♪ Alžbetka sa učí variť: Rajčinové mlieko | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

♪ Alžbetka sa učí variť: Rajčinové mlieko

♪ Alžbetka sa učí variť: Rajčinové mlieko

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 71)

Maminka. Je to fascinujúce. Sedím v kuchyni na drevenej doske, všade okolo plno zaujímavých vecí. Múka, nádoby so zvláštnym voňavým pieskom… Dá sa z toho niečo vymodelovať? Rôzne druhy zeleniny, omáčky v skle, tekutiny rôznej farby… Veď ty si baba Jaga! Čaruješ čarovné čary. Sledujem, ako sekáš, krájaš, tvaruješ, modeluješ, a viem, že chcem byť ako ty. Pretože to, čo na konci naložíš na tanier, výborne chutí!

A tak som sa jedného dňa rozhodla, že sa začnem sama učiť. Predsa byť babou Jagou rovnako ako ty. Pripraviť si ingrediencie, pootvárať, posekať, pomixovať, pretrepať, zakrútiť, zaklopať a naliať do misy. Hádam z toho vzíde niečo chutné. Možno sa premeníme na žaby. To je môj sen. Odskákať z domu ako žaba.

V rukách sa mi objavilo mandľové mlieko. Odpila som si, je výborné. Ešte by som mohla zobrať tento biely prášok, pridať štipku toho a tamtoho ako ty… A k všetkému patrí zelenina! Čo patrí k mliečku? Ty vravíš, že experimentovať sa oplatí. Nikdy sme nemali rajčinové mlieko. A tie rajčiny nádherne voňajú, mlieko nádherne vonia, dobre chutia, nuž, čo spojiť to dokopy? Ako v rozprávke psíček a mačička – tiež kuchtili tortu zo všetkého chutného. Vualá, rajčinové mlieko mám hotové! Nech sa páči, podáva sa obed od Alžbetky baby Jagy.

Lenže… Ono to chutilo akosi zvláštne. A trochu nechutne… Akosi sa to nedalo piť. Aj tvoja tvár vyzerala kyslo a tatkovi tuším zabehlo. Ani mne to nešlo dolu hrdlom. Zrejme zelenina nejde s mliekom veľmi dokopy. K tomu som minula celé mlieko – tuším by som mala najprv spraviť ochutnávku. Chcem mlieko! A nie je! No, dobre, nabudúce skúsim s mliekom radšej ovocie. A kam s rajčinami? Do čokolády by sa nehodili? A s kukuricou? Spravím čokoládovú pizzu, čo povieš? To je nápad. Už rozumiem, prečo ťa to v kuchyni baví. Aj prečo si občas mrzutá a jedlo jeme s kyslou tvárou. Ale ďakujem, že ma podporuješ. Kuchyňa sa mi zdá byť ako detská izba. Len to jedlo – síce sa s ním dá hrať, no nefunguje celkom ako hračka…

Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky
____________________________________________________

Volám sa Alžbetka. Mám päť rokov. A nie, nechodím do škôlky. Som neuveriteľne energická, výbušná, netrpezlivá a temperamentná. Neviem síce, čo to všetko znamená, ale presne taká je moja maminka. Ja som len jej zrkadlo. Občas je to s ňou ťažké. Niekedy na mňa kričí, niekedy je smutná, inokedy si poplače. Lebo vyvádzam. Ja si myslím, že si v týchto momentoch len nerozumieme. A keďže maminku ľúbim najviac na svete, rozhodla som sa venovať jej problémom. A pomôcť jej orientovať sa v nich tak, že jej ukážem, ako sa na to všetko dívam ja. Môj pohľad na vec. Rozoberieme si teda všetko pekne po poriadku. A mamka bude zrazu vidieť svet ako ja – jednoducho a pekne.

  

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 70)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, ktorý nájdete tiež oblasti Stĺpček.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok