Harmónia tela pomocou Schüsslerových solí 1) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Harmónia tela pomocou Schüsslerových solí 1)

Harmónia tela pomocou Schüsslerových solí 1)

Určite ste sa stretli v kruhu svojej rodiny a blízkych s takými ťažkosťami, ako sú napríklad padanie vlasov, opakujúce sa prechladnutia, tráviace ťažkosti, kŕče, nespavosť, opuchy, tvorba lupín, lámavosť nechtov, akné, zvýšená kazivosť zubov a s mnohými ďalšími. Náš organizmus tým vysiela informáciu, že niečo nie je v poriadku a pravdepodobne mu voľačo chýba. Ako mu možno pomôcť?

Telo človeka môžeme prirovnať k malej biochemickej továrni a veľmi zjednodušene sa dá povedať, že v ňom prebieha množstvo procesov ako sú dýchanie, trávenie, okysličovanie, vstrebávanie živín, hormonálna činnosť, vylučovanie a mnoho iných. Tieto procesy sa uskutočňujú v bunkách, ktoré tvoria tkanivá a z tých sa vytvárajú jednotlivé orgány. Na to, aby všetko správne fungovalo, je dôležitý príjem potravy, ktorá obsahuje v správnom pomere živiny (bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny a minerálne látky) na obnovu a výživu buniek. To však býva v dnešnej dobe problém, pretože potraviny, ktoré kupujeme, sú často ochudobnené o dôležité živiny, najmä o minerálne látky, ktoré naše telo potrebuje.

Existuje pomerne jednoduchý a pritom účinný spôsob, ako chýbajúce minerálne soli doplniť. Ide o systém tkanivových solí Dr. Wilhelma Heinricha Schüsslera, ktorého považujeme za priekopníka biochémie.Systém tkanivových solí tvorí 12 základných anorganických minerálnych zložiek ľudského tela, ktoré sú potrebné pre život a zachovanie zdravia. Ich nedostatok sa prejavuje na telesnej úrovni rôznymi spôsobmi, ako sme už spomínali. Často ho sprevádza charakteristické zafarbenie pokožky, vrásky, kruhy okolo očí a iné odchýlky, ktoré môžeme pozorovať. Včasným odhalením nedostatku minerálu a jeho následným doplnením možno v mnohých prípadoch predísť vážnym ochoreniam.

Na optimálne vstrebávanie sa pripravujú Schüsslerove soli homeopatickou trituráciou (drobením pevnej látky na prášok) na potenciu D6. Sú jedinečné tým, že je v nich ukrytá energia použitá na ich prípravu a aj hmota, čiže konkrétny minerál. Rozpúšťajú sa v ústnej dutine, neobsahujú cukor, lepok, ani látky živočíšneho pôvodu. Ich užívanie je bezpečné pre všetky vekové kategórie, teda pre deti, dospelých i starších ľudí. Tkanivové soli možno použiť aj v liečbe zvierat.

Schüsslerove soli by sa nemali zamieňať s homeopatiou, ktorej hlavným princípom je podobné sa lieči podobným. Tkanivové soli vyberáme podľa charakteristických príznakov, ktoré poukazujú na to, že telu niečo chýba – čiže chýbajúci minerál sa dopĺňa a telo sa vnútrobunkovo harmonizuje.

Systém tkanivových solí dr. Schüsslera

Kalium phosphoricum – je to jeden z hlavných minerálov proti stresu a únave, vyživuje nervy a mozog. V mnohých prípadoch ho potrebujú študenti na podporu pamäti a lepšiu koncentráciu, ale aj starší ľudia a, samozrejme, všetci mentálne pracujúci. Odporúča sa pri nespavosti kvôli príliš aktívnym myšlienkovým pochodom, hyperaktivite detí, podráždenosti, nervozite a psychickej vyčerpanosti.

Natrium sulphuricum – je to minerál, ktorý má na starosti detoxikáciu pečene a lymfatického systému. Jeho nedostatok sa môže prejaviť zadržanou toxickou vodou v tele – opuchmi, opakujúcimi sa migrénami, svrbením kože. Odporúča sa, ak sa užíva hormonálna antikoncepcia, v prípade poškodenia pečene alkoholom, hepatitíde, žlčníkových kameňoch, infekčnej mononukleóze a v mnohých ďalších prípadoch.

Kalium muriaticum – je dôležitý minerál na regeneráciu slizníc horných dýchacích ciest. Je vhodné ho užívať pri zápale dutín, ktorý sa spája s tvorbou bieleho hlienu, najmä ak sa často opakuje, pri zápale uší a angíne. Reguluje hustotu krvi, pomáha pri zvýšenej zrážavosti krvi, znižuje riziko vzniku trombov po operáciách a úrazoch.

Calcarea fluorica – je to hlavný minerál na elasticitu tkanív. Vhodný je takmer pre každú ženu na prevenciu strií, a to najmä v období tehotenstva a dojčenia, keď sa tkanivá rozpínajú a následne sťahujú. Zabezpečuje zdravú zubnú sklovinu, pomáha pri hemoroidoch a kŕčových žilách. Priaznivo ovplyvňuje pohyblivosť kĺbov, pomáha pri natiahnutých šľachách, pri tvorbe prasklín na koži a zhrubnutej koži. Určite stojí za to spomenúť, že je to liftingový minerál.

Magnesia phosphorica – je to druhý protistresový minerál pôsobiaci na nervový systém. Odporúča sa pri vysokom krvnom tlaku, seknutí v krížoch, kŕčoch, migréne, stuhnutých svaloch, menštruačných bolestiach a kolikách. Jeho nedostatok sa môže prejavovať prejedaním sa, nadúvaním a chuťou na sladkosti.

Kalium sulphuricum – je dôležitý minerál na udržanie zdravej kože. Jeho nedostatok sa prejavuje pigmentovými škvrnami, stareckými fľakmi, olupujúcou sa kožou, tvorbou šupín, ekzémami, dlhodobým akné. Často sú prítomné opakujúce sa zápaly s tvorbou žltozeleného hlienu. Pomáha pri astme.

Natrium phosphoricum – je hlavný minerál, ktorý pomáha pri prekyslení tela. Nedostatok sa môže prejavovať plynatosťou, zlým trávením a grganím. Môže byť prítomná kyslá chuť v ústach. Odporúča sa pri opakovaných mykózach, reume, dne. Je nápomocný pri chudnutí, a to najmä pri nadmernej chuti na sladké. Jeho nedostatok často sprevádza mastná pleť so sklonom k akné.

Calcium sulphuricum – je veľmi dôležitý minerál pri liečbe dlhodobo sa hojacich rán, hnisavých procesoch, opakujúcich sa herpesoch, vredoch predkolenia a v prípadoch, keď sa tvoria afty. Pomáha pri hnisavom akné, posilňuje imunitný systém a pomáha vylučovať z tela toxíny.

Silicea – je to tretí protistresový minerál, ktorý chráni nervy. Dámy bude zaujímať najmä jeho pôsobenie na pevnosť nechtov, omladzujúci liftingový účinok pri tvorbe predčasných vrások a priaznivý vplyv na zdravú kožu. Stojí za to spomenúť, že pomáha pri vypadávaní vlasov a lámavosti nechtov. Pomáha pri hnisavej angíne, problémoch s platničkami, pri akné, posilňuje šľachy a väzivá. Je dôležité vedieť, že sa nesmie užívať pri implantátoch, mohol by spôsobiť ich vylúčenie z tela.

Calcarea phosphorica – je to nesmierne dôležitý minerál, ktorý zabezpečuje pevnosť kostí a zubov, z tohto dôvodu sa odporúča užívať ho v období tehotenstva, dojčenia, pri intenzívnom raste detí, ktorý sa môže spájať s rastovými bolesťami. Samozrejme, treba ho dopĺňať pri osteopénii a osteoporóze. Priaznivo pôsobí pri bielkovinovej intolerancii, podporuje hojenie zlomenín, pri anémii podporuje krvotvorbu. Pomáha pri nechutenstve a nechcenom chudnutí.

Natrium muriaticum zabezpečuje správnu distribúciu vody v tele. Pomáha pri nadmernom potení v klimaktériu, pri vysychaní platničiek a kĺbov, ktoré môže sprevádzať praskanie. Priaznivo pôsobí pri prejavoch dehydratácie, ako sú suchá koža, suché oči, suchosť všetkých slizníc a nadmerne vysušené pery. Nedostatok môžeme pozorovať pri nadmernej chuti na soľ a slané jedlá. Môžu sa prejaviť pocity smútku a plačlivosť, na telesnej úrovni treba spomenúť pocit chladu a únavu.

Ferrum phosphoricum – je to jeden z najdôležitejších minerálov, ktorý zastavuje krvácanie. Zmierňuje menštruačné aj poúrazové krvácanie. Treba spomenúť jeho veľmi dôležitú funkciu, a to je posilnenie imunity. Je vhodné ho užívať pri každom začínajúcom zápale, zvýšenej teplote a začínajúcej infekcii. Pôsobí, samozrejme, aj preventívne. Je vhodné ho podávať pri anémii, v období tehotenstva, pôrodu a pri silnej menštruácii. Pri nedostatku železa sa môže prejaviť pocit únavy z dôvodu nedostatočného okysličenia buniek.

Možno po prečítaní týchto základných informácií o Schüsslerových soliach máte pocit, že vášmu telu niečo chýba. Môžete sa poradiť s odborníkom, ktorý po konzultácii vyberie to najvhodnejšie pre vás. Je veľmi dôležité uvedomiť si, že ideálne je čo najskôr doplniť chýbajúci minerál alebo ich kombináciu, aby sme predchádzali trvalému poškodeniu organizmu a znova si prinavrátili plnohodnotný pocit zdravia. Nabudúce si povieme viac o možnosti minerály navzájom vhodne dopĺňať a kombinovať pri konkrétnych ťažkostiach a ochoreniach.

Monika Hricová

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok