Biologická starostlivosť: Revolúcia v dojčení – dojčenie v polohe pololežmo | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Biologická starostlivosť: Revolúcia v dojčení – dojčenie v polohe pololežmo

Biologická starostlivosť: Revolúcia v dojčení – dojčenie v polohe pololežmo

(Vyberáme z aktuálneho vydania Dieťa 8 – 9/2017.)

„Biologická starostlivosť (BS) je nový neurobehaviorálny prístup k začiatkom dojčenia. Jeho cieľom je znížiť problémy s laktáciou a predčasným nechceným ukončením dojčenia. Pri biologickej starostlivosti sa matka pohodlne opiera a dieťa si ukladá na seba tak, že každá časť dieťaťa je v tesnom kontakte s matkiným telom alebo okolím. Dojčenie v polohe pololežmo sprístupňuje telo matky pohybu novorodenca. Až dvadsať primitívnych novorodeneckých reflexov umožňuje dieťaťu, aby sa pohybovalo a tieto reflexy pôsobia zároveň ako stimulanty dojčenia (Colson a kol. 2008). Prirodzená poloha pri dojčení sa netýka len dojčenia. Nejde tu o postup, ale o podporu matiek v tom, aby držali svoje deti na mieste, ktoré Nils Bergman (2008) nazýva životným prostredím cicavcov. Poloha pololežmo je ideálna pre matkino pohodlie, ale nielen to. Táto poloha prirodzene zabezpečuje fascinujúcu konverzáciu matky a dieťaťa tvárou v tvár, ktorú po prvýkrát zdokumentovali Klaus a Kennel (1976).“ uvádza Suzanne Colson PhD, MSc, BA, docentka a pôrodná asistentka vo výskume na Canterbury Christ Church University College v článku, ktorého krátenú podobu so súhlasom autorky pripravila Ing. Jana Michálková.

S. Colson poukazuje na potrebu prehodnotiť niektoré tradičné rutinné postupy: „Napríklad učenie techniky dojčenia a určovanie znakov „správneho“ prisatia. Keď sa matka riadi pokynmi alebo sa snaží zapamätať si parametre správneho prisatia, vtedy sa stimuluje neokortex – rozumová časť jej mozgu. Je všeobecne známe, že premýšľanie tlmí spontánnosť alebo prejavy vrodeného správania. Podobne, keď zasiahne pôrodná asistentka, ktorá tlačí na chrbát, hlavu alebo krk dieťaťa pri pokusoch dieťa nasilu ho prisať, matka sa môže cítiť bezmocná. Prestáva dojčiť a trvalo odstavuje dieťa v domnienke, že ono sa nevie prisať. Bohužiaľ, mnoho rokov sa dojčenie ako získavaná zručnosť krútilo okolo postupov a metód. Prevládal vychovávajúci, intervenujúci prístup. Naproti tomu spustenie reflexov pomocou biologickej starostlivosti podporuje spoluprácu matky a dieťaťa hormonálnym koktailom vrodeného správania, ktoré sa nedá naučiť. Je to jednoduché, neintervenujúce a nevyžaduje si silu. Keď matka prevezme zodpovednosť a praktikuje biologickú starostlivosť, dojčenie už nie je voľba rozumu. Miesto toho je to súčasť biologického imperatívu.“

(krátené)
Preklad a foto Ing Jana Michálková

Článok Biologická starostlivosť: Revolúcia v dojčení – dojčenie v polohe pololežmo  si môžete prečítať v aktuálnom vydaní časopisu Dieťa 8 – 9/2017.

Aktuálne vydanie časopisu Dieťa 8 – 9/2017 kúpite vo voľnom predaji. Predplatiť si ho môžete aj tu

 

O autorovi

Podobné články

1 komentár

Zanechať komentár

Only registered users can comment.