Ako sa popasovať s oparom na perách | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Ako sa popasovať s oparom na perách

Ako sa popasovať s oparom na perách

Opar na perách spôsobuje vírus Herpes simplex typu I. Ide o častú vírusovú infekciu, ktorá potrápi každoročne mnohých z nás s rôznou intenzitou výskytu. U niekoho sa objaví každý mesiac, druhý s ním má ťažkosti raz za rok, no potom má pokoj aj niekoľko rokov, kým nastane opätovné vzplanutie infekcie. Opar na perách sprevádza nepríjemný pocit pálenia a svrbenia. Aké sú efektívne možnosti liečby a ako možno predísť jeho opakovanému výskytu?

Opar na perách a v okolí úst zvyčajne zmizne po niekoľkých dňoch aj bez farmakologickej liečby. Existuje však niekoľko liekov na predpis, ktoré môžu pomôcť urýchliť čas hojenia. Lieky s obsahom acikloviru sú najúčinnejšie v prvej fáze oparu a majú sa aplikovať 5-krát denne po 4 hodinách. Prípravky s penciklovirom možno použiť vo všetkých fázach oparu, a to počas dňa každé 2 hodiny.

  • VOĽNOPREDAJNÉ ANTIVÍRUSOVÉ LIEKY A VÝŽIVOVÉ DOPLNKY

Produkty obsahujúce dokosanol alebo benzylalkohol môžu byť nápomocné pri skrátení trvania oparu. Znížiť výskyt defektov v ústach a skrátiť trvanie vzplanutia infekcie vám pomôže aminokyselina s antivirotickým účinkom L-lyzín. Ďalej siahnite po zinku, vitamíne C, D, vitamíne B2 a B6.

  • ČAJOVNÍKOVÝ ESENCIÁLNY OLEJ

Esenciálny olej z čajovníka má antivírusové, antiseptické a protizápalové vlastnosti, ktoré sa môžu hodiť, keď potrebujete liečiť opar. Zriedený esenciálny olej z čajovníka môžete pomocou čistého vatového tampónu aplikovať priamo na opar, ale uistite sa, že ste ho riedili jemnejším nosným olejom, aby ste si nepodráždili pokožku. Ak nemáte skúsenosti s priamou aplikáciou zriedeného esenciálneho oleja z čajovníka na pokožku, môžete použiť ABC SPOT STICK, hojivú antibakteriálnu tyčinku.

  • ĽAD

Ľad pravdepodobne neskráti trvanie vzplanutia oparu na perách alebo v okolí úst, ale môže zmierniť nepohodlie a zápal. Na dočasnú úľavu priložte studený obklad priamo na opar.

  • ALOE VERA

Aloe vera gél je široko dostupný. Protizápalové a antivírusové účinky aloe vera môžu mať v prípade oparu inhibičné účinky.

  • OPAĽOVACÍ KRÉM

Opaľovací krém nielenže chráni vaše pery počas hojenia oparu, ale môže tiež znížiť budúce vzplanutia pri každodennej aplikácii na pery. Používajte opaľovací krém aspoň s faktorom SPF 30 a aplikujte ho vždy, keď budete na slnku.

  • ZREDUKOVANIE STRESU

Stres môže spôsobiť opätovné vzplanutie herpetickej infekcie. Pokúste sa ho redukovať. Meditácia a pravidelné cvičenie sú techniky, ktoré môžete vyskúšať na zníženie stresu. Pamätajte však na to, že každý z nás má iné schopnosti a aj skúsenosti. Takže na seba priveľmi netlačte, efekt by bol opačný a namiesto upokojenia by ste boli čoraz vystresovanejší. Postupujte trpezlivo a s láskou k sebe.

(red)

Foto 123rf

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok