♪ Alžbetka a globálna dedina: Kamaráti z celého sveta | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

♪ Alžbetka a globálna dedina: Kamaráti z celého sveta

♪ Alžbetka a globálna dedina: Kamaráti z celého sveta

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 81)

Milá maminka. Konečne som prišla na to, čo znamená „iný“. Hoci sme všetci ľudia, každý nie je rovnaký a to je dobre. Matúško nie je dievčatko, Julka má viac rokov. Miško býva vo vedľajšej dedine, Izi dokonca na inej pologuli. Regan rozpráva iným jazykom, Deniska iným nárečím. Aj ja som iná, preto sa na mňa kamarátka z ulice hnevá?

Nechce sa totiž so mnou hrať, ba ani ma nepozdraví. Nevadí, necháme ju vyzlostiť sa. Prejde ju to a zase sa budeme kamarátiť, nie? Hnevať sa môžeme všetci, je to normálne. Každý sa pritom vie hnevať celkom inak. A inak hnev dáva von. Aj v inom jazyku – mne sa každý páči a chcem sa ho učiť. V inom oblečení, ktoré si chcem vyskúšať. Jedno sa dokonca volá mníška, jedno moslimka, jedno budhista! Každý aj inak spieva, je inak bláznivý a inak sa smeje – no všetok smiech znie nádherne radostne a zdravo. Každý je iné jedlá, ktoré chcem ochutnať, iné nápoje, ktoré chcem vypiť. Má iné príbehy a inak vidí svet – aj ja chcem nakuknúť. Chcem si to všetko vypočuť, aby si mohli ostatní vypočuť mňa. A napokon každý býva v inom dome, inej krajine, dokonca na inej pologuli a ja chcem každého navštíviť.

Myslíš, že sa to dá s mojím obľúbeným odrážadlom? Zatiaľ s ním viem zájsť do vedľajšej dediny za Miškom a babičkou alebo cez tamten lesík k tete zmrzlinárke. Ale už som bola u uja a tety v Česku a sľúbila som sa k Izi na opačnú pologuľu a k Regan do Írska. Môžem ísť aj tam a tam… a najlepšie všade? Viem, že mi tam bude dobre. Taky se tak těšíš, maminko? Cómo estás, papi? Konnichiwa to all of you! Ako vravíš, maminka, celý ten guľatý svet je jedna veľká dedina. Ak ju chceme dobre vidieť, strach treba odložiť a aj hnev odplynie. Hor sa na odrážadlo!

Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky
____________________________________________________

Volám sa Alžbetka. Mám päť rokov. A nie, nechodím do škôlky. Som neuveriteľne energická, výbušná, netrpezlivá a temperamentná. Neviem síce, čo to všetko znamená, ale presne taká je moja maminka. Ja som len jej zrkadlo. Občas je to s ňou ťažké. Niekedy na mňa kričí, niekedy je smutná, inokedy si poplače. Lebo vyvádzam. Ja si myslím, že si v týchto momentoch len nerozumieme. A keďže maminku ľúbim najviac na svete, rozhodla som sa venovať jej problémom. A pomôcť jej orientovať sa v nich tak, že jej ukážem, ako sa na to všetko dívam ja. Môj pohľad na vec. Rozoberieme si teda všetko pekne po poriadku. A mamka bude zrazu vidieť svet ako ja – jednoducho a pekne.

 

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 80)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, ktorý nájdete tiež oblasti Stĺpček.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok