Bolesť hlavy v tehotenstve | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Bolesť hlavy v tehotenstve

Bolesť hlavy v tehotenstve

Bolesti hlavy a neraz aj silné migrény trápia mnoho budúcich mamičiek najmä počas prvých mesiacov tehotenstva. Je to čas, keď by sme mali veľmi dôsledne zvažovať, či užiť lieky a aké lieky. Môžeme si pomôcť aj nejako inak?

Migréna najčastejšie postihuje len jednu polovicu hlavy alebo sa bolesti striedajú raz v jednej, raz v druhej polovici, no môžu zasahovať aj celú hlavu. Silnú bolesť hlavy navyše sprevádza aj žalúdočná nevoľnosť až vracanie, často je prítomná svetloplachosť a precitlivenosť na zvuky. Niekedy sú na začiatku migrény tzv. aury: v zornom poli sa nám môžu objavovať svetielkujúce body, dúhovité štruktúry, blesky, časté sú aj výpady časti zorného poľa až úplná slepota, a to aj na niekoľko minút. Môžu tŕpnuť končatiny, reč sa stáva „rozmazanou“. Ak je aura výrazná alebo trvá dlhšie, vznikajú polemiky o tom, či nejde o tranzitórny ischemický atak, ktorý sa priraďuje k cievnym príhodám mozgu (hovoríme o tzv. mozgovej minipríhode, ktorá odznie do 24 hodín – pozn. red.). Pri pochybnostiach je vhodné dať sa vyšetriť skúsenému neurológovi, treba však myslieť na to, že v tehotenstve sa neodporúčajú röntgenologické vyšetrenia a robia sa len vo výnimočných prípadoch, ktoré musí dôsledne posúdiť lekár.

Bolesť hlavy pri migréne je silná, pulzujúca, tlačí za okom, „zviera“ hlavu, často ju sprevádza aj zlá nálada až depresia, zvýšené močenie a poruchy stolice. Trvá hodiny až dni, obvykle mizne po spánku.

Prečo vzniká?
Príčiny vzniku migrény sú predmetom odborných diskusií. Hovorí sa o možnej neuronálnej depresii, ktorá sa šíri mozgom, o vazokonstrikcii (zúžení ciev) v čase aury, ktorú strieda vazodilatácia (rozšírenie ciev), o biochemických zmenách mozgového kmeňa, napríklad o poklese hladiny serotonínu a stúpnutí neuropeptidov a podobne.

Migréna môže mať rôzne spúšťajúce faktory. Ak ich poznáme, je dobré sa im vyhýbať. Sú to najmä chemické látky, napríklad v parfumoch a inej bežnej komerčnej kozmetike, prídavné látky v potravinách a nápojoch – napríklad amíny alebo siričitany vo víne, tyramín v tvrdých syroch. Veľmi často je to však aj stres, kolísanie hladín minerálnych látok v organizme počas horúceho leta alebo pri výraznom potení, poruchy spánku, pohyb vo vysokých nadmorských výškach. A môžeme k tomu ešte priradiť všetko, čo telo vníma ako xenoestrogény – herbicídy, pesticídy, čistiace prostriedky atď., čiže naše „zašpinené“ životné prostredie.

Rimania v tom mali jasno
Nejedna žena by určite privítala predstavu Rimanov, ktorí navrhovali umiestniť tehotné ženy na stredomorskom ostrove, aby sa prechádzali medzi antickými sochami krásnych bohov alebo vykonávali nenáročný pohyb vo vode, mali ľahkú stravu s množstvom ovocia a žiadny stres. V takýchto podmienkach migréna nemala miesto. Predpokladalo sa, že keď tehotná žena bude žiť v takomto ideálnom prostredí a v pokoji, narodí sa jej krásne, harmonické, zdravé dieťa.

Slovenská realita je ale iná. A tak budúce mamičky občas trápi migréna aj nejaký iný variant vaskulárnej (cievnej) bolesti hlavy. Je jasné, že v tehotenstve je nevhodné brať lieky, pretože môžu nepriaznivo pôsobiť na bábätko. Veľmi opatrne ich však treba dávkovať aj mimo tehotenstva. Nadmerné užívanie analgetík môže vyvolať tzv. bolesť hlavy ovplyvnenú alebo zosilnenú liekom. Skúsme si teda s bolesťou hlavy poradiť inak.

Čo môžete robiť?

  1. Vyhnite sa spúšťacím faktorom – to je absolútny základ. Ak viete, čo u vás provokuje bolesti hlavy, či už sú to potraviny, nápoje, vône a podobne, snažte sa tomu vyhnúť.
  2. Pozor na stravu – ak chcete vylúčiť rôzne prídavné látky, stavte na organickú stravu (bio), ktorá by mala vo vašom jedálnom lístku prevažovať.
  3. Zbavte sa stresu – menežment stresu je dnes už bežný pojem. Vyhnite sa stresu, pôsobí nepriaznivo na vás aj na vaše bábätko.
  4. Nezabúdajte na outdoorové aktivity – každodenná prechádzka na čerstvom vzduchu by mala byť v tehotenstve úplnou samozrejmosťou. Pohyb, svieži vzduch a k tomu ako bonus vitamín D zo slnečných lúčov.
  5. Dbajte na pravidelný spánok – 7 až 8 hodín kvalitného nočného spánku prospieva zdraviu.
  6. Minimálny elektromagnetický smog – elektromagnetické žiarenie na nás vplýva, či chceme alebo nie. Snažte sa ho aspoň maximálne eliminovať napríklad tak, že v spálni nebudete mať žiadne elektrospotrebiče typu televízor, počítač, elektrobudík…

Kneippove kúry
Naučte trénovať svoje cievy pomocou striedavých spŕch. Striedavo si púšťajte raz studenú, potom teplú sprchu na nohy aspoň po členky či kolená. Pri pravých Kneippových kúpeľoch sa používajú dve malé vaničky – jedna s teplou, druhá so studenou vodou. Na ich dne môžu byť aj kamienky, aby sa chodidlá jemne masírovali. Na začiatku sa vstupuje do teplej vaničky, chvíľu sa v nej prešľapuje a následne sa vstúpi do studenej. A potom sa opäť prestúpi. Striedanie sa opakuje 6- až 10-krát. Striedavé sprchy nôh povzbudzujú krvný obeh, prospievajú imunite, otužujú.

Joga a taichi
Proti bolestiam hlavy veľmi dobre pôsobí joga. Ak ju milujete, skúste si nájsť pozície, ktoré sa odporúčajú práve proti migréne. Okrem toho výborné je taichi, chikungové cviky, pohyby na fit lopte, ale aj bežné aktivity ako prechádzky v lese, plávanie v jazere či v mori.

Atak migrény v tehotenstve
Ak sa vyskytne v tehotenstve atak migrény, treba preventívne užívať malé dávky multivitamínov. Vyberajte si však len tie kvalitné, bez nevhodných aditív. Často treba doplniť najmä kalcium a magnézium na zníženie nervovo-svalovej dráždivosti, najmä ak máme príznaky tŕpnutia končatín prípadne kŕče. Tiež sa odporúča železo vo forme fumarátu pri anémii.

  • Pri ataku, ak vznikne bolesť, treba skúsiť najprv vytlačiť dva citróny do vody a vypiť to čo najrýchlejšie, prípadne pridať aj lyžičku himalájskej soli. Odporúča sa tiež vziať si 1 lyžičku pomletej vanilky, u nás najčastejšie Bourbon vanilky z Madagaskaru. Vanilla planifollia je jediná z orchideí, ktorá má jedlé struky a prášok zo strukov má dokázané protizápalové, antidepresívne, antioxidačné a možno aj afrodiziakálne účinky. Predpokladá sa, že účinnou látkou je najskôr vanillín, ale možná je aj spoluúčasť ďalších 150 až 200 chemických látok, ktoré sú prítomné vo vanilke. Jej priaznivý účinok na bolesť hlavy je známy a používa sa empiricky už tisícročia. Odporúčam zamiešať ju do vody alebo biomlieka.
  • Je vhodné naučiť sa a opakovane skúšať nasledujúci postup masáže. Ide o shiatsu masáž, ktorú si dokážeme urobiť aj samy.
  1. Aby sme si uľavili od tlaku, ktorý cítime, umiestnime si palce rúk na vrchol uší a ukazováčiky na vrchol hlavy jeden nad druhý (známy bod Bai hui). Potom aplikujeme tlak na toto miesto ukazováčikom jednej ruky a prostredníkom druhej ruky. Tlak pri masáži nesmie byť veľmi veľký – to je všeobecné pravidlo.
  2. Aplikujeme tlak palcom alebo prostredníkom pod kostený okraj lebky na zátylku, asi 2 cm po stranách chrbtice – aby sa uvoľnila uviaznutá energia. Je to silný stimul, pomáha aj pri bolesti hlavy pri zmene výšky v lietadle, na horách a podobne.
  3. Uvoľnite si myseľ a rozpustite svoje napätie jemnou krúživou masážou na čele v strede, medzi obočím.
  4. Uvoľnite si tlak za očami aplikáciou jemného tlaku (krúživej masáže) na body vedľa vonkajšieho kútika očí – vedľa kosteného očnicového oblúka.
  5. Uvoľnite si nauzeu a napomôžete cirkulácii stláčaním chrbta ruky – svalovo-šľachovej hmoty medzi palcom a ukazovákom (známy bod Hegu, LI4). Palcom jednej ruky tlačíme smerom proti ukazováčiku. Čítala som však aj odporúčania, že v tehotenstve nie je veľmi vhodné tlačiť tento bod a starých majstrov je lepšie počúvať. J Ak sa vám nepodarí potlačiť vracanie, nezabudnite na doplnenie tekutín. Môžete pokračovať masážou a následne si doprajte spánok v tme. Malo by to pomôcť.
  6. Na uvoľnenie energie a cirkulácie, uvoľnenie spazmov, upokojenie nervového systému: robíme krúživú masáž plosky nohy – medzi palcom a druhým prstom. Ak je vám veľmi na vracanie, máte studené nohy a ruky, začnite týmto bodom.

Migréna aj v tehotenstve patrí medzi zvládnuteľné stavy, ak zharmonizujete telo a dušu a doplníte potrebné mikronutrienty, nič neohrozí vaše bábätko.

MUDr. Jana Kelová, CSc.

časopis Dieťa
Foto Shutterstock

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok