Materské mlieko ako liek | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Materské mlieko ako liek

Materské mlieko ako liek

Ako ho využiť v starostlivosti o dieťatko?

Materské mlieko nie je len „mlieko“. Je to jedinečná tekutina, ktorá pomáha deťom k základu spokojného života – pevnému zdraviu. Materské mlieko u nás dokázalo vyliečiť infekciu očí novorodeniatka. Dokázalo zvrátiť priebeh choroby a za jediný deň potlačiť teplotu a nádchu, ktorá (vraj) liečená i neliečená trvá neslávnych sedem dní. Materské mlieko je pre organizmus dieťatka tým najlepším univerzálnym liekom.

INFEKCIE OČÍ
Z pôrodnice sme si okrem krásneho synčeka a rovnako krásnych spomienok na prirodzený pôrod bez zásahov priniesli, žiaľ, aj infekciu očka. V pôrodnici zápalu nepripisovali veľkú pozornosť. Infekcie očiek novorodeniatok, ktorých telíčka po narodení osídľuje veľké množstvo rozmanitých druhov mikroorganizmov, sú bežné.

V pôrodnici sme sa naučili, ako očko správne ošetrovať. Najskôr sme ho mali vymyť jednou kvapkou bórovej vody a potom doň kvapnúť jednu kvapku antibiotických kvapiek. Ako prvý sme dostali liek Pamycon. Očko sme ošetrovali podľa pokynov, no vôbec sa nelepšilo, práve naopak, zdalo sa, že infekcia sa zhoršuje. Každé ráno mal synček očko v kútiku celé zlepené zaschnutým žltým hnisom. Nečistoty som vždy najskôr navlhčila čistou vodou, aby zmäkli, odstránila som ich a potom očko ošetrila oboma druhmi kvapiek.

Keď nepomôžu jedny, pomôžu druhé, tretie…?
Po týždni neúspešného používania Pamyconu sme od pediatričky dostali druhé antibiotické kvapky – Tobrex. Doktorka nám vysvetlila, že samotné kvapky infekciu nevyliečia. Z upchaných slzných kanálikov sa musí najprv masážou vytlačiť hnis, aby sa do nich liek mohol dostať. Poučila nás, ako má masáž vyzerať, a my sme ju začali používať pred každým kvapkaním. Zakaždým, keď sme si už mysleli, že nová liečba zabrala, infekcia bola o niekoľko dní späť. Keď nepomohol ani Tobrex, dali nám tretie antibiotické kvapky – Kanamycin. Nezabrali však ani tie.

Keďže na infekciu očiek novorodeniatok sa predpisuje aj niekoľko  druhov lokálnych antibiotík a až potom sa odporúča zákrok na očnom oddelení, na rade bola naša posledná, v poradí už štvrtá šanca – ďalšie dva týždne používania Tobrexu. Synček mal už tri mesiace a rutinu každodenného vytláčania hnisu a kvapkania kvapiek ťažko znášal. Trpela som spolu s ním zakaždým, keď si týmto trápením musel prejsť. Robila som, čo bolo v mojich silách, no očko sa mi vyliečiť nepodarilo.

Zostávalo už len prepláchnutie slzných kanálikov
Pediatrička nám napokon odporučila prepláchnutie slzných kanálikov – obávaný a rodičmi nenávidený zákrok u očného lekára. Doktorka sa nás snažila upokojiť. Zákrok je síce pre dieťatko aj rodičov veľmi nepríjemný, netrvá však dlho a problém zvyčajne definitívne vyrieši. Dieťatko vraj neplače preto, žeby ho zákrok bolel, ale kvôli tomu, že je pevne zviazané do plachty, aby sa nemohlo hýbať. Z ambulancie sme odchádzali zmierení s tým, že krátky zákrok bude predsa len lepší ako ďalšie mesiace trápenia s neistým výsledkom. Ťažko som znášala, že bol náš synček za taký krátky čas  vystavený až trom druhom antibiotík. Verila som preto, že synček zákrok zvládne a infekciu zdoláme. Očná lekárka nám vypísala termín, ktorý sa šťastnou náhodou uvoľnil ešte pred Vianocami. Inak hrozilo, že budeme na zákrok čakať dva mesiace. Na detskom očnom oddelení sa na nedostatok práce sťažovať nemôžu.

Keď som si však o zákroku zistila viac, svoj názor som rýchlo zmenila. Rodičom neumožnia byť so svojím dieťatkom počas zákroku. Môžu len spoza dverí počúvať jeho bezmocný nárek, keď sa márne dožaduje bezpečia maminho náručia. Skúsenosti žien hovorili o tom, že neraz deťom do očka aj nešťastnou náhodou pichli, a, čo bolo najhoršie, zákrok často nebol úspešný a musel sa aj niekoľkokrát opakovať.

Dôvodom, prečo sa preplachovanie slzných kanálikov vykonáva bez prítomnosti rodiča, rozumiem. Doktori pracujú pod obrovským stresom. Ich práca musí byť rýchla, presná a efektívna a podmienky, v ktorých sa  vykonáva, sú veľmi náročné. Reakcie rodičov na zákrok nie sú za týchto okolností žiaduce. Máloktorý rodič sa dokáže nečinne prizerať, ako jeho dieťa kričí z plných pľúc o pomoc, zatiaľ čo sa kovový nástroj približuje k jeho oku.

Verím, že je prianím každého rodiča byť pri tomto type zákroku pri svojom dieťati. Doktor však bez váhania namietne, že to nie je možné. Dôležité je, čo rodič urobí potom. Buď sa vzdá, alebo doktora svojím racionálnym konaním presvedčí, že pri zákroku nebude problémom navyše.

Materské mlieko zvládlo to, čo lieky nedokázali
Keď som si uvedomila, akou traumou je pre dieťatko zákrok, rozhodla som sa zobrať situáciu do vlastných rúk. Nikomu na mojom dieťati nezáleží viac ako mne. Skúsim si pomôcť sama. Musia predsa existovať iné spôsoby, ako infekciu vyliečiť. A najdokonalejším liekom vždy bolo a bude, správne, materské mliečko!

Antibiotík sme sa viac nedotkli. Začala som očko masírovať tak často, ako to len šlo, zakaždým som si odstriekala čerstvé materské mliečko a z kalíška som ho nakvapkala malému do očka. Okamžitý úspech nám vyrazil dych! Hneď na druhý deň po začatí liečby mliečkom očko celkom odpuchlo. O deň na to už ráno na očku nebol žiadny hnis. Za tri dni bolo očko vyliečené! A infekcia sa viac nevrátila. Nemohla som tomu uveriť. Materské mliečko dokázalo to, čo za tri mesiace nezvládli tri druhy antibiotík.

PRECHLADNUTIE
A bolo to tu. Dvadsaťdva mesiacov a naše prvé prechladnutie. Rozhodla som sa nečakať a urobiť všetko preto, aby sme to čo najrýchlejšie zvládli. A výsledok na seba nenechal dlho čakať, a to doslova! Dojčenie, kvapkanie materského mliečka do nošteka, odsávanie hlienu, spánok s vyvýšenou hlávkou a podávanie vitamínu C, cesnaku a skorocelového čaju nám pomohli zvládnuť nádchu a teplotu 37,5 °C za jediný deň! Keď šiel synček v noci spinkať, poslednýkrát sme nakvapkali mliečko a odsali hlien. Vždy, keď sa v noci prebral na dojčenie, v napätí som počúvala, či sa ozvú aj „prebudené“ sliznice a s nimi soplík. No obávala som sa zbytočne. Noc bola nečakane príjemná a celú sme ju spokojne prespali. Nadránom už synček nemal teplotu a nestúpla mu ani počas nasledujúcich dní. Materské mliečko sme kvapkali preventívne ešte niekoľko dní, ale z nošteka mu už netieklo a hlieny nezhustli. Lieky proti teplote sme vôbec nemuseli použiť.

A ako na to?
Budete potrebovať:

  • čerstvo odstriekané materské mliečko,
  • kalíšok alebo kvapkadlo,
  • mäkkú vreckovku,
  • odsávačku hlienov s nadstavcom na vysávač,
  • hojivú masť,
  • sypaný skorocel,
  • cesnak,
  • vitamín C,
  • pomôcky na vyvýšenie hlavovej časti postele,
  • veľa lásky!

Teplý kúpeľ
Najlepšiu vec, ktorú pre dieťatko pri podozrení na prechladnutie môžeme urobiť, je dopriať mu teplý kúpeľ. Teplo doplnené telíčku touto formou dokáže ozajstné zázraky. My sme sa takto chorobe nejedenkrát vyhli, keď si už na nás brúsila zuby.

Materské mliečko do nošteka
Pripravíme si kalíštek alebo kvapkadlo a trošku čerstvo odstriekaného materského mlieka. Dieťatko položíme na chrbátik, ak treba, prichytíme mu rúčky, a do nošteka nakvapkáme pár kvapiek materského mliečka. Prebytočné mliečko odsajeme mäkkou vreckovkou a necháme pôsobiť. Mliečko noštek nielen vydezinfikuje, ale hlien sa vďaka nemu aj skvapalní a ľahšie ho odsajeme. Odsávame vždy, keď pri dýchaní počujeme hlien. Odsávačka s nadstavcom na vysávač vysaje hlieny dôkladne, no musíme ju používať pri čo najnižšom účinnom výkone vysávača – takom, aby hlien zachytila, ale aby ťah vysávača nebol pre sliznice prisilný. Pri odsávaní držíme odsávačku striedavo vodorovne a smerom nadol. Nosné dutiny nevedú smerom hore, ako nás môže mylne navádzať vonkajšia anatómia nosa, ale nadol. Ak odsávačku nepriložíme správnym smerom, hlien dostatočne neodsajeme. Odsávanie je pre dieťatko nepríjemné, pretože nemôže voľne dýchať. Po odsatí ho preto upokojíme na prsníku a natrieme mu noštek masťou s hojivými prírodnými prísadami na báze neškvareného bravčového tuku. Vďaka prirodzenému tuku sa masť vynikajúco vstrebáva a noštek ani po častom utieraní neštípe, nepáli a ani nesvrbí. Podchytíme tak najnepríjemnejšie prejavy nádchy.

PREVENCIA KAŠĽA
Dusivý kašeľ (najmä počas noci) je nepríjemným problémom aj pre dospelého, nieto ešte pre dieťatko. Od začiatku prechladnutia mu preto predchádzame preventívnym podávaním teplého skorocelového čaju. Dieťatko dostáva tekutiny a liek v jednom – bez umelých sladidiel, konzervačných látok a zahusťovadiel. Vďaka vyvýšenej hlavovej časti postele hlieny nestekajú do hrdla a nedráždia na kašlanie. Na rovnej podložke sa sliznice dobre prekrvujú – opúchajú a znemožňujú tak dieťatku voľné dýchanie a pohodlné nadojčenie.

DOJČIŤ, DOJČIŤ, DOJČIŤ
Dojčíme neustále a toľko, koľko dieťatko potrebuje. Telesné teplo, objatie a samotné mliečko najlepšie napomáhajú uzdraveniu dieťatka. Mame, ktorá je v kontakte s chorým dieťatkom, sa do mlieka vylučujú protilátky, ktoré tvorí telo, a ktoré dieťatko zúročí.

VITAMÍN C A CESNAK
Vitamín C podávame v dávkach vhodných pre dieťatko počas celého dňa spolu s tekutinami. Tie nesmú byť horúce, pretože vitamín C je citlivý na teplo (i svetlo). Najlepší je vitamín C vo forme ovocia alebo čistý vitamín C v prášku – bez umelých konzervačných látok, farbív, príchutí a sladidiel. V našej domácnosti ako zdroj vitamínu C používame 100-percentnú bio brusnicovú šťavu. Cesnak sme synčekovi ponúkli na hrianke a celozrnnom chlebíku s medom. Výborným zdrojom tekutín je aj sezónne ovocie. U nás to bol červený melón.

Mgr. Lucia Papáková, PhD.

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok