Aktuálne Dieťa č. 4 – 5/2022 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 4 – 5/2022

Aktuálne Dieťa č. 4 – 5/2022

Dieťa č. 4 – 5/2022 prináša aj tieto témy:

Čo nového v diagnostike novorodeneckej žltačky?

Predstavte si systém, ktorý dokáže do jednej sekundy detegovať, či má novorodenec žltačku – ochorenie, ktoré postihuje 60 percent novorodencov a v závažných prípadoch zapríčiňuje poškodenie mozgu a stratu sluchu. Predstavte si systém, ktorý ihneď spustí liečebný režim a oboznámi s tým zdravotnú sestru prostredníctvom textovej správy. Vďaka výskumníkom z Iraku a Adelaide je toto všetko možné.

Ako odľahčiť bruško tehuľky

Tehotenstvo je nepochybne krásne obdobie v živote ženy. Prekaziť ho však môžu rôzne ťažkosti, napríklad problémy s pohybovým aparátom, ktoré sa spájajú s rastúcim bruškom.

Čo znamená pôrod v živote matky 2)
Posttraumatická stresová porucha v súvislosti s pôrodom

Niekedy sa stane, že stresová reakcia neustúpi, ale pretrváva dlhý čas. Je to, akoby nastal skrat v programe, a žena má pocit, že ohrozenie stále pretrváva. Vtedy už hovoríme o posttraumatickej stresovej poruche (PTSP). Niekedy sa môže rozvinúť aj s oneskorením, a to aj pol roka po pôrode. Výsledkom je ovplyvnenie psychického zdravia čerstvej mamičky, ktorá nie je schopná fungovať tak, ako je pre ňu bežné, a nedokáže sa adaptovať na novú rolu mamy. Narušenie vo fungovaní ovplyvní ju samotnú, vzťah a starostlivosť o dieťatko a, samozrejme, ovplyvní celú rodinnú jednotku.

Rodina a právo
Keď má mama zdravotné problémy

Čo keď má mama alebo budúca mama zdravotné problémy? Ako je to s práceneschopnosťou (PN-kou) počas tehotenstva? Ovplyvní vám PN-ka počas tehotenstva ďalšiu materskú? Môžete ísť na PN-ku počas materskej alebo rodičovskej dovolenky? Možno súbežne poberať tehotenské a nemocenské?

Dojčenie a legálne drogy

Väčšina mamičiek si uvedomuje, že tehotenstvo a dojčenie nejde dokopy s legálnymi drogami (alkohol, fajčenie). Však väčšinou prísne riešia i lieky v prípade choroby, a to nielen počas tehotenstva, ale i dojčenia. Mamičky sa často počas tehotenstva vzdávajú týchto drog, prípadne ich maximálne obmedzia. Ako sa však zachovať po pôrode, keď zlozvyk začína byť silnejší ako vôľa? Je správne v rámci ochrany zdravia dieťaťa radšej prestať dojčiť, aby si mamička dopriala svoje cigarety?

Bezdrôtový internet a deti
Organizácia „Európania za bezpečné pripojenia“ žiada lepšiu reguláciu bezdrôtového internetu na školách

„Európania za bezpečné pripojenia“ je koalícia národných a medzinárodných organizácií, ktoré si uvedomujú nepriaznivé dôsledky moderných komunikačných technológií. Zdôrazňujú, že nie sú proti technológiám, ale sú za bezpečné technológie a bezpečné pripojenia. V našej Európskej iniciatíve občanov (EIO) „Stop (((5G))) – Zostaň pripojený, ale chránený“ máme 23 návrhov. Medzi nimi požadujeme nahradenie bezdrôtových pripojení káblami, a to najmä na miestach, ako sú materské školy, školy, nemocnice, domovy dôchodcov, všetky verejné budovy (návrh 6 našej EIO), a vzdelávanie verejnosti o rizikách spojených s bezdrôtovým pripojením a o tom, ako minimalizovať vystavenie sa ich účinkom (návrh 7 našej EIO).

Prečo je fajn učiť (sa) vonku?

Máj je mesiacom učenia vonku a platforma Hurá von nielen počas neho prináša množstvo inšpirácií na zmysluplné aktivity vonku pre učiteľov, ale aj rodičov. Inšpirujte sa tiež a zažite si výhody učenia vonku na vlastnej koži.

Hovorme o vede 73)
Štatistiky, ochorenia a očkovanie

Aký vplyv mali masové očkovacie programy na historický ústup ochorení? Čo hovoria oficiálne štatistiky?

Čítajme si interaktívne 8)
Knižné ilustrácie pomáhajú pochopiť mnohorakosť sveta

Stáva sa vám, že pri výbere knižky vás zvyknú presvedčiť, alebo naopak, odradiť práve ilustrácie? Na dieťa dokážu zapôsobiť ešte silnejšie.

Rodičovská škola
Prekážky, na ktorých rastieme

Ako môžem čo najlepšie dnes vychovať svoje dieťa pre svet zajtrajška? Jediné, čo o budúcnosti viem s istotou povedať, je, že neviem, aká bude. A mám pocit, že budúcnosť bude stále menej taká, ako som si predstavovala.

Môže sa stať, že…
… stereotypné premýšľanie nám zabráni v rozvoji

Ak nájdem zaujímavú myšlienku, ktorá mi pomôže byť lepším človekom, zapíšem si ju. Rada sa k takýmto klenotom vraciam, diskutujem o nich a pripomínam si ich ako memento, aby som neprestala na sebe pracovať a stala sa najlepšou verziou seba samej. Jednu takú myšlienku v podobe príbehu som čítala pred pár mesiacmi. Bola taká silná, že som si ju ani nemusela zapisovať a napriek tomu si ju pamätám.

Umenie vedomého vzťahu 8)
Byť rodičom v čase vojny

Dostal som otázku matky ohľadom rodičovstva v čase vojny: „Ako nájsť mier a pokoj v nás, aby sme ich mohli odovzdať deťom v čase, keď sa v našom susedstve odohráva vojnový konflikt?“ Mier a pokoj v nás v čase vojny, je to vôbec možné? A, samozrejme, ak to nenájdeme v sebe – nemôžeme to odovzdať svojim deťom, lebo nemôžeme dať iným to, čo sami nemáme.

Logopedická hra

Pre deti sme pripravili sériu logopedických hier, ktoré ich pomôžu naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ, K, F a R. Tie nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa na deti čakajú logopedické hry, prostredníctvom ktorých si dokážu hravou formou tieto hlásky precvičiť. Logopedickou hrou ich každý mesiac budú sprevádzať naši kamaráti Samo a Hláska.

Zo sveta homeopatie 17)
O tréme, strachoch a rozvodoch

Spôsobov, ako sa vyrovnať s emóciami strachu, je viacero. O homeopatii môžete uvažovať ako o možnosti prvej voľby, ale aj vtedy, ak ste už skúsili rôzne iné techniky a napriek tomu strach nad vami stále vyhráva.

Tipy pre intímne zdravie žien

Osobná hygiena má veľký význam pre udržanie zdravia. Prinášame vám základné tipy na preventívne opatrenia v oblasti intímnej starostlivosti o zdravie.

Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 17)
Jedlo, ktoré ladí 2)
Jar

Kým zima nás svojím spomalením, krátkymi tmavými a chladnými dňami vedie k oddychu a regenerácii, jar nás vyzýva, aby sme novonadobudnuté sily použili pre nový rast, začiatok, prebudenie sa. Hoci si človek môže o sebe namýšľať, že sa nachádza mimo prírody, opak je pravdou. My sami sme súčasťou prírody. Aj v nás samotných prebiehajú ako konštruktívne, tak aj deštruktívne sily. Ako sily regeneračné, tak aj dynamické.

Školička ľudských hodnôt 7)
Spoľahlivosť

Táto školička ľudských hodnôt by vám chcela pripomenúť, aká dôležitá vlastnosť je spoľahlivosť. Nie je to tak, že si túto vlastnosť u druhých ľudí veľmi ceníme? Myslím, že každý je radšej, keď spolupracuje s človekom, o ktorom vie, že je spoľahlivý, než s tým, kto taký nie je. Či už je to kolega z práce, priateľ, alebo náš príbuzný. Samozrejme, každý rodič je rád, keď vychová spoľahlivé dieťa. Nielen preto, že on sám sa bude môcť na svoje dieťa spoľahnúť, ale aj preto, že táto vlastnosť bude pre dieťa v jeho celom ďalšom živote jedným veľkým PLUSOM.

Alkoholový jed a my

Dieťa od svojho narodenia vníma svet okolo seba a svojimi múdrymi očami, sluchom, čuchom, hmatom a chuťou rozoznáva okolitý svet. Má tiež okolo seba svoju najbližšiu rodinu – mamu, otca, súrodencov, starých rodičov. A tak ako tečú rieky do mora, tak aj správanie sa rodičov a najbližšej rodiny vníma dieťa ako prednastavené programy, ktoré preberá a riadi sa nimi aj v dospelosti. Preto ak chcete svoje dieťa ochrániť v najvyššej možnej miere od závislosti od drog – či už tých legálnych, či ilegálnych, ďalšie riadky sú práve pre vás.

Hovorme o výžive 7)
Ako stravou povzbudiť imunitu našich detí

Imunitný systém (samozrejme, nielen u detí) je súborom bunkových mechanizmov, ktoré sú doslova potrebné pre naše prežitie. Chráni nás pred vírusmi, baktériami a infekciami. Tento neúnavný a starostlivý mechanizmus vytvára každý deň akýsi štít, ktorým odráža útoky patogénov, pre ktoré by sme inak boli celkom rýchlo dostupnou korisťou. Skladá sa z radu buniek, tkanív i orgánov, ktoré denne držia odovzdanú stráž, a je pripravený okamžite zaveliť do útoku. Jedna taká časť imunitného systému potom slúži ako trezor spomienok. A práve tu sa ukladajú spomienky na akúkoľvek nádchu, chrípku, obyčajné prechladnutie, dokonca aj hnačku, ktorú mohlo spustiť nedostatočne umyté ovocie. To je, všakže, množstvo tajomných a nepretržitých mechanizmov – bez toho, aby sme si ich uvedomovali, vnímali ich do hĺbky. A predsa fungujú a sú našou súčasťou. Našťastie, vďaka za to.

Vegánskou vareškou
„Sviečková na smotane“

Toto jedlo deti milujú, volali sme ho slniečková omáčka (kvôli farbe) a zvykla som k nemu variť celozrnnú tarhoňu. Tá sa deťom tiež páčila, boli to také veselé guľôčky, ktoré sa zliepali do rozmanitých útvarov. Neverila som, koľko toho dokázali zjesť.

Ekorodina
Šatníkový minimalizmus

Na akúkoľvek udalosť som oblečená do dvoch minút. Presne viem, čo si dám večer na drink s kamoškou a čo zajtra do práce. Ráno ma môj outfit vôbec nezdržiava, vždy vyberám na istotu. Otvorím skriňu a hneď viem, čo si oblečiem. Aj vy to máte takto? Nie? A tiež si každé ráno hovoríte, že rovnošata je super vec, lebo vtedy viete presne, čo si máte obliecť?

 Dieťa č. 4 – 5/2022 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok