Čím hasiť, keď páli záha? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Čím hasiť, keď páli záha?

Čím hasiť, keď páli záha?

(Vyberáme z aktuálneho vydania Dieťa 2 – 3/2017.)

Ani ranné nevoľnosti, zadýchavanie ku koncu tehotenstva či pocit „som veľryba“, neboli v tehotnosti také nepríjemné ako pálenie záhy. Tíšila som ju všeličím, čo ochotne poradili kamarátky, múdre knihy aj internetové fóra – mliekom, suchým chlebom, pukancami, ďumbierom, čiernym čajom… Prečo vlastne tehotné páli záha a čo pri tom pomáha? Sú prípravky z lekárne bezpečné, nemôžu uškodiť dieťaťu v brušku? Aj na to sme sa pýtali gastroenterológa, MUDr. Jarolíma Šutku.

Prečo v tehotenstve páli záha aj tie ženy, ktoré tento problém nikdy nepoznali?
Treba si uvedomiť, ako to v našom tele vlastne vyzerá. Najskôr máme ústa, potom pažerák, ktorý prechádza cez otvor bránice ďalej do žalúdka. Tesne pod vyústením pažeráka do žalúdka je miesto, ktoré my lekári nazývame kardia. To je akýsi mechanický uzáver – keď  sa strava posúva zhora, ventil sa otvorí a keď strava spadne do žalúdka, ventil sa uzavrie. Táto spätná klapka za normálnych okolností nepustí, čiže žalúdočná kyselina by sa nemala vracať zo žalúdka späť do pažeráka. Ale keď sa veľa najeme alebo si po jedle ľahneme, predkloníme sa a podobne, zaúčinkuje fyzika a môžeme pocítiť pálenie kyseliny v pažeráku. V tehotenstve je dôvodom najmä to, že ako maternica postupne rastie, začne zaberať celú spodnú časť brucha, niekedy až k mečovitému výbežku hrudnej kosti, čím sa prenáša tlak na žalúdok. Navyše, zväčšovaním objemu bruška sa bránica splošťuje a mierne dvíha nahor. To všetko spôsobuje, že klapka sa poriadne neuzatvára, pretože aj samotná bránica ju pomáha držať zatvorenú a môže tak prepúšťať žalúdočný obsah naspäť. Podobne to funguje aj u obéznych ľudí. Preto  prvým odporučením pre obéznych pacientov, ktorých trápi pálenie záhy, je aj schudnúť. Pretože keď schudnú 10 kíl, nemusia užívať žiadne lieky. Brucho sa zmenší, zníži sa tlak na žalúdok, bránica klesne nadol, ventil sa lepšie uzatvorí a je po probléme. To isté sa stane mamičkám po pôrode. Keď porodia, všetko sa väčšinou vráti späť do normy a pálenie záhy ich už netrápi.

Tehotné ženy si najmä na internetových fórach radia rôzne domáce recepty, ktoré vraj zaručene pomáhajú pri pálení záhy. K tým najznámejším patrí mlieko, pukance, šťava z citróna a tiež suchý chlieb, ktorý si vraj treba dať večer pod vankúš a ráno ho zjesť ešte predtým, ako žena vôbec vstane z postele. Čo z toho podľa vás skutočne môže pomôcť a čo nie?
U každého pomôže niečo iné a niekomu z týchto receptov nepomôže nič. Ale určite som za to, aby tehotné ženy vyskúšali aj takéto domáce recepty, pretože možno im niečo skutočne zaberie. A najmä v prvom trimestri je to vždy lepšie ako brať lieky, pretože v tomto období sa neodporúčajú žiadne lieky, dokonca ani tie na zníženie kyseliny. Síce nemôžeme povedať, že by priamo poškodzovali dieťa, ale nemáme na ne štúdie, ktoré by sa robili v tehotnosti a preto si ich lekár netrúfne tehotnej predpísať. Čiže čo môžeme robiť? Keď už ženu páli záha, sme vo fáze, že musíme neutralizovať už vytvorenú kyselinu. V žalúdku je kyselina chlorovodíková, ktorá sa ako kyselina soľná predáva aj v drogérii a používame ju na leptanie vodného kameňa, čiže je extrémne silná. Ak ju chceme zneutralizovať, musíme k nej dať zásaditú látku. Väčšinou je to sóda bikarbóna. Ale pozor!…

Ako lekár odporúča užívať sódu bikarbónu pri pálení záhy, čo ešte radí okrem nej a aj to, či môže rodič preniesť na dieťa helicobactera pylori tým, že mu oblíže lyžičku či cumeľ, alebo je to len mýtus – to si môžete prečítať v aktuálnom vydaní časopisu Dieťa 2 – 3/2017.

Monika Bothová
(krátené)
Foto Shutterstock

Aktuálne vydanie časopisu Dieťa 2 – 3/2017 kúpite vo voľnom predaji. Predplatiť si ho môžete aj tu

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok