MED alebo GLUKÓZA? Tabu menom kolostrum | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

MED alebo GLUKÓZA? Tabu menom kolostrum

MED alebo GLUKÓZA? Tabu menom kolostrum

Dojčenie – zdroj materinskej sily 2)
(Vyberáme z aktuálneho vydania Dieťa 10 – 11/2018.)

Kolostrum je prvé, veľmi cenné materské mlieko, ktoré sa niekedy objavuje už počas tehotenstva. Je nápadné sýtožltou farbou. Niekoľko dní po pôrode sa kolostrum prirodzene mení na biele materské mlieko. Pre mnoho matiek bolo až citeľné spustenie mlieka znakom, že dokážu vyživovať dieťa. Ak sa s tehotenstvom, pôrodom a dojčením spájajú viaceré tabu, kolostra sa to týka asi najviac. Vedomosti o procese vzniku kolostra, jeho funkciách a význame môžu prispieť k tomu, aby si ženy našli rozumný spôsob, ako porozumieť a využiť dedičstvo minulosti pre seba a dieťa.

Aj v tradičných kultúrach, kde je známy láskyplný kontakt s novorodencom, sa kolostrum dieťatu nepodáva. Napríklad kmene z Papuy-Novej Guiney posúvajú začiatok dojčenia asi o 24 hodín po pôrode, aby si matka po námahe oddýchla. Zostáva v tichej miestnosti, v kontakte s dieťatom, ale tradičné prikladanie a hľadanie bradavky dieťaťom prerušujú. Ak dieťa otvorí ústa, prstom mu posunú bradu hore a zatvoria mu ich. Domáci to vysvetľujú ako ochranu dieťaťa pred nasatím zlých duchov, ktoré do novorodenca môžu prejsť otvorenými ústami.

Čakacia doba na mlieko – hrozba pre novorodeniatka
V staroveku panovalo podobné presvedčenie v mnohých kultúrach v Ázii, Afrike, Oceánii a v mnohých kmeňoch v Amerike. Kmeň Siuxov považoval kolostrum za jedovaté. Verili, že novorodenec by sa nemal vyčerpávať satím tohto „podradného“ mlieka. Známi a priatelia rodiny zobrali dieťa na uvítanie do sveta. V prérii nazbierali najlepšie bobule a byliny, z ktorých pripravili džús. Dieťaťu ho podávali v byvolom mechúre. Podobný zvyk mal aj kmeň Jurokov, v ktorom bola „čakacia doba na mlieko“ dokonca 10 dní. Dovtedy dieťaťu podávali mušľou mlieko z orechov. V ďalších kultúrach dieťa zvykla dojčiť dočasne náhradná „dojka“, zväčša žena z rodiny. Aj starí Indovia začali dieťa prikladať až po troch až desiatich dňoch. Dieťa dostávalo namiesto kolostra med alebo roztopené maslo s bylinami. V Japonsku podávali dieťaťu náhradné mlieko jumi gokoto, a to podľa kasty, do ktorej sa narodilo. (Pozn. red.: Pripravovalo sa z rôznych koreňov a bylín a novorodenec ho dostával 3 dni.)

V antickom Grécku nasledovali Hippokratove učenie a dieťa po pôrode od matky oddeľovali, a to hlavne preto, že predpokladali, že kolostrum je odpadový produkt tela po pôrode. Kolostrum bolo podozrivé nápadnou žltou farbou, hustou konzistenciou a samovoľným vypudzovaním. Počas tejto čakacej doby odporúčali matkám rôzne techniky vyprázdňovania pŕs, napríklad ho odsávali staršie deti, staré ženy alebo mladé zvieratá, alebo ženy pili rôzne čaje, prikladali si obklady a liečivé rastliny. Tiež bolo známe odstriekavanie rukou a používalo sa ako prevencia zatvrdnutia, horúčky a zápalu prsníka. Veľmi veľa žien už potom nedokázalo dieťa dojčiť, čím sa posilnil názor, že ženy sú jemné, zraniteľné, chorľavé a slabé.

(krátené )
Spracovala Eva Homolová
Autorka námetu a odborný dohľad Jana Michalková

Prinášame vám druhú časť zo seriálu článkov, ktoré vznikli na podnet veľmi zaujímavej knihy Ursuly Henzingerovej „Dojčenie, zdroj materinskej sily“, o histórii nielen dojčenia (alebo skôr nedojčenia). Autorka publikácie je renomovaná pedagogička a etologička (študuje zákonitosti správania živočíchov, najmä ľudí). Narodila sa v Salzburgu v roku 1956, má 4 deti a venuje sa odbornej a prednáškovej činnosti na témy týkajúce sa výchovy, emocionálnej prvej pomoci, pôrodníctva a dojčenia. Kniha rozoberá, prečo je dieťa pre spoločnosť nepodstatné, prečo sa nedojčí, prečo pôrodníci a medicína získali nad matkami obrovskú moc a radšej počúvame doktorov ako vlastnú prirodzenosť. Hovorí o našich často naivných predstavách, ktoré sú zachytené aj v ľudových povestiach – ideálne dieťa nepotrebuje pozornosť, môže byť osamote v kolíske či modernom vibračnom ležadle. Tak ako sa od novorodencov separovali už sedliaci, lebo museli zabezpečiť prácu a netušili, že dieťa má nejaké potreby, tak pokračuje separácia dodnes…

Foto Shutterstock.com

 

Článok  si môžete prečítať v aktuálnom vydaní časopisu Dieťa 10 – 11/2018, ktoré si môžete kúpiť vo voľnom predaji.
Aj po uplynutí doby predaja aktuálneho čísla Dieťaťa si ho môžete predplatiť tu

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok