Môže sa stať, že kto hľadá svoju hodnotu inde než v sebe, nikdy ju nenájde | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že kto hľadá svoju hodnotu inde než v sebe, nikdy ju nenájde

Môže sa stať, že kto hľadá svoju hodnotu inde než v sebe, nikdy ju nenájde

Narazili ste na to slávne video, v ktorom profesor demonštruje svojim žiakom zmysel sebahodnoty? Svojim študentom chcel predviesť, že naša hodnota totiž nezávisí od vonkajších faktorov, ale vychádza z nás.

Meir Kay, internetová osobnosť známa svojimi videami na Youtube, má snahu zmeniť nahliadanie ľudí na život. Svojim videami a vlogmi chce rozširovať šťastie, pozitívny pohľad a inšpiráciu na podobné zmýšľanie, aby bolo vo svete menej utrpenia a nenávisti. V roku 2017 nahral na Youtube video, v ktorom demonštruje, o čom vlastne sebahodnota je. A veru, deti sa mali čomu priučiť.

Herec Kim Emerson hrá profesora, ktorý vchádza do triedy plnej žiakov. Vytiahne bankovku – dvadsať dolárov – a pýta sa ich: „Kto by chcel dvadsať dolárov?“ Nie je prekvapením, že sa prihlásia všetci žiaci.

Hneď nato profesor bankovku pokrčí v pästi, znova ju ukáže študentom a opýta sa to isté. Dvadsať dolárov chce, samozrejme, celá trieda. Tu profesor vyjde spoza svojho stola a pristupuje k študentom priamo. Bankovku hodí na zem, podupe po nej, zdvihne ju a celý proces sa opakuje znova: „Kto by chcel týchto dvadsať dolárov teraz?“ Opäť sa prihlásili všetci študenti.

Profesor dvíha bankovku a začína vysvetľovať svoju dôležitú lekciu. Je jedno, čo s dvadsiatimi dolármi spravil. Ich hodnota zostala nezmenená. Bankovku pokrčil, podupal, ale stále si zachovala svoju hodnotu dvadsiatich dolárov. Tak isto je to aj so sebahodnotou. Nezáleží na tom, aké skúšky nám život pripraví, aké zlé rozhodnutia spravíme, či robíme chyby alebo sa nachádzame v úbohých podmienkach a neprívetivých životných okolnostiach – naša hodnota zostáva stále rovnaká, nemení sa.

Čokoľvek sa nám v živote stane, nás nedefinuje a neznižuje našu sebahodnotu. Lekcia nielen pre deti, ale najmä pre nás dospelých: Život nás môže podupať, skrkvať „v pästi“, ale to neznamená, že nie sme hodnotné osobnosti.

Mgr. Mária Hanúsková
85. časť seriálu Môže sa stať…
Foto 123rf.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok