Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2022 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2022

Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2022

Dieťa č. 2 – 3/2022 prináša aj tieto témy:

Osloviť poradkyňu pri dojčení v pandemickom období?

Dieťati č. 4 – 5/2021 som sa venovala téme poklesu miery dojčenia vplyvom tzv. protipandemických opatrení: „COVID-19 (pozn. a najmä opatrenia s tým spojené) má významný vplyv na klinické postupy u matiek a novorodencov, konkrétne na podporné služby pri dojčení pre tehotné ženy a matky, a to vyústilo do narušenia prirodzeného materského správania a bezprecedentného poklesu miery dojčenia.“ Bohužiaľ, minuloročné leto prinieslo len mierne zlepšenie – mnoho prípravných kurzov, podporné skupiny dojčenia a pod. sa ani nerozbehli, pretože organizátori sa obávali podmieňovania vstupu testami a pod. Na jeseň sa situácia vystupňovala ešte viac, pribudol strach z nákazy, karantény – nielen mamičiek, ale aj poradkýň pri dojčení. Ak aj mamička nabrala odvahu pri problémoch osloviť poradkyňu, tak sa k nej často nevie ani dostať, lebo mnohé majú obmedzenú činnosť.

Objav súvisiaci s mikrobiómom by mohol zachrániť sluch detí

Baktérie, ktoré sa nachádzajú v horných dýchacích cestách dieťaťa, by mohli pomôcť v boji proti chronickým infekciám stredného ucha.

Popasujme sa s kašľom

Prechladnutie a kašeľ sú u malých detí bežné. Vystavenie sa choroboplodným zárodkom a bojovanie proti nim napomáha deťom budovať si imunitu. Keď pomôžete svojim deťom zmierniť symptómy prechladnutia a kašľa, ľahšie dosiahnu oddych potrebný na regeneráciu.

Aby chrbtica z dojčenia nebolela
Správne pohybové stereotypy pri dojčení a prevencia ťažkostí z pohľadu fyzioterapeutky

Čo potrebuje žena počas dojčenia? Svoj priestor, pokoj a pohodlie. Dojčenie je prirodzený dej – intímne spojenie matky a dieťatka. Ženské telo je naň absolútne prispôsobené. No dojčenie je zároveň aj obdobím, keď sa pravidelne zvyšuje napätie svalových skupín pohybového aparátu mamy. A to hlavne vtedy, keď zvolí pri dojčení takú polohu, ktorá jej preťažuje určité svalové skupiny.

Čo znamená pôrod v živote matky 1)
Kedy sa pôrod stane traumou?

„Byť mamou je nádherné!“ píše sa v internetovom blogu jednej mamičky. Autorka ponúka čitateľom svoju skúsenosť, „ako na rozprávkový pôrod“, ktorý by bol úžasným, hlbokým, pokojným zážitkom, bez bolesti a strachu. Článok čítam s potešením, že takýto zážitok obohatil hneď od začiatku vzťah azda nejednej mamičky a jej dieťatka. Pripomínam si, že je šťastím spomínať na pôrod s radosťou a vnútorným pokojom. A prajem nám, aby čoraz častejšie odznievali tieto pekné začiatky príbehov lásky medzi mamou a jej pokladom. Pekný pocit z článku sa pomaličky mení na súcit, keď sa mi v mysli nenápadne pripomenie prvé stretnutie s klientkou, mamičkou v ambulancii. Prichádza, pretože si už sama nedokáže poradiť s tým, čo sa jej deje. Pripomenie sa mi jej tvár, ktorú si zakrýva rukami, a plač, ktorý predbehne slová. Pomedzi vzlyky sa snaží opísať mi, čo prežíva v prvých týždňoch po pôrode…

Rodina a právo
Budete mať tretie dieťatko?

Alebo ho možno plánujete. A pýtate sa, aké sú podmienky, aby vám vznikol nárok na tretiu materskú. V akej výške dostanete príspevok pri narodení dieťaťa? Koľko budete dostávať detských prídavkov, ak máte tri deti? Odpovedá JUDr. Mária Dvončová.

Ako do životov rodín s deťmi zasiahla pandémia
Nedovoľme z detí vyrobiť generáciu psychiatrických pacientov a neoberme ich o plnohodnotné vzdelanie

Omi, omi, omikron,
kde sa skrývaš, omikron?
Za horami, za dolami,
tam ťa nájdu v stohu slamy.
Prinesú ťa – veď, veď, veď,
deti malé – hneď, hneď, hneď.

Možno takto nejako bude znieť detská riekanka z budúcnosti, ak, pravda, naše deti nejakú budúcnosť ešte vôbec budú mať. Vyjadrenia viacerých členov vládneho kabinetu a ich odborníkov naznačujú, že sa konečne našiel ten najväčší nepriateľ nezaočkovaných seniorov, a ním sú naše deti.

Hovorme o vede 72)
Vakcíny proti COVID-19  5)
Naozaj tradičné?

EMA podmienečne schválila vakcínu proti COVID-19 firmy Novavax. Skutočne ide o „tradičnú“ vakcínu založenú na štandardnej technológii?

Čítajme si interaktívne 7)
Nebavia ich rozprávky? Listujte si v encyklopédiách!

Keď si dieťa obľúbi encyklopédie, zistí jednu zaujímavú vec. Sú knihy, ktoré proste nezatvárame. Nie žeby sme ich nedokázali dočítať, práve naopak. Stále sa k nim radi vraciame.

Rodičovská škola
Nikdy nebudem ako moja mama!

Stalo sa vám už, že ste sa pristihli, že z vašich úst vychádzajú slová vašej mamy, ešte aj presne s jej intonáciou? A niekedy aj presne tie, pri ktorých ste si v mladosti povedali: „Toto ja nikdy takto…“

Môže sa stať, že…
… deti strávia celý život obranou proti odlišným názorom

V posledných mesiacoch som na sociálnych sieťach svedkyňou hádok, osočovania a dehumanizácie jednej skupiny obyvateľov druhou. Neochota diskutovať a slušne si načúvať sa ukázala byť slabinou mnohých. Prečo je to tak? Odpoveď má korene v detstve.

Umenie vedomého vzťahu 7)
Ľudská hĺbka ako zdroj odolnosti
Posilnenie „duševnej imunity“ detí v čase pandémie

„Aké sú ‚vitamíny‛, ktoré zabezpečia rodine – rodičom a deťom – dobrú psychickú kondíciu? Čo by sme ako rodičia mali urobiť, aby sme posilnili ‚duševnú imunitu‛ detí?“ Najlepšie, čo môžeme urobiť pre deti, je byť sami sebou na hlbšej úrovni.

Logopedické pexeso

Pre deti sme pripravili sériu logopedického pexesa, ktoré im pomôže naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ktoré nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa na deti čakajú nové hlásky. Tie si môžu zbierať a vytvoriť si tak veľkú zbierku logopedického pexesa, ktoré im pomôže správne vyslovovať náročné hlásky. Pexesom deti v každom čísle časopisu sprevádzajú naši kamaráti Samo a Hláska. V tomto čísle Dieťaťa prinášame pexeso s hláskou R.

Zo sveta homeopatie 16)
Vzťahy naše každodenné

Celý náš život je o vzťahoch. Odráža sa v nich to, čo je ukryté v nás samých. A nie sú to len získané programy, ale aj skryté túžby, očakávania, tiene. To, ako sa vo vzťahoch cítime, ako ich vnímame aj ako v nich konáme, ovplyvňuje kvalitu nášho zdravia. Byť sám sebou vo vzťahoch, nepopierať v nich svoju prirodzenosť je výzvou aktuálneho roka 2022. V tomto procese môže byť homeopatia nápomocná pre celú rodinu.

Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 16)
Jedlo, ktoré ladí 1)
Zima

Jednou z hlbokých múdrostí, ktoré si čínska medicína ponechala z dávnejších čias, je dietetika a jej ladenie. Ladenie, počas ktorého terapeut čo najviac zohľadňuje premenné. Ladenie, ktoré je najmä trojakého charakteru. V tom prvom sa zohľadňuje ročné obdobie, v druhom konštitúcia a v treťom zdravotné ťažkosti jedinca.

Školička ľudských hodnôt 6)
Zdvorilosť

Vitajte opäť v našej školičke ľudských hodnôt! Dúfame, že sa vám úspešne darí pri pestovaní týchto hodnôt v srdiečkach svojich ratolestí. Pod úspešnosťou si predstavujme najmä to, že sa tieto hodnoty snažíme čo najviac uplatňovať v bežnom živote, rozprávame sa o nich so svojimi deťmi a upozorňujeme na ne v ich správaní. Hlavne treba deti čo najviac oceniť, keď sa snažia byť štedré, ochotné, pravdovravné atď., a ozbrojiť sa trpezlivosťou a vytrvalosťou. Úspechy neprídu zo dňa na deň. Ale myslime na to, že neustálym opakovaním sa postupne tvoria nové nervové spojenia v mozgu. Pomáhame tak deťom vytvárať si potrebné zvyky a zvyšujeme ich emočnú inteligenciu.

Postoje – pozorovanie – empatia
Ako naše postoje ovplyvňujú to, čo vidíme, a ako ich účinne zmeniť, aby sme boli pre deti významní?

Naša životná skúsenosť je jedinečná, ničím nenahraditeľná, tvorí našu osobnosť. Opakovaná skúsenosť zvykne kryštalizovať do postojov. A tieto sú stĺpmi nášho charakteru. Opierame sa o ne a ani si ich neuvedomujeme. Často vôbec nevidíme, ako nám stoja v ceste. Niečo, čo je s naším jadrom hlboko späté – v pozitívnom alebo negatívnom zmysle, tvorí filter pred nami, ovplyvňuje naše vnímanie situácie.

Hovorme o výžive 6)
Farebné desiate pre našich najmenších

Desiate, večná téma mamičiek, oteckov, babičiek či tiet. Je pravdou, že vyskladať jedálny lístok malých detí tak, aby bol každý deň jedinečný, farebný, výživný a vítaný, môže byť občas tvrdý oriešok, obzvlášť ak sme v jednom kole a dochádza fantázia. Problém tiež nastáva, keď deti nejedia, odmietajú mliečne výrobky, pečivo, ovocie či zeleninu, prípadne ak vykazujú niektorú z alergií či intolerancií. O to viac sa potom jedálny lístok zúži a komplikuje. My si však dnes ukážeme, ako prichystať desiate aj tým najväčším maškrtníkom, alergickým deťom či ročným batoliatkam. A čo na tom všetkom bude vlastne najlepšie? Že si vo svojej podstate pochutnáme všetci, pretože lievance, puding či dobrú voňavú nátierku skrátka nemožno nemilovať.

Vegánskou vareškou
Palacinky s „tvarohom“ bez mlieka a vajec

Rastlinné jedlo nemusí vždy znamenať iba zeleninový šalát. Môžete si aj poriadne zamaškrtiť, tak ako my na týchto rastlinných palacinkách. Ich príprava nie je zložitejšia ako príprava tých klasických, ale sú rovnako chutné a oveľa zdravšie a aj ekologickejšie.

Ekorodina
Ako tvoriť menej odpadu

Téma odpadu je aktuálna stále viac a viac. Nie je to tak dávno, keď sme mohli čítať, že v oceánoch pláva ostrov z plastov veľký ako Španielsko a Francúzsko. Pred pár dňami to už boli tri Francúzska. Také niečo si ani nevieme predstaviť. Máme pocit, že nás sa to netýka. No všetky potoky a rieky, aj tie naše slovenské, končia napokon v moriach a oceánoch, a preto aj my musíme dávať pozor, aby sme svojou nedbanlivosťou pri manipulácii s odpadmi neprispievali k už aj tak obrovskej ekologickej katastrofe.

O odpade hravo aj priamo v školách

Produkcia odpadov z roka na rok rastie a nič na tom nezmenila ani pandémia. Pre životné prostredie je to veľký problém, na ktorý environmentalisti poukazujú už roky. Musíme kompletne zmeniť životný štýl a ideálne je naučiť to už deti v školách.

Dieťa č. 2 – 3/2022 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok