♪ Zlé stravovacie návyky, zlé sladkosti? Keď snaha vychádza nazmar… | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

♪ Zlé stravovacie návyky, zlé sladkosti? Keď snaha vychádza nazmar…

♪ Zlé stravovacie návyky, zlé sladkosti? Keď snaha vychádza nazmar…

Črepiny z môjho zrkadla 101)

Situácia: „Milá dcérka. Obšírne som ti vysvetlila, prečo si neželám, aby si sa napchávala cukrom. Prešli sme si kompletným vstrebávacím procesom v rámci biológie tela, vieš presne, čo sa s cukrom deje, keď sa dostane do tela vo vysokých dávkach. Vieš o zdraví, imunite v črevách, spracovaní cukru v bunkách tela. Aj napriek tomu si sa na návšteve tak prejedla sladkých koláčov, že si na druhý deň vracala. Tak sme si procesom vysvetľovania prešli zase. Trvá to už pár rokov, ale ja mám pocit, že sme k ničomu nedospeli. Prečo je to tak?“ Jednoduché ako facka: pretože zakázané chutí najlepšie. Tak sme prestali zakazovať. Zmenilo sa niečo…? Zmenilo – môj postoj.

Čo tým chcem povedať: Sladkosti sa stávajú vo svete, keď je obezita u detí alarmujúcim problémom, čoraz diskutovanejšou témou. Nielen sladkosti, celkovo stravovacie návyky. Lekári radia vyradiť ich z jedálneho lístka, obmedzovať cukor, tuky… Takže to u nás v kuchyni občas vyzerá ako na bojovom poli. Síce sa obezity nebojíme, do jedla chceme zahrnúť zdravšie potraviny, než na aké sme boli naučení v detstve a tým meniť stravovacie návyky nie u dcérky, ale aj tie naše.

Čo tým hovorím: Deti, ktorým sa doma v skrinkách schováva množstvo pokušení, im skôr či neskôr podľahnú. Stačí pracovať s pokušeniami – stačí, ak sami rodičia uveríme jedlu, ktoré si každý deň kladieme na tanier.

Lepšie pre mňa a pre dcérku: Čo so sladkosťami? Istá štúdia tvrdí, že práve rodičia obéznych detí prehlbovali problém obezity zakazovaním pravidelného prísunu sladkého. Nehrozí, že si tak deti vyvinú chudobné stravovacie návyky? Zaujímavá bola aj skúsenosť kamarátkinej príbuznej: celé detstvo držala syna ďaleko od sladkostí. Nachádzala mu zdravšie alternatívy, pripravovala výdatné a zdravé jedlá. Až kým inteligentný synátor neprišiel do školy, kde sa naučil bystro si vykšeftovať za zdravé desiaty a obedy tonu sladkostí, ktoré pojedal vo veľkom. Stála tá snaha za to? Stála. Keď syn privoňal k svetu sladkostí, chcel sa ho nasýtiť. Nemôžem posudzovať, či sú zákazy a obmedzenia správne. Správne sú však zdravé stravovacie návyky a možnosti výberu – teda nie prísna kontrola, ktorá oslabuje vzájomný vzťah a naštrbuje dôveru. Naomi Aldort raz povedala: „Väčšiu škodu narobí nie, ak dieťa zje sladkosť, ale ak ho strašíme možnosťou tú sladkosť skonzumovať.“

Nech už sa doma stravujete akokoľvek, poskytujete deťom základ. Bez ohľadu na snahy prejdú naše deti všetkým možným, čím budú chcieť prejsť. Rovnako ako som sa ja na strednej škole rozhodla jesť úplne ináč ako moji rodičia a obaja si zúfali v presvedčení, ako veľmi si škodím. Pritom som len odmietala jesť mäso. Nech už som si prešla čímkoľvek, až po dlhých rokoch som prišla na dôležitú maličkosť, ktorú sme zanedbali – v týchto obdobiach mi chýbal kontakt s telom. Telo by vám malo napovedať, čo potrebujete.

Učíme naše deti počúvať svoje telo? Ak si ho vypočujú, dôverujeme ich tvrdeniam a želaniam? A pozor, učíme deti čeliť úskaliam dnešného priemyslu s jedlom, ktorý užíva prostriedky podporujúce chuť, čiže prostriedky, ktoré klamú naše telo?

Áno, stravovanie je jedna veľká téma. Vrásky nám robí aj spôsob, akým s jedlom zaobchádzame – pristupujeme k nemu ako k telu – ľahostajne, ignorantsky, s miešaním hodnôt. Nech už svoje deti držíte ďaleko od hocičoho, berte do úvahy, že k skúšaniu a experimentovaniu sa raz dostanú. Ochutnávať, nasycovať potreby či túžby. Dôležitý je základ, ktorý im doma poskytnete, vedenie, ktoré nedrží opraty nakrátko. Aj ja som sa vrátila k mnohým omáčkam z detstva, ktoré som vtedy neznášala a teraz ich milujem (hurá, na kôprovú omáčku!). A hoci sladkosti doma obmedzujeme, pečieme sladké domáce a skúšame, do čoho sa dcérka chce pustiť. Samozrejme, s mierou
a s vedomím, že sladkosti sú nezdolateľné pokušenie.

Mama Žaneta
Foto Tomáš Farkaš

 

Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda v rubrike Stĺpček nová časť.

Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet z opačného brehu.
Každý týždeň pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok