Zápal slepého čreva je jedným z najčastejších dôvodov operácie v detskom veku. Začína sa bolesťami bruška, ktoré sa môžu spájať s nechutenstvom, vracaním, zápchou alebo hnačkou.
Keď sa bolesť stupňuje a ochorenie sa nepodarí včas diagnostikovať, hrozí riziko „prasknutia“ slepého čreva, čo môže dieťa ohroziť na živote. Našťastie, nestáva sa to často. Čo sa deje v organizme, keď dieťa trápi zápal slepého čreva, čo toto ochorenie spôsobuje, ako sa prejavuje a lieči, na to sme sa spýtali detského chirurga MUDr. Františka Horna, PhD., z Kliniky detskej chirurgie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava – Kramáre.
Kým sa začneme rozprávať o zápale slepého čreva, skúste nám veľmi jednoducho vysvetliť, čo je to vlastne slepé črevo a akú funkciu plní v organizme. Je naozaj pravda, že je úplne nepotrebné?Neexistuje nepotrebná vec v organizme, všetko má svoj význam. Podľa mňa aj choroba má svoj význam… Slepé črevo je vlastne prvá časť hrubého čreva. To, čo my ľudovo voláme slepé črevo, je v skutočnosti červovitý prívesok na slepom čreve a ten sa zapaľuje. Volá sa apendix. Čiže nejde o zápal slepého čreva, ale o zápal tohto červovitého prívesku na slepom čreve. Profesor Václav Tošovský, ktorý sa považuje za nestora detskej chirurgie v bývalom Československu, kedysi povedal, že je to brušná mandľa. Tak ako máme mandle v krku, kde sa odohráva prvý boj medzi našou imunitou a baktériami, podobne je to aj v prípade slepého čreva. V tenkom čreve je menšie osídlenie baktériami, no v hrubom čreve už je normálna bakteriálna flóra, takže apendix tam plní funkciu brušnej mandle, akéhosi „zachytávača“ škodlivých baktérií, ktoré by mohli spôsobiť vážnejšie zdravotné ťažkosti.
Ako sa stane, že červovitý prívesok na slepom čreve sa zapáli, a čo sa potom deje v organizme?
Opäť je to podobné ako pri krčných mandliach – pomnoží sa tam bakteriálna flóra. Väčšinou sa zapaľuje ten apendix, ktorý nemá normálnu polohu, je vývojovo nejako zmenený, a preto, keď sa naplní, nemôže sa dobre vyprázdniť. To, že sa nachádza na začiatku hrubého čreva, znamená, že je tam stolica, teda bakteriálna flóra, a keď sa apendix naplní a nevie sa vyprázdniť, baktérie sa množia a vznikne zápal. Zápal je obranná reakcia organizmu. Niekedy prebehne tak, že je len podráždené slepé črevo. Opäť to môžeme porovnať s krčnými mandľami – nie každé škriabanie v hrdle znamená, že treba liečiť závažnú angínu antibiotikami, alebo dokonca robiť tonzilektómiu (chirurgické odstránenie podnebných mandlí). Čiže aj v apendixe môže nastať mierna obranná reakcia, mierny zápal, no organizmus si s tým poradí a dieťa je zdravé. A možno ani nemusí ísť k lekárovi, len ho trošku bolí bruško. Ak však zápal prejde do pokročilejších štádií, môže postihnúť celú stenu apendixu, v najhoršom prípade apendix praskne, a to už je závažný stav, ktorý vyžaduje okamžitú chirurgickú liečbu.
Ako sa prejavuje zápal apendixu?
Bolesťou brucha, pričom bolesť sa lokalizuje v pravom podbrušku, alebo ju dieťa pociťuje okolo pupka a presťahuje sa do pravého podbruška, prípadne bolí celé bruško a opäť sa bolesť presťahuje do pravého podbruška. K ďalším príznakom patrí nechutenstvo a môže sa pridružiť aj vracanie. Typická je totiž porucha pasáže črevného obsahu, ktorá sa môže u starších detí prejaviť zápchou a u malých detí, naopak, hnačkou. Teploty väčšinou bývajú nízke, do 37,5 ºC, a netreba ich nijako riešiť. Bolesť bruška je taká intenzívna, že dieťa vyruší pri hre či zábave. Ono je to tak, že keď dieťa povie – Bolí ma bruško, ale vzápätí sa hrá ďalej, tak to obyčajne nie je nič vážne, skôr sú to také „bolesti“, ktorými chce dieťa získať pozornosť. Ale keď sa už prestane hrať a presťahuje sa do postele, tak bolesť je zrejme závažnejšia. Okrem toho závažnosť bolesti sa dá posúdiť aj podľa toho, či sa dieťa v noci alebo počas poobedňajšieho spánku na bolesť budí, alebo nie. Keď spí a zobúdza sa na bolesť, to už signalizuje, že bude treba vyhľadať lekársku pomoc.
Keď dieťa cez deň či v noci plače, že ho bolí uško, hlava alebo hrdlo, obyčajne rodič zasiahne tak, že mu podá liek s obsahom paracetamolu či ibuprofenu, ktoré tlmia bolesť a čiastočne pôsobia aj proti zápalu. Niekedy sa stane, že problém sa tým vyrieši a intenzívna bolesť sa už nezopakuje. Môžeme takto zasiahnuť aj v prípade bolesti bruška pri začínajúcom sa zápale slepého čreva?Rozhodne nie! Bolesť bruška určite netreba riešiť, lebo bolesť je príznak, ktorý nás privedie k lekárovi a lekára zase k diagnóze. Bolesť nám pomáha posúdiť celkový stav a je dôležitá aj pri rozhodovaní o chirurgickom zákroku. Keď je bolesť neutíchajúca, prípadne sa stupňuje, znamená to, že ide o závažný zápal, ktorý treba riešiť u lekára.
Takže ako rodič už viem, že nemám dávať dieťaťu na boľavé bruško lieky proti bolesti, ale čo potom môžem robiť – len čakať, ako sa to vyvinie?
V podstate áno, čakáme, ako sa to bude ďalej vyvíjať. No v každom prípade je dobré, keď nasadíme diétu. Väčšinou, keď je závažný problém, tak deťom prestáva chutiť jesť, ale treba do nich dostať tekutiny, obyčajnú vodu, minerálku alebo niečo, čo majú rady. Samozrejmosťou je pokoj na lôžku, no a buď bolesť prejde, teda organizmus si so začínajúcim zápalom apendixu poradí, alebo neprejde.
Predsa však ako rodič môžem nejako ovplyvniť, či ten zápal prejde, alebo neprejde – napríklad tak, že keď dieťa začne bolieť bruško na pravej strane a myslím si, že by to mohlo byť slepé črevo, dám mu ľadový obklad?
Ľadový obklad na bruško dávame aj my v nemocnici, čiže môže ho dať aj rodič, určite tým zápal nijako nezhorší. Zhoršiť môže situáciu jedine tým, že podá dieťaťu liek proti bolesti – potom sa už ani rodič, ani lekár nevie orientovať, či je to vážne, alebo nie. Hoci účinky lieku ustúpia po niekoľkých hodinách a zápal sa väčšinou vyvíja pol dňa – jeden deň až dva dni, pokiaľ je potrebná chirurgická liečba.
Kedy už naozaj netreba otáľať a musíme zájsť s dieťaťom k lekárovi?
Keď bolesť nijako neutícha, stupňuje sa, už väčšinou vidíme, že to len tak neprejde. Aj keď v niektorých okamihoch, keď je zápal pokročilejší, apendix odumrie, bolesť sa zmierni a prechodne sa stav dieťaťa zlepší… Ale keď bolesť vyruší dieťa od hry, ono si ľahne do postele, dáme mu ľadový obklad, podávame tekutiny, no napriek tomu sa necíti lepšie, už je čas na konzultáciu s lekárom. Tu už závisí od ľudí, na čo si zvykli. Existuje lekárska návštevná domáca služba, ktorá je veľmi výhodná v tom, že si zavolám lekára k dieťaťu domov a nemusím sa s ním nikam trmácať, alebo zavolám svojmu pediatrovi a poradím sa s ním, prípadne ideme na pohotovosť. No dôležité je poradiť sa s lekárom, ktorý nás v prípade potreby pošle k detskému chirurgovi.
Dieťa sa teda dostane k chirurgovi a čo ďalej?
Tu zdôrazňujem, že dieťa musí vyšetriť detský chirurg, nie chirurg pre dospelých. Detský chirurg v prvom rade ambulantne posúdi, či naozaj ide o zápal apendixu, alebo nie. Mnohokrát sa to však pri prvom vyšetrení nedá zistiť. Aj v dnešnej modernej dobe, keď máme kopu vyšetrovacích možností, opierame sa predovšetkým o to, aká je dynamika ochorenia a dynamika lokálneho nálezu na bruchu, ktorý zistíme fyzikálnym vyšetrením. K pomocným vyšetrovacím metódam patrí predovšetkým sonografia (ultrazvukové vyšetrenie), ktorú robíme takmer u každého dieťaťa. Okrem toho, že hľadáme apendix – dnešné prístroje sú také, že erudovaný sonografista ho vie nájsť a vie nám ho opísať – tak hľadáme aj iné príčiny podobných ťažkostí, ktoré imitujú apendicitídu. Napríklad u dievčat to môžu byť ovariálne cysty (cysty na vaječníkoch), alebo obyčajná menštruácia – zvlášť ak ide o prvú či druhú, teda nepoznanú menštruáciu, prípadne močové kamene a močové infekcie. Pomocou vyšetrenia sonografom môžeme toto všetko vylúčiť, alebo naopak vylúčime zápal apendixu. Ďalej sa opierame o výsledky laboratórnych vyšetrení moču a krvi, ktoré nám pomôžu určiť, či v organizme naozaj prebieha zápal, a zároveň z vyšetrenia moču vylúčime infekciu močových ciest.
V najlepšom prípade detský chirurg hneď pri ambulantnom vyšetrení vylúči alebo potvrdí zápal slepého čreva. Ale ako ste spomenuli, nie vždy je to jednoduché…
V takom prípade dieťa prijmeme do nemocnice a robíme ďalšie vyšetrenia, ktoré nám diagnózu potvrdia, alebo vyvrátia. Rovnako aj keď má dieťa potvrdený zápal slepého čreva, najskôr ho sledujeme na oddelení, až potom operujeme. Ak naozaj ide o pokročilý zápal apendixu, operácii sa nevyhneme, inak sa tento stav liečiť nedá.
Ako vyzerá operácia a čo je jej podstatou?
Keď sa zápal dostane do štádia, že si už organizmus s ním nevie poradiť sám, tak pri operácii vlastne odstránime celý apendix. Lebo keby sme ho tam nechali, tak praskne, hnis sa vyleje do brucha, zapáli sa z toho celá brušná dutina, a to už je naozaj závažný stav, ktorý môže ohroziť život pacienta. Dnes vo väčšine prípadov operujeme neinvazívne, teda laparoskopicky. To znamená, že urobíme len malý rez v brušnej stene, cez ktorý zavedieme dnu kameru aj inštrumenty. Kedysi sme operovali veľkými inštrumentmi, otvárali sme brucho viac, rana bola väčšia. Dnes je to iné. Miniinvazívny prístup má aj tú výhodu, že keď zavedieme laparoskop a zistíme, že to nie je zapálené slepé črevo, môžeme sa pozrieť do brušnej dutiny, čo sa tam v skutočnosti deje, a hneď vieme nájsť niečo iné. A deti sa po zákroku oveľa rýchlejšie zotavia ako pri klasickom reze.
Ako dlho dieťa kvôli zápalu slepého čreva ostáva v nemocnici?
Väčšinou je to tak, že keď sa jeden deň prijme, tak do druhého dňa sa vyrieši otázka operácie – či zápal treba operovať, alebo nie. A keď treba operovať, tak sa najneskôr do toho druhého dňa aj zoperuje. Niekoľko hodín po operácii sa už dieťa postaví na nohy a potom dĺžka pobytu v nemocnici závisí od miery zápalu, od toho, či nemá nejaké iné pridružené ochorenia, ale v priemere o 2 až 3 dni môže byť doma. Čím je zákrok menej invazívny, tým je rekonvalescencia kratšia. A vo všeobecnosti deti znášajú všetky tieto zákroky oveľa lepšie ako dospelí.
Najzávažnejšou komplikáciou pri zápale slepého čreva je zrejme už spomínaná možnosť, že apendix praskne…
Tak to už je naozaj závažný stav. Našťastie, je taká doba, že úmrtí máme minimum, takmer žiadne. Keď som pred 20 rokmi nastúpil do nemocnice, tak si spomínam, že zomreli pacienti na apendix aj peritonitídu (zápal pobrušnice). Kolega pán docent B. Geryk asi 40 rokov dozadu sledoval apendixy, ako sa zápaly vyvíjajú, a zistil, že v západných krajinách bol v deväťdesiatych rokoch minulého storočia klesajúci trend tohto zápalu, u nás sa to deje teraz. Je to dané zrejme tým, že celkovo je vyššia kvalita života, lepšia hygiena a možno aj zloženie stravy je lepšie.
Predsa však, keď sa zápal objaví a rodič nejde s dieťaťom včas k lekárovi, lebo napríklad tlmí bolesť bruška liekmi a apendix praskne, má laik šancu zistiť, že sa to stalo? Teda ja ako rodič budem vedieť, že môjmu dieťaťu práve prasklo slepé črevo a je vo veľmi vážnom stave?
Keď praskne apendix, zápal sa rozšíri do celej brušnej dutiny, dieťa už bolí celé brucho, začína byť dehydrované, má hnačky, vracia, už neprijíma nielen stravu, ale ani tekutiny, a má vysokú teplotu – 38 až 40 stupňov. Je to už naozaj ťažký stav, dieťa začína byť ohrozené na živote jednak z toho, že zápal prebiehal dlhodobo a organizmus už je vyčerpaný, a navyše z toho, že nič neprijíma a stráca. To si rodič určite všimne. Aj keď sú ľudia, ktorí majú zvýšenú imunitu, ľahšie znášajú rôzne stavy i bolesť a tí niekedy prechodia aj ťažší zápal slepého čreva, praskne im apendix, „zalepí“ sa to a organizmus si to vyrieši sám. S takýmito stavmi som sa párkrát v živote stretol, ale to sú naozaj rarity.
Koho zápal slepého čreva postihuje najčastejšie?
Typický je pre deti predškolského veku staršie ako 3 roky, alebo mladší školský vek do 15 rokov. Úplne raritne sa zápal slepého čreva vyskytuje u dojčiat, novorodencov a detí do 3 rokov života, no napriek tomu mávame 1 až 2 takéto prípady ročne. Obyčajne sa to stane vtedy, keď má apendix patologickú polohu, býva rôzne zatočený, schovaný a zapaľuje sa preto, že sa zle vyprázdňuje. Zostáva v ňom dlho stolica, v ktorej sa množí bakteriálna flóra.
Okrem toho sú ľudia, a často aj deti, ktorí majú chronicky zapálený apendix…
To sú opakované zápaly mierneho charakteru, s ktorými si organizmus vie poradiť sám. Voľakedy toho bolo viac, teraz to tiež kleslo na minimum. Ide o to, že zápal opakovane vzplanie, človeka na pár hodín vyruší bolesť, no potom to zase prejde. Samozrejme, riešime aj túto chronickú apendicitídu. Keď pátrame po rôznych príčinách bolesti brucha u detí a nič iné nezistíme, tak potom vyberieme apendix.
Občas, keď ľudí trápi chronický apendix a chystajú sa do zahraničia, premýšľajú o tom, že si ho dajú vybrať. Predsa len trápiť sa bolesťou či nebodaj operáciou kdesi v cudzine je dosť nepríjemné. Navyše, keď stále tkvie v nás predstava, že ten červovitý prívesok na slepom čreve nám aj tak na nič neslúži… Odporúčate takéto akoby preventívne operácie chronického apendixu?
Na to vám môžem povedať toľko, že ja som lekár a slúžim ľuďom. Ak niekto za mnou príde s tým, že ho opakovane bolieva slepé črevo, ide do zahraničia, a preto si ho chce dať vybrať, ja mu na to v prvom rade poviem, aké môžu byť komplikácie. Fakt je, že väčšinou sa komplikujú tie veci, ktoré sú negatívne – teda keď zasiahnete do organizmu zbytočne, komplikácií je viac, to je moja skúsenosť. Keď človeku poviem, že sa mu môže stať aj to, že vykrváca, alebo bude mať komplikovaný zápal, ktorý sa bude ťažko hojiť, či iné problémy, vinou ktorých nakoniec aj tak zostane doma a nikam nepôjde, no on napriek tomu chce slepé črevo vybrať, tak dobre… Druhá vec je, že sa tu rozprávame o deťoch. Dospelí niekedy myslia úplne inak ako deti a ja mám pocit, že úlohou nás, detských lekárov, je tak trošku tie deti aj brániť, hoci i pred rodičmi. Takže v tomto prípade výber apendixu určite neindikujem. Veď keď niekto má na to, aby šiel do zahraničia, tak hádam ide tam, kde je aj nemocnica a kde mu v prípade potreby vedia pomôcť – bežné dovolenkové destinácie, kam chodia naši turisti, sú bez problémov. Ak niekto ide na dobrodružnú dovolenku, kde nie je vôbec nič, tak je zase veľké riziko vopred vyberať slepé črevo, lebo môžu nastať vážne pooperačné komplikácie a čo potom? Tu si treba naozaj zvážiť priority.
Na záver už len jedna, možno trošku kuriózna otázka – v minulosti sa hovorievalo, že zápaly slepého čreva spôsobuje to, ak dieťa zje hoci malý kúsok škrupiny z vajíčka, ktorý mame spadol do panvice pri príprave praženice. Je to pravda?
To je len taká povera. Zápaly apendixu spôsobuje najčastejšie to, že je tam obsah hrubého čreva a červovitý prívesok sa nevie vyprázdniť. Niekedy z toho obsahu vznikne akoby kameň – podobne, ako keď sa v žlčníku vytvoria kamene – a ten môže apendix chronicky dráždiť. Ale škrupina to nie je.
Monika Bothová
časopis Dieťa
Foto Shutterstock
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok