Zdravé prebaľovanie s modernými látkovými plienkami | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Zdravé prebaľovanie s modernými látkovými plienkami

Zdravé prebaľovanie s modernými látkovými plienkami

Plienky sú každodennou súčasťou starostlivosti o malé dieťatko. Väčšina mamičiek automaticky siaha po jednorazových plienkach. Ale je tu alternatíva, ktorá je pre dieťatko prirodzenejšia, šetrnejšia k prírode a dokáže poskytnúť porovnateľný komfort.

Zopár faktov

Jedno dieťa vyprodukuje za svoje prebaľovacie obdobie približne 1 tonu použitých plienok, to je asi 4 500 kusov plienok za 2 roky prebaľovania dieťatka. Jednorazové plienky uprednostňuje asi 95 percent rodičov, čo v prepočte na celé Slovensko predstavuje približne milión plienok denne! Rozloženie plienky trvá niekoľko stoviek rokov, čo znamená, že zatiaľ sa ešte žiadna nerozložila. Ani eko plienky nie sú ideálnym riešením – vyrábajú sa síce šetrnejším spôsobom, ale na skládke sa nerozložia rovnako ako bežné plienky, lebo sú zakonzervované pod nánosom ďalšieho odpadu.

Moderné látkové plienky

Nakúpiť aspoň 3 obrovské balíky plienok, keď sú v akcii a každý deň chodiť von s košom plným „voňavého“ odpadu. To pri látkových plienkach odpadá.

Pri používaní látkových plienok máte doma všetko, čo na prebaľovanie potrebujete, pričom použité plienky periete každý 2. až 3. deň. A ak je plienka znečistená od stolice? Stačí použiť do plienky separačnú vložku a aj tento problém je vyriešený, stolicu vyhodíte spolu so separačkou. Na pohodlné prebaľovanie vám stačí asi 24 až 30 plienok a k tomu 3 až 5 vrchných nohavičiek. A žehlenie? Na to zabudnite, moderné látkové plienky sa nežehlia. Pranie pri 60˚ C zabezpečí, že plienky budete mať bezpečne čisté. Stále sa vám to zdá zložité?

Ako na to?

Látkových plienok je niekoľko druhov, od klasických štvorcových plienok, ktoré poznali aj naše mamy, až po plienky typu „všetko v jednom“, ktoré sa strihom a jednoduchosťou používania podobajú jednorazovým plienkam. Plienky sú vymyslené tak, že s dieťatkom rastú, takže jedna plienka môže poslúžiť dieťatku celé prebaľovacie obdobie. Špeciálna vrstva navyše vie zabezpečiť komfortný pocit sucha aj v mokrej plienke.

Látkové plienky rastú s dieťatkom, jedna plienka poslúži dieťatku od narodenia až do odplienkovania bez dokupovania väčšej veľkosti. Aj vďaku tomuto na látkových plienkach ušetríte.

Viem, do čoho prebaľujem

Bambus, bavlna, konope, polyester, toto sú materiály, ktoré sa pri látkových plienkach používajú najčastejšie. V čom ich operiete, závisí už iba od vás. Presne teda viete, čo má vaše dieťatko na zadočku 24 hodín denne počas prvých rokov života.

Šetrím vďaka látkovým plienkam

Aj keď sa to pri cenách látkových plienok nezdá, vďaka látkovaniu môžete ušetriť slušnú sumu (aj keď zohľadníme náklady na pranie). A ak ich využijete aj na prebaľovanie ďalšieho dieťatka, je úspora ešte väčšia.

Aj menej je viac

Myslíte si, že by ste to s látkovými plienkami nezvládli? Môžete ich používať aspoň čiastočne, napríklad iba keď ste doma. Keby tak urobilo aspoň 20 percent rodičov, mohlo by sa na Slovensku vyhodiť o 100 tisíc. plienok menej. DENNE.

Všetko o látkových plienkach nájdete na www.latkoveplienky.sk,
poradíme vám aj v našej predajni BabyBum v Bratislave – Petržalke.

https://www.facebook.com/latkoveplienky

(PR)

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok