Ako privyknúť dieťa na nočník | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Ako privyknúť dieťa na nočník

Ako privyknúť dieťa na nočník

Niektorí rodičia začínajú s nácvikom hygienických návykov príliš skoro, iní príliš neskoro. Tak či onak, najväčšie škody môžete napáchať vtedy, keď na to pôjdete zhurta a nasilu. A tiež, keď sa budete dieťaťu, ktoré sa pociká, posmievať alebo mu nadávať.

Na začiatok si povedzme pár slov o tom, aké je naše dieťa, ktoré chceme odučiť od plienok. Ako nás vníma, ako vníma svet a ako to všetko súvisí aj s nočníkom…

Dieťa do veku 6 až 7 rokov je veľmi egocentrické, čo súvisí s postupným dozrievaním mozgu. Zo všetkého, čo sa okolo neho deje, si robí závery o sebe. Takže aj zo správania druhých ľudí voči sebe si robí závery o sebe. Keď sa k dieťaťu niekto správa milo alebo sa mu deje niečo príjemné, tak si robí záver, že sa to deje preto, lebo „niekto ma chce potešiť a to preto, lebo som dobré“. A keď sa deje niečo nepríjemné, tak to preto, že „som zlé“ – akoby „zaslúžilo som si, aby sa mi toto dialo“.

Keby sme to mali zveličiť s cieľom poukázať na detskú logiku, tak by sme tam videli spojenia, ako napríklad „keď svieti slnko, tak svieti preto, že ja som dobré a chce ma potešiť“. Alebo „keď prší, tak prší preto, že ja som zlé“ a podobne. V detských hlávkach beží vzorec „všetko na svete sa deje kvôli mne, celý vesmír sa točí okolo mňa“. Táto egocentrická detská logika je pre rodičov často úsmevná a považujú ju za niečo milé, detské, hravé… Zradné ale je, aké spojenia sa v detských hlávkach vytvoria, keď sa dieťaťu deje niečo príjemné a potrestáme ho za to.

Fuj, si škaredý, zase si sa pokakal!
Jednou z takýchto „zradných” situácií je aj nácvik chodenia na nočník. Dieťaťu sa uľaví, keď sa vykaká – prestane ho tlačiť bruško, je mu fajn. Avšak niekedy namiesto „pochvaly” za to prichádza „trest”, a to najmä od mamy či otca, keď počuje: Fuj, aký si škaredý! Zase si sa vykakal do plienky a nie do nočníka! Pozri sa, ako to smrdí… fuuuj!”

Ako sme už spomínali, deti si vytvárajú obraz o sebe na základe toho, čo sa deje okolo nich. Každé gesto, ktoré rodič urobí, posiela dieťaťu správu o jeho sebahodnote. Preto, keď dieťa začnete učiť používať nočník, berte to ako hru a snažte sa dieťa motivovať pozitívne. Môžete napríklad povedať: „Hurá, ty si sa vykakal/vykakala!” a potom zas pozitívne „Ja teraz dám hovienko z plienočky do záchodu. A ty nabudúce tiež môžeš dať hovienko rovno do záchodu. Chcel/chcela by si ísť nabudúce na záchod/nočník?” a podobne. Dôležité je komunikovať s dieťaťom pozitívne a tešiť sa z jeho úspechov.

Niekedy môže byť pre rodičov ťažké ubrániť sa tlaku okolia, či už ide o staršie generácie (babky, dedkov) alebo o mamičky rovesníkov vášho dieťaťa, ktoré vám dávajú najavo, že dieťa je už veľké a nemalo by mať plienky. To najlepšie, čo môžete urobiť, je naladiť sa na individuálne tempo vášho drobca. Netrápte sa tým, ako to majú ostatní. Prestaňte porovnávať seba aj svoje dieťa. Môžete tak vytvárať zbytočný stres a ak budete v strese vy, neprospeje to ani vášmu  dieťaťu.

Kedy je ten správny čas?
Podľa odborníkov s odplienkovaním by sme nemali začínať skôr, ako dieťa dosiahne vek 18 a viac mesiacov. (Detskí nefrológovia hovoria o vedomom vyprázdňovaní až vo veku okolo 2 až 3 rokov života – pozn. red.) Dieťa by už malo rozumieť, čo sa myslí pod pojmom cikať/kakať, dobré je, keď si už vie stiahnuť aj dať hore nohavice a keď máva po poobedňajšom spánku aspoň občas suchú plienku. Taktiež by malo mať porozumenie reči aspoň na takej úrovni, že rozumie bežným inštrukciám – napríklad na výzvu hľadá hračku, s ktorou sa hralo alebo ukáže na sebe niekoľko častí svojho tela.

Predtým, ako začneme s nácvikom chodenia na nočník, sa deti bežne zaujímajú o to, kam to mamina išla, keď išla na záchod a čo tam robí… Možno ste si doteraz neuvedomili, že práve fakt, že ani na záchode nemáte chvíľku pre seba, je služba vášmu dieťaťu, ktorou mu uľahčujete budúci nácvik chodenia na nočník a záchod.

Na začiatku treba dieťa s nočníkom oboznámiť. Aby vedelo, čo s ním treba robiť. Potom by malo dokázať sedieť na nočníku nejaký čas. Keď sa mu nepodarí vycikať alebo vykakať, nehrešte ho za to. Naopak, keď je úspešné, pochváľte ho.

Môže sa stať aj to, že tesne predtým ako dieťa prestane používať plienku, krátkodobo začne odmietať sedieť na nočníku či na záchode. Doprajte vtedy dieťaťu slobodu, nechajte ho nech dozrie a nenúťte ho tam sedieť nasilu. Uvidíte, že zanedlho sa pre túto možnosť rozhodne samo a odvtedy už plienky cez deň nebudete potrebovať.

 

Čo ešte pomôže?

  • Ak má dieťa staršieho súrodenca alebo starších kamarátov, môže „odkukať“ chodenie na wc alebo na nočník od nich. Deti sa totiž učia príkladom.
  • Keď učíte dieťa na nočník, dobré je nechať ho voľne položený pri wc alebo niekde na očiach. Dieťa musí vedieť, čo s ním treba robiť, ako ho použiť a môže mať k nemu voľný prístup, aby si naň sadlo, keď treba.
  • Väčšina detí vie najskôr udržať stolicu, až potom moč.
  • V čase nácviku na nočník môžete vymeniť jednorazové nepremokavé plienky za bavlnené alebo dieťaťu vôbec nedávajte plienku a nechajte ho cez deň iba v nohavičkách. Dieťa tak dostane spätnú väzbu – pocikám sa, som mokré, ak nechcem byť mokré, musím sa vycikať do nočníka. V žiadnom prípade však dieťa nenechávajte za trest v mokrých nohavičkách!
  • Pamätajte, že každé dieťa je iné. Každý z nás sa v inom čase naučí sedieť, chodiť, jesť lyžičkou aj cikať do nočníka. Niektoré dieťa má jednoducho dlhší vývin hygienických návykov.

Mokré noci
To, že sa dieťa naučí ovládať močový mechúr cez deň, automaticky neznamená, že ho bude ovládať aj počas spánku, či už v noci alebo poobede. Mali by ste vedieť, že až do veku 5 rokov je úplne normálne, keď sa dieťa počas spánku pociká a netreba to riešiť. O diagnóze nočného pomočovania môžeme začať hovoriť až po 5. narodeninách, skôr nie.

 

Keď sa dieťa v noci pocikáva, často sa to dá upraviť len pomocou životosprávy a pitného režimu. Dieťa by malo väčšinu tekutín vypiť ráno a v dopoludňajších hodinách, poobede a najmä k večeru pred spaním už treba pitie obmedziť. Určite sa treba vyhnúť sladeným nápojom, ale napríklad aj melón či polievka obsahujú veľa vody, takže keď si ich dá dieťa na večeru, môže sa pocikať.

Pred spánkom sa dieťa musí vždy vymočiť. Prípadne ho môžete ešte 2 až 3 hodiny po zaspaní preniesť na WC a nechajte ho vymočiť sa, pričom ho nemusíte ani budiť.

Platí, že keď chcete skoncovať s mokrými nocami, mali by ste skoncovať aj s plienkami. Nedávajte ich dieťaťu na poobedný spánok, ani na noc. Radšej dajte pod plachtu gumenú podložku, prípadne ju ešte prikryte dekou, aby sa zospodu nenachladilo.

A opäť platí – neponižujte dieťa, nenadávajte mu, nerozoberajte jeho problém pred kamarátmi a rodinou, neposmievajte sa mu. Inak sa za to môže po celý život cítiť menejcenné.

PhDr. Eva Hargašová
psychologička a psychoterapeutka

Dojčiatko & batoľa
špeciál časopisu Dieťa
Foto Shutterstock.com

Hľadáte vhodný darček pod stromček? Podarujte Dieťa.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok