Endometrióza nemusí byť utrpením | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Endometrióza nemusí byť utrpením

Endometrióza nemusí byť utrpením

Ležala som na operačnom stole a hľadela som do tváre sestričky, ktorej čiapka so sovičkami pôsobila upokojujúco, ba až veselo. Z druhej strany stál mladučký lekár, ktorý ma mal operovať, a ktorý mi radil otehotnieť čo najskôr. Potom sa to nemusí podariť. Nemusí to vyjsť. A je veľká pravdepodobnosť, že jeho slová sa skutočne stanú realitou.

Pred pár rokmi som počula z úst môjho gynekológa diagnózu endometrióza. Našiel mi cystu na vaječníku a vyslovil podozrenie na toto ochorenie. Najprv som nemala poňatia, čo to všetko znamená, ale ako cysta rástla, zvyšoval sa aj počet a intenzita mojich problémov, ktoré sa s ochorením spájali.

Pri endometrióze sú ložiská maternice tam, kde nemajú byť – buď v iných tkanivách maternice (svalovina) alebo mimo jej dutiny (vajíčkovod, vaječník…). Najčastejšími príčinami sú estrogénová dominancia – zvýšená hladina estrogénov, nesprávne fungujúca imunita a trávenie a nedostatočné prekrvenie a okysličenie reprodukčných orgánov. Taká je definícia. Čo to však znamenalo pre mňa ako 25-ročnú ženu?

Endometrióza vo švungu
Cysta sa neustále zväčšovala a zapríčinila mi intenzívne bolesti vaječníkov. Oblasť podbruška ma bolievala čoraz častejšie, až som sa dostala do stavu neutíchajúcej bolesti. Každý deň. Menštruácia sa naťahovala, každý mesiac som ju mala dlhšie a dlhšie a po pol roku od objavenia cysty už trvala prakticky neustále. Menštruovala som nonstop, až na pár svetlých dní, keď som „iba“ špinila. Začala som trpieť málokrvnosťou, ktorá sa prejavila neschopnosťou vstať z postele. Doteraz si pamätám ten email z gynekológie, v ktorom sestrička písala, že červených krviniek mám tak málo, že okamžite potrebujem vysoké dávky železa. Bolesti hlavy, nechutenstvo a poruchy spánku korunovali môj stav ešte viditeľnejšími telesnými príznakmi.

Schudla som, veľmi zle som spala. Pleťou som pripomínala skôr školáčku v puberte a na sebavedomí mi nepridali ani mastné, padajúce vlasy. Dlhšie obdobie som dokonca prechádzala akoby menopauzou, pociťovala som návaly horúčavy, búšenie srdca, depresiu a moje libido bolo na minime. To však nebolo nič v porovnaní s hormonálnymi výkyvmi, ktoré so sebou priniesla moja nová spoločníčka endometrióza. Predstavte si ten najhorší predmenštruačný syndróm, aký ste kedy mali a znásobte ho. A toto som prežívala každý deň v mesiaci. Ani jeden deň pokoja, oddychu.

Keď si nemôžete odpočinúť od vlastného Ja, dáva to zabrať. Prebúdzala som sa nervózna, úzkostná, nikdy som nevedela, z čoho ma pochytí zlosť alebo smútok. V takomto stave som nastúpila do svojej prvej práce a nie je nič reprezentatívnejšie ako zamestnankyňa, ktorá chodí plakať na toalety alebo celú obedňajšiu prestávku sa kvôli slzám nemôže najesť. Každý večer som sa obviňovala, porovnávala som sa s ostatnými ženami a nechápala som, ako to všetky môžu zvládať a len ja som taká emocionálne labilná. Nuž, endometrióza bola vo svojom švungu.

Od antikoncepcie k alternatívnej liečbe
Po operácií, keď mi cystu vybrali, mi našli na druhom vaječníku ďalšiu. Lekárov nenapadlo nič iné, ako nasadiť mi antikoncepciu. Cysta zmizla, pleť sa mi vyčistila a okrem rýchleho pribratia desiatich kíl som sa začala cítiť utlmená.

Možno ste už čítali, že antikoncepcia so sebou prináša akési utlmenie ženstva. Všetko to, čo vás robí ženou – emócie, psychická očista v období vašich dní a intenzita intímnych chvíľ – všetko som cítila a sledovala akoby cez stenu, cez záves a nemohla som nič z toho prežívať naplno. Neradovala som sa ako predtým, nedokázala som si uľaviť slzami pri krásnej rozprávke alebo dojemnom filme. Mala som pocit, akoby tá žena bola vo mne uzavretá a ja som ju každou ďalšou tabletkou antikoncepcie zamykala hlbšie a hlbšie mimo denné svetlo.

Verte či nie, moje staré Ja mi začalo nesmierne chýbať. Po dlhom uvažovaní som antikoncepciu vysadila a začala som svoj problém riešiť alternatívnymi cestami. Uvažovala som, čo mi moje telo a psychika chcú týmto ochorením povedať. Že by problém s neprijatím môjho ženstva? Veľa dievčat sa v období dospievania učí, že menštruácia je niečo nečisté, niečo, o čom sa nehovorí. Väčšine dospelých žien robí problém vôbec povedať to slovo nahlas. Učíme sa nevyjadrovať sa o tom a namiesto toho, aby sme oslavovali nadobudnuté ženstvo s láskou a hrdosťou, spoločnosť nás donútila hanbiť sa zaň. S tým sa spájajú problémy s intimitou, dosiahnutím orgazmu a pochopením vlastnej ženskej sily a cyklu. Riešila som túto otázku a učila sa byť hrdá na to, že som žena. Oslavovala som každý príchod svojich dní a venovala som ten deň len sebe – zariadila som si ho tak, aby som uspokojila všetky svoje potreby.

So ženstvom prišlo na rad aj riešenie základného problému endometriózy – znižujúcej sa plodnosti až neplodnosti. Vynorila sa otázka, kedy sa plánujem stať matkou a lekári naliehali, pretože podľa mojej odpovede sa mala nastaviť liečba. Ako 27-ročná som sa rozhodne ešte necítila byť pripravená postaviť sa pred také dôležité rozhodnutie a verte mi, stálo ma to dlhé mesiace plné sĺz. Byť postavená pred variant Buď teraz alebo nikdy! mi na psychickej pohode nepridávalo.

Vtedy som sa zamyslela a prišla som na to, že lekárske prostredie, vyšetrenia a označkovanie ma za Chorú je mnohokrát horšie ako samotné príznaky endometriózy. Trvalo mi dlhšie, kým som pozbierala odvahu na radikálne rozhodnutie nechať lekárov v ordinácii a pustiť sa do čistenia svojho organizmu.

Zásadná zmena stravy
Zmenu psychického nastavenia a vzťahu k sebe samej som musela podporiť aj stravovaním. Pri endometrióze môže byť narušené trávenie a imunita, preto by si ženy s týmto ochorením (koniec koncov každý človek) mali dávať pozor na to, čo konzumujú. Rozhodla som sa počúvať svoje telo a všetky potraviny, z ktorých mi bolo ťažko alebo mi spomaľovali trávenie, som vylúčila. V mojom prípade to bol lepok, cukor a čokoľvek vysmážané. Naše telo nám spravidla dá nejakým spôsobom vedieť, ak niečo nie je v poriadku a v prípade endometriózy mu môžeme k správnemu fungovaniu dopomôcť.

Určite viete, koľko chemikálií sa nachádza v ovzduší, kozmetike a prípravkoch, ktoré denne používate. A viete, že všetky tieto veci môžu spôsobovať narušenie hormonálnej regulácie a imunity? Odporúčanie znížiť chemikálie na minimum platí koniec koncov pre akékoľvek ochorenie.

Ďalším bodom v ozdravnom procese môjho organizmu bolo zabezpečiť správne trávenie, podporiť imunitu a uviesť hormóny do rovnováhy, najmä skoncovať s estrogénovou dominanciou.

Okrem vylúčenia potravín, o ktorých som vedela, že neprospievajú mojej tráviacej sústave, som zaradila do jedálneho lístka výživové doplnky a potraviny, ktoré napomáhajú pri liečbe endometriózy.

ODPORÚČA SA

  • Vylúčiť príjem alkoholu, cigariet a kávy.

  • Zvýšiť príjem potravín bohatých na zinok – vajcia, morčacie, kačacie a husacie mäso, syry a jogurty.

  • Konzumovať dostatok koreňovej a listovej zeleniny, ovocia, orechov a semienok:

  • flavonoidy (zeler, petržlen, maliny, čučoriedky, broskyne, slivky, citróny),

  • indoly (kapustovitá zelenina – brokolica, karfiol, kapusta, ružičkový kel),

  • rozpustná vláknina (ľanové a chia semienka, mrkva).

  • Zabezpečiť dostatočný príjem zdravých tukov ako maslo, losos, makrela, sardinky a panenské oleje (kokosový, olivový, pupalkový, z jadier vlašských orechov, konopný, rybí olej).

  • Užívať výživové doplnky – zinok, vitamín C, B, echinacea.

  • Piť bylinkové čaje – alchemilka obyčajná (ženská bylinka), mäta pieporná (trávenie), harmanček pravý (protizápalové účinky), nechtík lekársky a žihľava (prečisťujú krv), rebríček obyčajný (účinný na každý ženský neduh, pomáha v období klimaktéria).

Všeobecne platí, že čo telu chýba, to mu doprajme v kvalitnej strave a poprípade vo výživových doplnkoch. Moji každodenní spoločníci v boji proti príznakom endometriózy sú pupalkový olej, alchemilka a ďalšie spomenuté bylinky a výživové doplnky. Alchemilka sa všeobecne považuje za rastlinu žien, pretože pomáha v boji proti predmenštruačnému syndrómu a menštruačným bolestiam. Pozor – prekrvuje, takže by ste ju mali piť tesne pred menštruáciou. Pupalkový olej zase znižuje menštruačné problémy a pôsobí protizápalovo.


Endometrióza je ochorenie, pri ktorom je menštruácia dlhá a bolestivá. Preto sa od jej prvého dňa odporúča piť čaj z byliniek, ktoré upravujú krvný obeh. Napríklad nechtík v tomto prípade môže zaručiť skrátenie menštruačných dní na normálny počet. Spojte ho s rebríčkom a pri pravidelnom pití sa účinky dostavia.

O telo a psychiku sa treba neustále starať
Možno si myslíte, že endometrióza je prekliatie a život s týmto ochorením je utrpenie. Áno, je. Čo môžem povedať ako žena trpiaca týmto problémom už 5 rokov?

Mám 30 rokov a stále bojujem s problémovou pokožkou a padajúcimi vlasmi. Dopĺňam vitamíny, minerálne látky, správne a pravidelne jem a to, čo si telo žiada, sa mu snažím dať v zdravšej forme (ako milovník sladkého sa snažím telo naučiť na 70- a viacpercentné čokolády). Už viac ako rok cvičím jogu a všade, kam sa dá, chodím pešo. Zamilovala som sa do hormonálnej jogy, ktorá celý hormonálny systém krásnymi cvikmi uvádza postupne do rovnováhy. V Českej republike ju precvičuje Šárka Simonidesová, ktorej článok o tomto druhu jogy nájdete v  Dieťaťi. č. 12/2018 – 1/2019.

Vnútorná rovnováha je podstatná aj pre rovnováhu tela a zdravia. I keď moje problémy stále pretrvávajú, hoci nie v extrémnej forme, naučila som sa ich brať ako signál, že sa o telo a psychiku treba neustále starať, a že ešte existuje niečo, čo ich trápi a ja sa musím mať rada a rozmaznávať sa.

V živote sa vám stane kopec negatívnych vecí a je len na vás, z akého uhla pohľadu sa na ne budete dívať. Niekto by si mohol myslieť, že som nešťastná a ľutoval by ma. Ale viete čo? Ja som za endometriózu vďačná. V tom najhoršom období, keď som vyzerala ako tínedžerka s kilami navyše a kolísajúcou náladou, som stretla svojho partnera. On ma od prvého dňa videl bez mejkapu, prežil moje hormonálne výkyvy a vďaka tomu, že hneď zo začiatku spoznal moje temné stránky, sme si vybudovali pevný a milujúci vzťah na stabilných základoch, ktorý je každým dňom lepší.

Mám dni, keď by som najradšej celý deň zostala v posteli a aj sem-tam pociťujem nejaký labilný výkyv. Ale cítim sa lepšie než kedykoľvek predtým a verím, že počúvať a starať sa o telo je správna cesta k uzdraveniu.

Mgr. Mária Hanúsková
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok