pochopiť to. Pretože ja som sa nebil pre tú hlúposť, čo videla pani učiteľka. Nebil som sa s Milanom kvôli Milanovi. Bil som sa, pretože… veľa, veľa vecí. Vyzeralo to tak, že to bola hlúposť. Aj ja som si to najprv myslel. Ale nebolo to tak.

Všetko sa začalo ráno, keď som tatkovi povedal: „Ahoj, tatinko!“ Lenže on bol z práce taký unavený, že neodpovedal a zaspal. V jednej čižme som mal kamienok, ale nepovedal som ti to, keď si ma viedla do škôlky, pretože si sa ponáhľala. Bola si nervózna. A ja som bol smutný. Kvôli unavenému tatkovi a nervóznej maminke. V škôlke sme potom nedopozerali rozprávku, lebo učiteľka povedala „dosť“. Potom sa mi zlomila ceruzka, Janka do mňa omylom drgla a okvapkal som koberec. Na stene bol obrázok vlka a škeril sa na mňa tak, až som sa nahneval.

Potom sme boli vonku a kvapkal dážď. Kvapol mi za golier a do oka, až ma to zaštípalo. Potkol som sa a zašpinil si kolienko. Vedel som, že sa ti to nebude páčiť a budeš nadávať, pretože sú to nové nohavice. A tuším som aj dierku spravil? A to najhoršie – keď som išiel naskočiť na húpačku, Milan ma predbehol. Nielen to, ešte mi aj uchmatol kamienok, ktorý som ti chcel dať ako darček. Aby si sa usmiala, lebo to mám najradšej. Vtedy som do Milana drgol a on drgol späť a pobili sme sa. Neznášal som ho, ale o chvíľu sme sa spolu šmýkali. Len učiteľka strašne kričala a vynadala nám.

Už rozumieš, maminka? Je to, ako keď vylejem hrnček mlieka. Raz sa na mňa usmeješ a povieš, utrieme to spolu, hej? A inokedy na mňa skríkneš, že zase vylievam. Prvýkrát si mala dobrú náladu, darilo sa ti, usmievala si sa a nebola si nervózna. Druhýkrát sa ti nedarilo, hnevali ste sa na seba s babkou a bola si smutná. Bol to len hrnček. Ale raz ho vidíš ako hrnček, raz ako hrnčisko. Ja neviem a ani nezistím, čo všetko za tým stojí. Ale verím ti. Verím tvojej radosti aj tvojmu hnevu, hoci im nerozumiem. Mohla by si, prosím, veriť aj ty mne?

Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky


Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 34)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok