Ako vybrať správny krúžok pre dieťa? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Ako vybrať správny krúžok pre dieťa?

Ako vybrať správny krúžok pre dieťa?

Krúžky? Športové, jazykové či umelecké? Ktoré sú ideálne pre vaše dieťa? Záujmové krúžky rozvíjajú detskú osobnosť, talent, učia deti spolupracovať, byť zodpovedné a tolerantné. U nás v OZ Krúžky v škole sa často stretávame s každoročnou dilemou rodičov, ako vybrať ten správny krúžok. Aby sme vám pomohli pri vašom rozhodovaní, odpovedali sme na 7 najčastejších otázok, ktoré zaujímajú rodičov. Veríme, že vám to pomôže pri rozhodovaní, ktorý krúžok zvoliť pre vaše dieťa.

1. Od akého veku je optimálne prihlasovať dieťa na krúžok?

Deti sa zaujímajú o rôzne aktivity prakticky od narodenia a rodičia by ich v tom mali podporovať, pozorovať a skúmať ich záujmy. My krúžky organizujeme pre deti od 3 rokov. Skôr to pri väčšine druhov krúžkov nemá zmysel, lebo udržať pozornosť skupiny takých malých deti je naozaj náročné. Ako skvelé krúžky pre deti od 3 rokov sa nám osvedčili tanečné krúžky, krúžok angličtiny, ale napríklad aj krúžok keramiky, kde si deti precvičujú jemnú motoriku, kreativitu a získavajú umelecké cítenie.

2. Podľa čoho sa orientovať, aby sme vybrali vhodný krúžok?

Talent je dôležitý, no nie podstatný a nemal by byť určujúci pri výbere aktivity pre dieťa. Talent neznamená radosť a potešenie. To by malo byť základom pri výbere krúžku. Ak má dieťa obrovské nadanie na tanec, ale jednoducho ho to nebaví, dokáže sa tomu venovať len krátky čas. Pre rozvoj dieťaťa je veľmi dôležité, aby si našlo tú svoju jedinečnú cestu, ktorou sa chce v živote uberať. Preto je vhodné umožniť dieťaťu, aby vyskúšalo viacero typov aktivít – možno postupne malý športovec zistí, že ho viac lákajú skúmavky alebo malá výtvarníčka nájde väčšiu záľubu v hudbe. Odporúčame vám, aby ste zistili, čo robí dieťaťu radosť a podľa toho vybrali krúžok. Určite je dobré skúšať a vyskladať dieťaťu mix, ktorý ho rozvíja vo všetkých smeroch.

3. Dajú sa deti otestovať, na čo sa hodia?

Nepotrebujete žiadne testy ani hodnotenia, stačí, ak s dieťaťom trávite skutočne čas, telom aj mysľou. Len tak zistíte, čo je pre neho to najlepšie a čo by ho asi najviac bavilo. V našej spoločnosti sa mimoškolské aktivity niekedy podceňujú. Často sa vnímajú ako predĺženie ,,stráženia“ detí, keď je v čase práce rodičov o dieťa postarané. Krúžky však môžu byť tými rozhodujúcimi momentmi, kedy sa dieťa rozhodne, čo bude v živote robiť. Netreba zabúdať, že krúžky formujú aj ich budúci život.

4. Koľko krúžkov je pre dieťa ideálnych?

U každého dieťaťa je to individuálne. Niekomu stačí jeden a pre niekoho sú málo tri. Všetko závisí od temperamentu a schopnosti dieťaťa. Nezabúdajte však na to, že dieťa má okrem krúžkov aj školské povinnosti. Ak kvôli krúžkom nestíha školu alebo ho krúžky vyčerpávajú, tak ich počet určite obmedzte. My odporúčame maximálne dva krúžky a vybrať z rôznych oblastí, napríklad jeden športový a jeden umelecký. Pre dieťa je dôležité mať čas aj na oddych a dokonca aj na nudu. Pretože aj nuda má veľký vplyv na vývoj dieťaťa.

5. Ako často sa má dieťa venovať svojej záľube?

Naše krúžky organizujeme raz do týždňa. Táto frekvencia sa nám počas rokov overila ako ideálna. Deti si môžu jednotlivé krúžky vyskúšať, a tak zistiť, ktorý ich zaujme. Naši lektori pravidelne komunikujú s rodičmi a v priebehu školského roka posielajú rodičom aj odporúčania. Ak sa dieťa v danej aktivite našlo, tak ho následne môžu prihlásiť do profesionálneho športového klubu, prípadne na ZUŠ, kde sa môže zdokonaľovať a trénovať aj viackrát do týždňa.

6. Kam zapísať dieťa na krúžok?

Ideálne je vyberať organizáciu, ktorá je priamo na škole alebo v blízkosti školy či vášho bydliska. Zapísať dieťa na krúžok, kam musíte dochádzať viac ako tridsať minút, je náročné aj pre vás, aj pre vaše dieťa. Preto si určite preverte, kde sa vyučovanie bude organizovať. Naše krúžky prebiehajú priamo na základných a materských školách. Rodičom tak odpadáva starosť voziť svoje dieťa. Naši lektori prichádzajú na školy, kde si priamo v družine vyzdvihujú deti a berú ich do tried či telocvične. Prihlasovanie prebieha na našej stránke www.kruzkyvskole.sk, kde stačí vyplniť prihlášku a všetky informácie ku krúžku vám prídu e-mailom.

7. Treba počkať alebo hneď dieťa odhlásiť, ak sa mu krúžok nepáči už na prvých stretnutiach?

Naše krúžky sú dverami do sveta a my chceme deťom otvoriť čo najviac takých dverí, aby mali možnosť nájsť aktivitu, ktorá ich skutočne baví a prináša im radosť. Preto, ak dieťa už na prvom stretnutí doma povie, že ho to nebaví (alebo mu nesadol lektor či kolektív) a nechce ďalej chodiť na krúžok, netreba ho nútiť. Naše združenie ponúka možnosť prvej skúšobnej lekcie zadarmo a zároveň, ak sa dieťaťu na krúžku prestane páčiť napríklad po 5 lekciách, tak má možnosť preradiť sa do iného krúžku a vyskúšať tak niečo nové. Na druhej strane, ak dieťa často skáče z jednej aktivity na druhú, tak by to rodičia mali riešiť, lebo je to signál, že niečo nie je v poriadku.

Na našich krúžkoch, až na 40 bratislavských školách, sa snažíme deti zaujať pre danú aktivitu. Pozitívne ich motivujeme, ukazujeme im, že radosť sa dá nájsť v rôznych činnostiach. Nevyčerpávame ich, neporovnávame, neposudzujeme a nehodnotíme. Preto nech sa rozhodnete pre akýkoľvek krúžok, nemajte na svoje dieťa veľké očakávania či nároky. Neočakávajte ani veľké výkony, ale tešte sa z radosti a úsmevu svojho dieťaťa, ktoré má z činnosti na krúžku radosť.

OZ Krúžky v škole

www.kruzkyvskole.sk

https://www.facebook.com/kruzkyvskole/

https://www.instagram.com/kruzkyvskole/

Foto canva.com
(PR)

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok