Môže sa stať, že sa zo sexuality stane neprirodzená vec | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že sa zo sexuality stane neprirodzená vec

Môže sa stať, že sa zo sexuality stane neprirodzená vec

Každý rodič sa raz ocitne v situácii, keď sa jeho dieťa začne pýtať. Na všetko. Aj na tie našou spoločnosťou tabuizované témy. Prichádza dilema, ako zodpovedať otázky – čo všetko zamlčať? Ako to vysvetliť tak, aby to bolo adekvátne veku dieťaťa? Väčšina rodičov to zvláda. Ale najviac im dáva zabrať vysvetlenie tej jednej jedinej veci – sexuality.

Každé dieťa je iné a preto vyžaduje aj individuálnu starostlivosť a výchovu. Poznáte to aj sami – čo platí na najstaršieho, neplatí na najmladšieho a naopak. Rodič by mal najlepšie poznať svoju ratolesť a podľa toho k nej pristupovať aj pri vysvetľovaní. Preto nebudeme polemizovať ohľadom tejto témy a radšej sa zameriame na opačný pól a povieme si…

…ČO URČITE NEROBIŤ

Dnes je skutočne ľahké naraziť v televízii aj dopoludnia na programy so sexuálnou tematikou. Bozkávanie a objímanie sa aktérov v posteli dokážu rodičia deťom objasniť bez „ujmy na zdraví“. Ale čo ak sa pred detskými očami objaví nejaká sexuálna scénka? Každý rodič na to zareaguje inak – zasmeje sa, prepne program, stuhne a v tichosti situáciu prečká alebo prikryje dieťaťu oči. Ale skúsme sa na to pozrieť z pohľadu dieťaťa. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo urobí vyššie zmienená reakcia s jeho psychickým vývojom?

Musíme si uvedomiť, že pre dieťa je svet a život veľká neznáma. Poznáva ho každý deň. Presne tak, ako keď prídete do novej práce. Ste nervózni, zaúčate sa. A aké by to pre vás bolo, keby sa vám nikto nevenoval, nepovedal vám, čo máte robiť a nezaučil vás? Alebo keď ste na dovolenke v neznámej kultúre a nemáte poňatia, čo sa patrí a čo nie. Presne takto sa cíti dieťa – všetko je preň novinkou, všetko ho zaujíma a to, aký bude mať názor a pohľad na danú vec, situáciu, ovplyvňujete vy, rodičia. Zamyslite sa nad tým, ako by sa asi dieťa cítilo – sedí s vami na pohovke, pozeráte spoločne film a naraz sexuálna scéna na obzore. Vy sa začnete červenať, zakryjete ratolesti očká a v najhoršom prípade mu odmietnete odpovedať na otázky so slovami: „Na to si ešte príliš malý! Nepýtaj sa, nestaraj sa!“

ČO SI Z TOHO DIEŤA VEZME?

Že za sexualitu sa máme hanbiť. Je to niečo neprirodzené, nepríjemné, nehovoríme o tom, je to proste tabu. V našej spoločnosti je to zatiaľ viac-menej pravda. Samozrejme, dieťaťu nemusíte vysvetľovať celý reprodukčný systém muža a ženy a zrodenie nového života, to skutočne nie. Ale ako sme povedali, pre dieťa je to úplne nová situácia, po prvýkrát sa s týmto stretáva a potrebuje vysvetliť, čo sa to vlastne deje. Ak tomu zakrytím jeho očí dáme punc hanebnosti, dieťa to automaticky prevezme, a pravdepodobne sa k tejto téme vo vašej prítomnosti už nevráti. Naviac, bude sa dosť dlho o tom hanbiť vôbec s niekým hovoriť.

V situácii so sexuálnou scénou úplne postačí, keď ju budete brať normálne ako niečo prirodzené, akoby to k životu patrilo. A dieťaťu poviete, že toto je vec, ktorú riešia dospelí, ktorí sa majú radi.

Naopak odmietanie odpovedať na otázku týkajúcu sa sexuality so sebou prináša hrozbu neinformovanej mládeže. A všetci dobre vieme, čo sa v takýchto prípadoch môže stať – tehotenstvo, pohlavné choroby, potrat. Vravíte si, že v časoch internetu je to irelevantné riešiť? Naozaj nie je. Divili by ste sa, koľkým mladým, vzdelaným a inteligentým ľuďom chýbajú základy anatómie a neosvojili si zodpovednosť. A ako rodič chcete snáď úprimný a otvorený vzťah s vašim potomkom, alebo nie?

ZHRŇME SI TO

V konečnom dôsledku je naozaj jedno, čo dieťaťu o sexualite odhalíte a čo zamlčíte. Podstatná je vaša reakcia. Ak mu s pokojom poviete, že je na vysvetlenie skoro, ale pohovoríte si o tom s ním neskôr, dieťa bude vnímať pokoj vo vašom prejave. Uvidí, že sa nehanbíte a v tom prípade bude mať vo vás dôveru, že si môže s vami kedykoľvek a o čomkoľvek pohovoriť.

Jeden tip na záver – môžete si doma zaviesť schránku na otázky dieťaťa. Ak už vie písať, každú otázku napíše na papierik a vhodí ho do schránky. Ak písať nevie, napíšte to za dieťa. Dajme tomu, že každú sobotu si s ním sadnete a všetko preberiete. Vy budete mať možnosť pripraviť sa a dieťa sa bude tešiť na pravidelné rozhovory s vami.

Mgr. Mária Hanúsková

Foto Shutterstock.com

Viac článkov o výchove nájdete tu.

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok