♪ Zomrel kocúr Muf? O „ťaživých“ myšlienkach | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

♪ Zomrel kocúr Muf? O „ťaživých“ myšlienkach

♪ Zomrel kocúr Muf? O „ťaživých“ myšlienkach

Črepiny z môjho zrkadla 73)

Situácia: Keď večer naše kroky zamieria do postele, dcérka si nájde tisíc vecí, na ktoré práve v túto chvíľu musí dostať odpoveď. Tentokrát sa seriózne spýtala, kam sa podel náš kocúrik Muf. Táto téma prichádza na pretras pravidelne v rozostupe niekoľkých dní či týždňov. Muf sa stratil pred rokom. Premýšľali sme, či si len našiel inú rodinu, stratil sa, alebo ho možno niečo zranilo – auto, traktor, choroba. Možno zomrel. Táto myšlienka dcérku zaujala a posmutnela. Nechcela, aby bol Muf mŕtvy. Odvtedy sa s touto myšlienkou pohráva. Muž dnes povedal: „Ále, hádam je mu niekde dobre u cudzích.“ Pozrel sa na mňa s tým, nech o tej smrti toľko nehovorím, veď je to na noc predsa len ťaživá myšlienka.

Čo tým chcem povedať: Odsuňme smrť na neskôr. Zaťažujeme dcérku na noc, nevie to dobre spracovať.

Čo tým hovorím: Ak sa zo smrti pričasto stane ťaživá myšlienka, pravdepodobne ju ako ťaživú preberie aj dcéra.

Lepšie pre mňa a pre dcérku: Smrť tu je a vždy bola. Vnímam ju ťaživo, pretože berie bez rozdielov bytosti, na ktorých nám záleží. Bez ktorých si život nechceme predstaviť, milujeme ich a zabúdame na našu pominuteľnosť. Fakt, že žijeme, berieme s takou samozrejmosťou, že nad smrťou nepremýšľame. A potom, keď sa zrazu objaví, aby sa nám v kolobehu života pripomenula, šokuje nás. Viac-menej trvá, než sa zo šoku vpravíme do bežného dňa.

Naše deti sa na smrť pozerajú v každom veku inak. V dvoch rokoch je to iné ako v štyroch, šiestich, desiatich, šestnástich… Tridsiatich, šesťdesiatich. Tá filozofia sa rozvíja, náhľad sa mení, prístup sa upravuje. Závisí aj od okolia, vnímania najbližších, spôsobu, akým sa so smrťou vyrovnávame my – rodičia. Ak nechcem dcérke predstaviť myšlienku smrti ako ťaživú, neznamená to, že budem ľahostajná, radostne budem poskakovať alebo zatajím emócie. Neznamená to ani, že muž potlačí do úzadia svoj prístup k smrti ako k niečomu ťaživému. Áno, otvorene ukážem dcérke, že som kvôli Mufovi smutná. Chýba mi. Nebudem však nariekať a trvať na myšlienke, že predsa niekde len žije – bolo by to ako popierať možnosť smrti. A vehementne niečo popierať by bolo skryto vyjadriť strach a deti strach vedia vycítiť. Majú na to radar.

Dôležité je, že berieme do úvahy obe možnosti. Niekde žije – zomrel. A ak dcérka smúti, lebo smrť prijíma ako možnosť, môžem začať proces liečenia. Veď je taký potrebný. Zapálime Mufovi sviečku, ak chce, pohovoríme si o smrti – dcérka chce vedieť, čo po nej príde. Môže si poplakať a vypustiť smútok. Od smrti kocúra postupne prechádza aj k našej, či želaniu, aby sme žili ešte veľa dní.

Pre vaše dieťa práve v tomto momente nemusí byť ťaživé premýšľať o smrti. Môžete mu to ale podsunúť. Ono tak či tak na to príde samo – ale rovnako prirodzene príde aj na spôsob, ako sa s tým vyrovnať. A v každom veku to môže byť iné. Ak ukážete svoj spôsob, môžete mu pomôcť. Neposudzujte schopnosti detí predtým, než sa o nich presvedčíte. A ani vtedy nie, pretože s každým vekom prichádzajú skúsenosti, ktoré naše deti formujú.

Niekedy dokážeme dieťa svojím správaním tak zarámcovať, že mu podsunieme svoj predpoklad, ako sa bude správať. Ak je precitlivené a my k nemu budeme tak pristupovať, ponesie si svoju precitlivenosť do ďalších rokov, čím mu nedovolíme dospieť (alebo si ono nedovolí, lebo predstave privykne a prispôsobí sa). Juj, veď preň musí byť smrť horibilnou vecou – a ona sa preň horibilnou skutočne stane – prečíta si naše obavy, preberie neistotu, zľakne sa. Nie, nespravím zo zbabelca odvážneho, ak mu poviem, že je odvážny. Ak k nemu však pristúpim ako k statočnému človeku, schopnému vybrať si vlastnú cestu, nebude sa báť byť ani odvážnym, ani zbabelcom. Ako to oslobodzuje! Hovorí sa tomu sebaistota. Schopnosť prijať situáciu takú, aká je, a svoje miesto v nej. Mimochodom, aj zbabelosť môže v dlhodobejšom meradle vypáliť ako statočnosť… A tak teda o Mufovej smrti uvažujeme naďalej.

Mama Žaneta
Foto autorka

 

Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda v rubrike Stĺpček nová časť.

Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet z opačného brehu.
Každý týždeň pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok