Ako prať eko 2) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Ako prať eko 2)

Ako prať eko 2)

Ak sa aj vy zamýšľate nad tým, ako sa starať o domácnosť ekologickejšie, potom vás možno zaujal náš článok o domácej príprave aviváže a gélu na pranie. Dnes našu pozornosť zameriame na výrobu pracieho prášku na bielu i farebnú bielizeň.

Pripraviť si doma vlastný prášok na pranie bielej i farebnej bielizne naozaj nie je vôbec zložité. Možno i vy budete prekvapená, ako týmto postupom môžete nielen pomôcť životnému prostrediu, ale i vašej  peňaženke.

ČO JE ČO?
Skôr, ako sa pustíme do dnešného „kuchtenia“, uvedieme si malý výkladový slovník, aby sme sa oboznámili s tým, čo sa vlastne skrýva za názvami jednotlivých prísad, ktoré budeme používať na výrobu nášho domáceho prášku na pranie. Je ich len pár, no i tak je dobré získať  rýchly prehľad. Spočiatku som z toho bola „jeleň“. 🙂 Pretože z termínov mydlo na pranie, perkarbonát sodný či TAED, som poznala akurát tak ten prvý, pracie mydlo som totiž bežne používala na namydlenie a zapranie fľakov pred praním v práčke.

Mydlo na pranie
Používa sa ako dôležitá zložka vo všetkých receptoch na domácu prípravu prášku na pranie. V niektorých sa uvádza marseillské mydlo – ide tiež o mydlo na pranie, tak namiesto neho, ak ho nemáte, môžete použiť iné. Vločky mydla na pranie si môžete pre váš prášok na pranie zadovážiť dvojakým spôsobom – nastrúhať si ho najemno z pracieho mydla typu „Jeleň“, ktoré si kúpite v drogérii alebo si ho môžete kúpiť už ako sypkú látku (v ponuke ho má mnoho internetových obchodov).

Perkarbonát sodný – bielidlo na pranie bielej bielizne
Je známy aj ako peruhličitan sodný, peroxouhličitan sodný alebo soľ na škvrny. Používa sa na ekologické pranie ako bielidlo, teda predovšetkým na pranie bielej bielizne. Je vhodný aj pre alergikov. Možno ho použiť aj na pranie plienok.  Za ekologický prípravok ho možno považovať vďaka tomu, že sa počas prania rozkladá na sódu a peroxid, ktorý spôsobuje bielenie. [1]
Náš tip: Ak na pranie používate prací gél, pridajte do bubna práčky 2 polievkové lyžice perkarbonátu sodného a aj veľmi špinavá farebná či biela bielizeň bude žiariť.

Sóda na pranie (kryštalická sóda)
Uhličitan sodný, tiež sóda alebo sóda na pranie, je anorganická zlúčenina. Je to sodná soľ kyseliny uhličitej. Vo vode sa ľahko rozpúšťa za uvoľnenia hydratačného tepla. Kryštalizáciou za laboratórnej teploty možno získať najdôležitejší hydrát, tzv. kryštálovú sódu. [1] Sódu na pranie možno kúpiť v drogérii ako kryštalickú alebo práškovú. Sóda na pranie rozpúšťa tuk, zmäkčuje vodu, odstraňuje škvrny, dezinfikuje, zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa.

Silice
Používajú sa ako vôňa na kozmetické účely (do krémov, masiek na tvár, mydiel), ale pridávajú sa aj do práškov na pranie, pracích gélov či aviváže. Odporúčaná koncentrácia pri kozmetických produktoch by nemala presahovať 3 až 6 percent. S obľubou používam napríklad levanduľovú silicu alebo citrónovú trávu.

TAED (tetraacetylethylendiamín)
TAED je aktivátor perkarbonátu sodného pri nízkych teplotách. TAED sa využíva v pracích prostriedkoch a práškoch do umývačiek riadu. Poznáte ho aj z pracích práškov z obchodu – sú to tie farebné čiastočky v práškoch. Pridáva sa ku perkarbonátu sodnému. Už 5 percent TAEDu  stačí na to, aby pri nízkej teplote uvoľnil peroxid z perkarbonátu sodného. 1 kg perkarbonátu spotrebuje 50 g TAEDu a umožní tak bieliť pri 30 °C. [1]

KDE TO VŠETKO ZOŽENIETE?
Mydlo i sódu na pranie by ste mali dostať v každej drogérii, aj keď nie v každej vám vedia povedať, či ich majú (vlastná opakovaná skúsenosť). V niektorých drogériách nájdete v ponuke aj viac druhov mydiel na pranie. Záleží na vašich kritériách výberu, pre ktoré sa rozhodnete.
Oplatí sa zagoogliť na nete – získate tak viacero adries, kde si môžete za výhodné ceny kúpiť všetky prísady na výrobu vlastných práškov na pranie. Prinesú vám ich až domov. A vy môžete začať čarovať. 🙂

Koľko prášku použiť na pranie?
Na pranie stačí použiť o 1/3 menšiu dávku, ako sme boli zvyknutí. Zvyčajne postačia asi 3 polievkové lyžice na práčku. Prášok môžete nasypať priamo do bubna práčky alebo ho nasypte do priehradky určenej na predpranie a aj na hlavné pranie, ak si zvolíte cyklus aj s predpraním.

ZOPÁR RECEPTOV

Jednotlivé recepty sa mierne líšia a je len na vás, pre ktorý sa rozhodnete. Väčšinu z nich som odskúšala s dobrým výsledkom. Postup prípravy je celkom jednoduchý. Mydlo na pranie nastrúhame najemno alebo použijeme kúpené sypké mydlo na pranie plus pridáme ostatné prísady. Mám väčšiu nádobu s vrchnákom, do ktorej postupne nasypem všetky prísady, nasadím vrchnák a nádobou poriadne zatrasiem všetkými smermi, aby sa prísady premiešali. Keď premiešavate prísady v otvorenej nádobe, nemusí vám byť príjemný prach, ktorý vám stúpa pod nos pri miešaní. Takýmto pretrepávaním v uzatvorenej nádobe tomu predídete a dosiahnete rovnaký efekt. Po premiešaní skladujem prášok na pranie v dóze s vrchnákom, aby bol stále v suchu.

Prací prášok I.
Vhodný najmä na farebnú bielizeň, ktorú budete prať na 60 °C a viac.

 100 g mydla na pranie, 1 kg sódy na pranie, 500 g perkarbonátu sodného, 10 – 15 kvapiek obľúbeného éterického oleja

Prací prášok II.
Prášok s pridaním TAEDu slúži na pranie bielej i farebnej bielizne už pri nižších teplotách (30 °C).

150 g mydla na pranie, 1 kg sódy na pranie, 30 kvapiek silice (prípadne viac, ako sa komu páči), 0,5 kg perkarbonátu sodného, 25 g TAEDu

Prací prášok III. – na bielu bielizeň
30 g mydla na pranie,  150 g perkarbonátu sodného, 5 g TAEDu, 40 g kuchynskej soli, 800 g sódy na pranie

Prací prášok IV. – na farebnú bielizeň
60 g mydla na pranie,  30 g perkarbonátu sodného, 50 g kuchynskej soli, 800 g sódy na pranie

Dovetok
Pri domácej príprave prípravkov na pranie už iste zostanem a budem zaraďovať ďalšie doma pripravené produkty na starostlivosť o domácnosť a jej členov. Je to senzačné. Šetríte hneď viackrát: zdravie, životné prostredie i vašu peňaženku. I keď… priznám sa, že si pri takomto „kuchtení“ neraz spomeniem na bájnu vetu Stely Zázvorkovej, ktorou okomentovala nerozbitné poháre vo filme Pelíšky: „A skláři nebudou mít co žrát!“, pretože moje nákupy v drogérii sa skutočne obmedzili na minimum…

Aké sú vaše skúsenosti s podomáckou výrobou takýchto prípravkov? Poteší nás, ak nám o tom napíšete a podelíte sa s vašimi receptami na ekologickú starostlivosť o domácnosť na sollertia@dieta.sk.

Renáta Krausová

 Zdroj
[1] https://likochem.cz/Domacnost-prani-cisteni/

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

Čítajte aj prvú časť Ako prať eko 1)

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok