♪ Chcem ti len dobre: výhovorka, starostlivosť či neúcta? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

♪ Chcem ti len dobre: výhovorka, starostlivosť či neúcta?

♪ Chcem ti len dobre: výhovorka, starostlivosť či neúcta?

Črepiny z môjho zrkadla 69)

Situácia: Keď sme stavali s mužom dom, mali sme veľa starostí. Bolo to ťažké obdobie plné kompromisov, hádok, hľadania riešení, vybavovania, stretov s byrokraciou… Viete si to predstaviť. Počas tohto obdobia sa stalo, že sme sa do stretov dostávali aj s rodičmi. Dávali nám množstvo rád, medzi nimi boli aj nevyžiadané, snažili sa pomáhať v rámci svojich síl. Protirečili, pýtali sa, spochybňovali… Normálka. Občas sme ale, zavalení starosťami, mali takýchto rád dosť. Vtedy som začula to povestné – ale ja vám chcem len dobre! Chceme, aby ste sa mali dobre. Spomenula som si, že som to často počúvala aj v detstve.

Čo tým chcem povedať: Rodičia chcú skutočne pre deti to dobré. Pretrhli by sa, len aby boli deti šťastné.

Čo tým hovorím: Viem, čo je pre teba dobré.

Lepšie pre mňa a pre dcérku: To „dobré“ sa často stáva jablkom sváru. Predstava rodičov o „dobrom“ sa nemusí zhodovať s predstavami detí. Na druhej strane majú rodičia množstvo skúseností, zážitkov, veľa prežitého, čo ich naučilo pokore a úcte k životu, čo ich naučilo, čo treba vykonať, aby „sme sa mali dobre“. Poďme si to ale rozmeniť na drobné. Mať sa dobre je fráza, ktorej význam sa mení v čase. Voľakedy to znamenalo mať čo jesť, piť a kde si zložiť hlavu. Inokedy dostať vzdelanie. Dnes mať prácu a dobrý zárobok. Alebo umožniť deťom dostať čo najširšie vzdelanie, najviac kamarátov, najviac hračiek. Alebo môcť cestovať. Čo pre vás znamená „mať sa dobre“? A zhoduje sa vaša predstava s predstavou partnera, kamaráta, rodiča, prarodiča, syna či dcéry? Isté predstavy spoločné istotne máte, tak ako sa zhodujú tie moje a mužove. Lenže on má aj iné predstavy, ktorých naplnenie ho robí šťastným. Niektoré sú náročnejšie, iné jednoduchšie. V niektorých má jasno, iné sa vyjasnia časom. U mňa rovnako. A pre dcérku znamená zatiaľ „mať sa dobre“, ak má doma maminku a ocinka, dobre sa naje, občas si dá pár sladkostí, výrazom šťastia je pre ňu mačkovská hra na tablete, rozprávkové knižky a návšteva kamarátov. Môcť behať po tráve bosá (najlepšie bez ohľadu na ročné obdobie) a behať holá. Iné predstavy nie sú. Nezáleží jej, či bude mať v izbičke červenú skrinku alebo zelený koberec. Či voda, v ktorej sa bude kúpať, je slaná alebo sladká. Či si oblečie šaty s obrázkom koníka, či bude mať jej dom terasu, či vedľa rajčín v záhrade bude rásť paprika alebo burina… Dokonca jej je jedno, akú prácu majú jej rodičia, hlavne nech sú spokojní. Alebo čo bude mať na obed. Alebo či zarábame veľa či málo, či cestujeme. Ak jej nie je dobre, nájde si činnosť, maličkosť, ktorá ju rozveselí a uspokojí. Vie, čo má rada a venuje sa tomu.

Preto sa pýtam – kedy by som dcérke povedala, že jej chcem len dobre? Keď sa bude venovať tomu, čo miluje? Keď si bude budovať niečo, s čím bude spokojná? Alebo keď bude robiť niečo, z čoho bude nešťastná, o čom bude pochybovať, ale čo možno potrebuje, aby sa niečo naučila? Keď jej život bude dávať lekciu, vždy zasiahnem, lebo jej chcem dobre? Budem vstupovať do procesu učenia a rušiť ho zásahom?

Je tento zásah len výrazom mojej starostlivosti? Alebo tým vyjadrujem dcérke nedôveru? Myslím, že lekciu nezvládne, že viem niečo lepšie ako ona či sám život, že chcem, aby nasledovala moju skúsenosť a teda ju pripravím o tú jej? Alebo je to výhovorka, za ktorú sa skrývam? Skrývam nedôveru či svoju dávnu bolesť, sklamanie, že mne nebolo dobre, tým viac chcem, aby bolo dcérke lepšie?

Viete, uvažujem nad frázou „chcem ti len dobre“, ktorú jej užívatelia vytiahli vždy vtedy, keď mali dojem, že ich nepočúvam, alebo nechcem konať podľa ich uváženia miesto toho môjho. Keď verili, že niečo vedia lepšie než ja. Verím, že starší toho vedia viac. Neznamená to však, že suma skúseností mladých má menšiu váhu. Ani že nemajú právo robiť chyby a na ich základe získať vlastnú skúsenosť. V mnohých prípadoch je hodnotnejšia než rady. Píšem tieto riadky preto, že chcem dobre ja vám?

Mama Žaneta
Foto autorka

 

Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda v rubrike Stĺpček nová časť.

Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet z opačného brehu.
Každý týždeň pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok