Sme mamy, ale nepreháňajme | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Sme mamy, ale nepreháňajme

Sme mamy, ale nepreháňajme

Mamy neraz zveličujú. Klady aj zápory. Pravda o rodičovstve je však niekde uprostred.

Pretekáme sa, ktorá z nás (ne)pribrala, trpela väčšími nevoľnosťami alebo o svojom tehotenstve riadne ani netušila nebyť sonografických vyšetrení. Niektoré z nás ale nerobia z vecí vedu. Kolobeh zvládajú spontánne a bez vypočítavania rodičovských starostí. Na takých mamách vidíte, že druhé až x-té dieťa v poradí nie je katastrofa rovnajúca sa cunami. To len prah pohodlnosti sa o kúsok posunul. A ten je u každého rôzny. Pre niekoho je príšerné každé štvrté zamrnčanie a s návalom emócií ho opisuje ako udalosť roka, iného nevyvedie z miery proste nič.

Z každého rožka

Viete čo hovoria maminy trojičiek? Že s dvojičkami by sa nudili. A čo sa deje, keď je detí ako maku? „Veľká rodina nie je katastrofa.“ Pod týmto názvom jeden ruský týždenník pred pár rokmi opísal skúsenosť rodenej Moskovčanky Mariny Solovejovej. Ako 44-ročná porodila svoje šestnáste dieťa. Vyjadrila sa, že spolu s každým dieťaťom objavila nové veci, ale naozajstne, teda vyrovnane a naplno si materstvo začala užívať až po narodení, podržte sa, dvanásteho dieťaťa! Ozaj, skúsili ste si niekedy pozliepať obraz dnešnej mamy? Aktívna žena, fungujúca v domácnosti i práci, vie zažehnať konflikty, ak treba, nebojí sa zájsť k detskému psychológovi a elegantne dokáže zapriahnuť aj babičky. A sme doma. Ako všetko stíhali ony, keď mali nás? Materská bola kratšia, jednorazové plienky neboli, vyčkávali v radoch v obchodoch, po nociach šili, aby ušetrili, no aj preto, že v obchodoch toho veľa nebolo. Popritom všetkom však potichučky vyradili samu seba z repertoára vlastného záujmu.

Stop kultu dieťaťa

Keď novinárka Lenore Skenazy nechala svojho deväťročného syna, aby sa metrom dopravil domov sám, vyslúžila si status najhoršej matky na svete a z chlapcovho dobrodružstva skladala účty v niekoľkých televíznych debatách. Lenore však nastavila rodičom zrkadlo. A nielen americkým. Hľadáme pre deti dobré školy, rozvážame ich na krúžky, všemožnými spôsobmi im zabezpečujeme pohodlie, projektujeme budúcnosť, a ony nevedia potrafiť domov z vedľajšej ulice. Inak, na lenivosť rodičov nahovára aj Brit Tom Hodgkinson. Ak rodičia dokážu žiť aj vlastný život, deti budú mať menej stresu. Odporúča vynechať organizovanie voľného času, zapĺňať diár aktivitami pre deti a nechať ich hrať sa alebo sa nudiť. Kanaďan Carl Honoré tvrdí, že mnohým aspektom z detstva, ako je vzdelanie, disciplína, hra, sa vlastne prispôsobujú rodičia namiesto svojich potomkov. “Žijeme v kultúre, ktorá presadzuje názor, že detstvo je príliš čarovné, aby sme ho prenechali iba deťom a deti sú príliš čarovné, aby sme ich nechávali osamote,” hovorí.

Navrhuje dopriať deťom priestor a čas na samostatnosť v hre, učení, rozvoji fantázie. Viete, čo tvrdí o premotivovaných rodičoch? Že kradnú deťom detstvo namiesto toho, aby sa rodičovstvu postavili zoči-voči.

Rodičovstvo je to, čo je. Ani úplný horor, ani totálna pohoda. Ozaj, spomínate si, ako ste sliedili za druhou čiarkou na baby teste? Áno, veď presne toto ste chceli!

Dana Ljubimovová Miháliková
Foto 123rf.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok