Odporúčané aj zatracované dojčenie s klobúčikmi | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Odporúčané aj zatracované dojčenie s klobúčikmi

Odporúčané aj zatracované dojčenie s klobúčikmi

(Vyberáme z aktuálneho vydania Dieťa 4 – 5/2018.)

Dojčenie a ochranné klobúčiky – veľmi kontroverzná téma. Na jednej strane prvá pomoc pri dojčení vari v každej pôrodnici a na druhej strane jednoznačné odrádzanie od ich použitia zo strany poradkýň pri dojčení. Tak kde je teda pravda?

Aj ja som mala svoju zrejme klasickú skúsenosť s klobúčikmi ešte v pôrodnici ako prvorodička. Prsia mi navreli, boli horúce a tvrdé a dcérka v perinke nie a nie sa poriadne napiť. Hneď mi odporučili klobúčiky a odsávačku. Doteraz si spomínam, ako dojčenie bolelo a aké som mala rozhryzené bradavky. Klobúčiky mi na pár dní trochu pomohli, ale rýchlo som zistila, že bez nich je to, hoci so zaťatými zubami, lepšie ako s nimi. Ako v poradenskej praxi zisťujem, prístup v pôrodnici sa časom veľmi nezmenil – stále sa pri problémoch s dojčením v lepšom prípade odporúčajú klobúčiky, v tom horšom dojčenská fľaša.

Ako poradkyňa pri dojčení som bola zaškolená jednoznačne: „Klobúčiky, rovnako ako cumlík a fľaša, nie sú pri dojčení vhodné a sú veľkým rizikom pre úspešné dojčenie. Ak mamička používa klobúčik, treba ju inštruovať, že ak sa dieťatku nepodarí prisať, treba odsávať a alternatívne dokrmovať.“ Teoretické vedomosti sú jedna vec a praktická skúsenosť druhá. Pri fľaške a cumlíku som si overila, že naozaj v konečnom dôsledku dojčenie výrazne negatívne ovplyvňujú, ale klobúčik mi dal „inú lekciu“.

Klobúčik – dočasná pomôcka
Ako poradkyňa pri dojčení môžem mamičke odporučiť všetku teóriu, ale vždy ju musím v prvom rade počúvať a vnímať. Jednotlivé potrebné zmeny treba zavádzať citlivo tak, ako je ich schopná prijať. Väčšinou sa klobúčik podarilo odstrániť pri prvom stretnutí. Ale bolo mi veľmi zaťažko odporučiť matke (podľa predpísaných postupov), ktorá doposiaľ úspešne dojčila cez klobúčik, ale dieťatku sa nepodarilo prisať, aby začala zrazu mlieko odsávať a dokrmovať mimo prsníka. Z rozprávania iných poradkýň som vedela, že to môže trvať i niekoľko týždňov. Ďalšia veľká zásada je, že „deti sa učia dojčiť dojčením a aj matky sa učia dojčiť dojčením“. Odsávanie, kŕmenie mimo prsníka bez fľaše – z pohárika, ale častejšie po prste, to predsa nemá s dojčením veľa spoločného. Pritom klobúčik – žiadne odsávanie, dojčenie na požiadanie, uspokojovanie potrieb dieťaťa vlastným prsníkom, i keď nie dokonalým kontaktom…

Postupne som sa nakoniec vďaka mamičkám naučila klobúčik akceptovať a používať ho ako dočasnú pomôcku, ktorá vedie k úspešnému dojčeniu. Treba však dodržať niekoľko zásad.

Ing. Jana Michálková
(krátené)

Foto Shutterstock.com

Článok  si môžete prečítať v aktuálnom vydaní časopisu Dieťa 4 – 5/2018, ktoré si môžete kúpiť vo voľnom predaji.
Aj po uplynutí doby predaja aktuálneho čísla Dieťaťa si ho môžete predplatiť tu

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok