Nadácia Detského kardiocentra oslavuje 30 rokov | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Nadácia Detského kardiocentra oslavuje 30 rokov

Nadácia Detského kardiocentra oslavuje 30 rokov

Nadácia Detského kardiocentra v piatok 26. 5. 2023 oslavovala 30 rokov pomoci malým pacientom, ktorých srdiečko nebije tak, ako zdravým deťom. Už 3 dekády je tu pre deti s vrodenými a získanými chybami srdca. Pri tejto príležitosti zorganizovala „happening“ na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Návštevníci podujatia sa mohli tešiť na množstvo účinkujúcich, ktorí vytvorili na pódiu nezabudnuteľnú atmosféru. Bratislavský chlapčenský zbor otvoril tento krásny event a jeho tóny sa niesli celým Hviezdoslavovým námestím. Svojou účasťou nás podporili aj samotní lekári z Detského kardiocentra vrátane zakladateľov nadácie spred 30 rokov, prof. Jozef Mašura a MUDr. Michal Holáň. K vzácnym hosťom patrila aj prof. Iveta Radičová, ktorá je už roky patrónkou Nadácie Detského kardiocentra.

Hudobný hosť Tomáš Bezdeda mal v pláne zaspievať dve pesničky, avšak publikum očaril natoľko, že nakoniec pridal ďalšie tri piesne a spolu s gitarou to rozbalil, ako to len on vie. Maja Labudu, Janku Balzar Lieskovskú a Sisu Michalidesovú sme mohli vidieť a počuť krásne spievať, Katku Hasprovú a Reného Štúra zase moderátor Roman Pomajbo vyspovedal, ako dlho sú už kamarátmi Nadácie Detského kardiocentra. Martin „Mako“ Hindy, Katka a Tony Moisés so skupinou QuadManiaX ukázali, ako si oni svoje srdiečko udržiavajú v kondícii a zatancovali nám na kolieskových korčuliach. Zážitok z pódiového vystúpenia mali aj deti zo záujmového krúžku Latinofit Kids&Teens a športového klubu nadácie „ŠK Srdiečko“.

Výnimočným hosťom bol aj úžasný český spevák Martin Chodúr, z ktorého piesní mali prítomní diváci zimomriavky. K pestrému programu sa pridal aj Juraj Bača a Alexandra Vavrová so psíkom Robinom, s ktorým predviedla úžasné psie kreácie. Juraj nám tiež  zaspieval, napríklad aj nestarnúcu pieseň Čardáš dvoch sŕdc a vyvrcholením celého programu bola záverečná pieseň „Svet lásku má“, ktorú prišli zaspievať už spomínaní Juraj Bača, Martin Chodúr a trio doplnil charizmatický operný spevák Otokar Klein.

„Chceli sme osláviť naše výročie s ľuďmi, ktorí 30 rokov stoja pri nás a pomáhajú nám zvyšovať úroveň starostlivosti a úspešnosti liečby detí s ochorením srdca. Verejnosť je náš partner, náš hnací motor, naša nádej a happeningom na Hviezdoslavovom námestí sme chceli všetkým poďakovať za dlhoročnú spolupatričnosť. Úprimne ďakujem umelcom, ktorí nám v bohatom programe ukázali, že „svet lásku má“, povedala riaditeľka Nadácie Detského kardiocentra Mária Kadlečíková, ktorá je riaditeľkou už dlhých 16 rokov.

A ako Nadácia DKC za 30 rokov stihla pomôcť deťom s chorým srdiečkom?

Kúpa prístrojov a ich skvalitňovanie

Nadácia DKC za tri desiatky rokov pomohla k vybaveniu a skvalitneniu prístrojov v Detskom kardiocentre. Vybavenie špecializovaného pracoviska, Detského kardiocentra, NÚSCH, a. s. medicínskymi prístrojmi a technikou je dominantným cieľom podpory Nadácie DKC. Nadácia zakúpila vďaka podpore verejnosti veľké množstvo prístrojov, ktoré je potrebné neustále modernizovať a prispôsobovať pokroku v oblasti detskej kardiológie. Snahou nadácie bude aj naďalej spolu s odborníkmi sledovať vývoj v tejto oblasti a prispôsobovať svoju pomoc aktuálnym potrebám modernej medicíny a Detského kardiocentra.

Odbornosť lekárov a zdravotného personálu

Zvyšovanie odbornosti lekárov a sestier Detského kardiocentra je prioritou pre diagnostiku a liečbu srdcových ochorení u detí. Medzinárodné skúsenosti, nové trendy v medicíne, výmena informácií v odbornej verejnosti je nenahraditeľná pri záchrane životov detí s ochorením srdca.

Nadácia plní účel podpory ďalšieho vzdelávania špecialistov Detského kardiocentra a finančne zastrešuje účasť lekárov a sestier na medzinárodných kongresoch, konferenciách, či pobytoch na prestížnych klinikách mimo Slovenska. Taktiež sa finančne podieľa na účasti odborníkov DKC na kurzoch, seminároch a psychologických výcvikoch.

„Kids friendly“ nemocnica

Za 30 rokov nadácia pomohla vytvoriť v Detskom kardiocentre prostredie priateľské k deťom aj ich rodičom. Detské kresby na stenách, herňa s hračkami, televízory či akváriá pomáhajú malým pacientom a ich rodičom stráviť pobyt v nemocnici v príjemnom prostredí a hravej atmosfére.

Edukačný projekt „Žijem naplno“

Nadácia DKC sa zaujíma o pacientov aj po prepustení z nemocnice. Špeciálnu starostlivosť si vyžadujú pacienti vzhľadom na ich sťaženú prispôsobivosť na bežný každodenný režim, prirodzený pre ich rovesníkov. Ide o následky po rôznych zákrokoch a liečebných metódach. Nadácia preto pre deti s ochorením srdca zabezpečila pomoc vo forme špeciálnych pedagógov, ktorí navštevujú pacientov v pohodlí ich domova a pomáhajú im prekonávať ochorením spôsobené hendikepy (poruchy psychomotorického vývoja – pozornosť, jemná motorika, hrubá motorika, poruchy reči…). Do dnešného dňa sa nadácii podarilo pomôcť už viac ako 70 malým pacientom z celého Slovenska vo vekovom ohraničení 3-15 rokov.

Aj deti s ochorením srdca môžu športovať

Nadácia Detského kardiocentra odštartovala minulý rok nový unikátny projekt – športový klub „Srdiečko“. Cvičenie by malo byť prirodzenou súčasťou nášho života, avšak deti s vrodeným alebo získaným ochorením srdca možnosť športovať veľakrát nedostanú. Stále viac výskumov ukazuje potrebu väčšiny detí so srdcovými problémami absolvovať určitú formu cvičenia. Športová aktivita môže zvýšiť výkonnosť srdca a všeobecne pomôcť cirkulácii krvi v tele.

Deti s ochorením srdca môžu bezpečne športovať a cvičiť. Preto sme sa rozhodli založiť športový klub pre malých pacientov Detského kardiocentra, aby sa mohli zabaviť a zašportovať si na športovej pohybovej príprave so skvelými trénermi.

Mikuláše a Medzinárodné dni detí v DKC

Komunikácia s pacientmi a ich rodičmi je dôležitá aj na báze sociálnej, preto Nadácia Detského kardiocentra organizuje pre hospitalizovaných pacientov oslavy Dňa detí či Mikuláša s pestrým, zábavným programom a návštevami známych tvárí – hercov, spevákov, športovcov, ktorí prinesú deťom okrem darčekov veľa radosti a neodmysliteľné úsmevy na tváričkách.

Už v začiatkoch pôsobenia Nadácie DKC sme sa snažili urobiť čo najväčšiu radosť deťom, ktoré boli nútené tráviť sviatky v nemocnici. Oslavy Dňa detí či Mikuláša s nami prišli veľakrát zdieľať aj osobnosti, a to pomerne často a veľmi radi. Nikdy neodmietli, keď ich nadácia oslovila a stali sa postupne kamarátmi našich malých pacientov.

Na podujatia ako Mikuláš či MDD pozývame aj deti, ktoré nie sú momentálne hospitalizované a ktoré veľmi radi prichádzajú na naše akcie. Darčeky a dobrá nálada je pre ne nadovšetko!

(PR)

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok