♪ Fuj, pusti to škaredé bábo. To ja som tvoja! | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

♪ Fuj, pusti to škaredé bábo. To ja som tvoja!

♪ Fuj, pusti to škaredé bábo. To ja som tvoja!

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 67)

Na návšteve je zábava! Je tu veľa detí a hrania, hračiek, hier. Sú tu o trošku väčšie deti a aj malé ako ja, aj menšie než ja. Tam napríklad plače bábätko. Vieš veľmi dobre, maminka, že nemám rada, keď bábätko plače. Je mi smutno, keď vidím slzy a počujem ho. No to neznamená, že k nemu pôjdeš, dvihneš ho na ruky, začneš ho hojdať a prihovárať sa mu! To je zrada! Ja som tvoje bábo, nie hento decko!

Vôbec sa mi to nepáčilo. Keď som ťa, maminka, videla, ako držíš to cudzie bábätko na rukách, hoci tak srdcervúco plakalo, pribehla som a vrazila som do teba. Nedokázala som ovládnuť zlosť, hnev. Chcela som na bábätko dočiahnuť a vytrhnúť ti ho z rúk. Chcela som, aby si ho dala preč, hocikam preč, a zobrala na ruky radšej mňa. Aj plakať budem, ak potrebuješ, aj kopať nohami a rukami, aj soplík si nechám vytiecť, uvidíš. Budem sa správať úplne rovnako, lebo to dokážem, len ma vezmi na ruky miesto toho bába.

Vtedy sa začali niektoré tetušky smiať, že vraj žiarlim. Že je vidno, že som jedináčik a maminku mám pre seba. Jasné, že ťa chcem pre seba, pretože si moja mama a nie mama toho bába. Vieš čo? Ako chceš! A povedala som: „Ty si jeho mama, nie moja.“ Tu to máš. Teraz počuješ, ako veľmi si mi ublížila. Stala si sa cudzou mamou, nie mojou. No v skutočnosti, maminka, ma k tebe hnal strach. S akou láskou si sa dívala na to dieťatko. Už ma neľúbiš? Už ma nechceš, lebo nie som taká malinká? Páči sa ti viac bábätko než ja? Necháš ma tam a vezmeš si miesto mňa to bábo? To nechcem a spravila by som všetko preto, aby som to napravila. Možno sa ti nepáčim, že som taká špinavá alebo hlučná, alebo…

Vtedy si sa na mňa usmiala a povedala si, že si len chcela utíšiť jeho plač. No mne je to jedno. Nevidím nič, len strácajúcu sa maminku. Podala si bábätko jeho mame a vzala si ma do náručia. „Nie, Alžbetka,“ povedala si zrazu. „Ja som len tvoja mama a tvojou mamou ostanem navždy. Ľúbim ťa, aj keď držím na rukách iné deti. Si moja dcérenka, moja láska, moja prvorodená. Si moje dievčatko, moja maliarka. Si úžasná, aká si a navždy ťa budem ľúbiť. Rozumiem tvojmu strachu, ale nevymenila by som ťa za nič na svete.“ A tak mi odľahlo. Nie, stále sa mi nepáči, keď sa zhováraš s inými deťmi, najmä s bábätkami. Ale keď ma uistíš, keď sa odo mňa neodvrátiš, neodmietneš ma, keď sa na mňa usmeješ a vždy mi otvoríš náručie, je strach preč. Tie slová potrebujem počuť a nie raz. Vtedy sa stávam tvojou Alžbetkou, dcérou a ty mojou maminkou.

Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky
____________________________________________________

Volám sa Alžbetka. Mám päť rokov. A nie, nechodím do škôlky. Som neuveriteľne energická, výbušná, netrpezlivá a temperamentná. Neviem síce, čo to všetko znamená, ale presne taká je moja maminka. Ja som len jej zrkadlo. Občas je to s ňou ťažké. Niekedy na mňa kričí, niekedy je smutná, inokedy si poplače. Lebo vyvádzam. Ja si myslím, že si v týchto momentoch len nerozumieme. A keďže maminku ľúbim najviac na svete, rozhodla som sa venovať jej problémom. A pomôcť jej orientovať sa v nich tak, že jej ukážem, ako sa na to všetko dívam ja. Môj pohľad na vec. Rozoberieme si teda všetko pekne po poriadku. A mamka bude zrazu vidieť svet ako ja – jednoducho a pekne.

  

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 66)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, ktorý nájdete tiež oblasti Stĺpček.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok