To najkrajšie pre najmenších | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

To najkrajšie pre najmenších

To najkrajšie pre najmenších

Tento článok vznikol akosi spontánne. Inšpiráciou mi bolo hľadanie vhodného darčeka pre bábätko, ktoré sa práve narodilo. Aj ja som najskôr s nadšením zavítala do obchodu s plánom nájsť nejaký krásny darček, aby som privítala novorodeniatko na svete. Zrazu však z nadšenia prišla nechuť, preberám sa v hromade farebných plastov a plyšových zvierat. Vylučujem jednu vec za druhou. No akosi nedokážem nič vybrať. Toto má byť to najlepšie a najkrajšie pre najmenších?

Áno, je pravda, žijeme v zrýchlenej dobe, tieto hračky sú rýchlo a jednoducho dostupné, ale chceme byť toho súčasťou? Je to naozaj to najlepšie, čo vieme ponúknuť našim deťom? Skúsme sa na chvíľu zastaviť a prehodnotiť to. Ak kúpime to, čo nám ponúkajú, všetko to plastové, neharmonické, neestetické a šialene farebné, čo tým chceme povedať našim deťom? Možno ušetríme množstvo nášho drahocenného času, ale čo vás, milé deti, tým učíme? Že na vás nemáme čas?

Maria Montessori hovorievala: „To najkrajšie pre najmenších“. Deti do troch rokov majú absorbujúcu myseľ, čo znamená, že nasávajú všetky veci, ktoré sa nachádzajú v ich blízkosti. Tie sa potom stávajú ich súčasťou, preto je také dôležité obklopovať bábätká krásnymi vecami.

Jednou z krásnych vecí, ktorými môžete vaše bábätko obklopiť sú „Montessori mobiles“. Ide o jednoduché závesné pomôcky nad postieľku či priestor, kde dieťa trávi cez deň čas. Môžete si ich ľahko vyrobiť. Možno vás to bude stáť trochu času a energie, ale výsledok určite stojí za to! Rada by som vás v tomto tvorení a snažení podporila, nikto iný to totiž aj tak za nás neurobí…

Prvé pomôcky stimulujúce pohyb bábätka

Montessori závesné pomôcky sa veľmi líšia od klasických závesných detských kolotočov. Ich rozdiel si všimnete ihneď na prvý pohľad, nie sú divoko sfarbené, ani prepchané rôznymi tvarmi, sú jednoducho nádherné. Väčšinu z nich si viete vyrobiť doma a majú ešte jednu skvelú vlastnosť – to, či sa dostanú do pohybu, závisí do veľkej miery od samotnej aktivity dieťaťa, to znamená, že už v ranom detstve si dieťa precvičuje motorické schopnosti. Pomocou týchto závesných pomôcok sa deti učia zamerať pozornosť na fixujúci sa objekt, sledovať tento objekt, vnímať farbu a hĺbku. Existuje niekoľko druhov závesných pomôcok, tie sa dieťatku predstavujú postupne, v závislosti od jeho veku a senzorických schopností.

Montessori závesné pomôcky patria medzi prvé pomôcky, ktoré stimulujú bábätká na pohyb. Bábätká sa totiž prostredníctvom pohybu snažia s nimi komunikovať a to tak, že naťahujú ruky, kopú nožičkami a vydávajú nadšené zvuky.

Pohyb je pre dieťa nesmierne dôležitý. Maria Montessori sa vo svojej knihe Tajuplné detstvo o pohybe vyjadruje takto: „Pohyb je pre dieťa dôležitý, je to funkčné vtelenie kreatívnej energie, čím si dieťa plní svoju osobnú misiu.“

Munari závesná pomôcka

Prvou spomedzi Montessori závesných pomôcok je Munari závesná pomôcka. Ide o nádhernú trojúrovňovú hračku pre najmenších, je určená pre bábätká vo veku 3 až 6 týždňov. Vešiame ju nad aktívnu zónu bábätka, to znamená, nie úplne priamo nad neho. Zámerne je čierno-biela preto, lebo bábätko v tomto období vidí do diaľky asi 20 až 30 cm, čo je približne vzdialenosť od matkiných očí k prsníkom, rovnako najviac vníma kontrasty, výrazné vzory a dokáže sledovať len veľmi pomaly sa pohybujúce predmety. Túto závesnú pomôcku vymyslel taliansky dizajnér Bruno Munari. Jej úlohou je rozvinúť dieťatku zrak, zameranie pozornosti a sledovanie predmetu. Obsahuje ešte priehľadnú, v ideálnom prípade sklenenú guľu, ktorá má odrážať svetlo.

Octahedron závesná pomôcka

Je druhou v poradí zo série závesných pomôcok a je pravdepodobne jednou z najjednoduchších, čo sa týka výroby. Predkladá sa bábätku vo veku od 5 do 8 týždňov. Vaše bábätko si ju iste zamiluje, je lesklá, farebná a pohyblivá. Obsahuje tri základné farby – červenú, modrú a žltú. Pri tomto octahedrone si môžete byť istí, že absorbujúca myseľ vášho dieťaťa sa doslova „namáča“ do sveta vzorcov, tvarov a geometrie.

Gobbi závesná pomôcka

Začiatkom 8. týždňa môžete predstaviť bábätku závesnú pomôcku Gobbi, ktorá pozostáva z piatich farebne odstupňovaných gúľ. To, aké farebné odtiene si zvolíte, záleží iba na vás. Jej úlohou je u dieťaťa spresniť a vycibriť zrak tým, že poskytuje mierne zmeny v tóne prechádzajúce z jednej gule na druhú. Vyrobiť túto pomôcku nie je náročné, ale zaberie vám to trochu viac času. Budete potrebovať päť polystyrénových gúľ, nite na vyšívanie v piatich odstupňovaných odtieňoch tej istej farby.

Dancer závesná pomôcka

Je zaujímavá pre deti vo veku 8 až 12 týždňov práve tým, že lesklé tvary a postavy tancujúce vo vzduchu okolo nich sú priam povinné udržať ich pozornosť. Na výrobu je skutočne jednoduchá, zadajte do googlu slová montessori dancer mobile a nájdete množstvo návodov a predlôh, ako „tanečnice“ zhotoviť. Budete potrebovať lesklý papier, nožnice a chvíľu trpezlivosti.

Flowing Rhythm závesná pomôcka

Zhotovil ju v roku 1955 Christian Flensted a je určená pre deti v 8. až 12. týždni. Pre mňa jedna z najkrajších závesných pomôcok. Je elegantná s bohatými farbami, ktoré sa vzájomne dopĺňajú, nájdete v nej dokonalú súhru tvarov a farieb.

Motýle aj veľryby

Ďalšie zo série závesných pomôcok sú motýle, veľryby a ich mláďatá. Obrázky k týmto pomôckam sú tiež dostupné na internete, stačí si ich jednoducho vytlačiť, podľa chuti vyfarbiť a zalaminovať.

Vypnime televízory a staňme sa tými najlepšími hračkami pre naše deti. Doprajme im našu hravosť a tvorivosť a pokúsme sa pre ne vyrobiť niečo krásne. S rovnakou starostlivosťou, s akou budete vyrábať závesné pomôcky, ich skúste vášmu dieťaťu prezentovať. Nie je nutné nasmerovať pozornosť dieťaťa na túto hračku, keď v začiatkoch nebude o ňu javiť záujem. S trochou vašej trpezlivosti, ju začne samo pomaly objavovať a užívať si ju po dlhý čas. Dieťa pri jej objavovaní nerušte zbytočnými chválami, zatiaľ čo ono sa sústredí na činnosť. Bábätko nefunguje na vaše chvály či súhlas, ale pre jeho vlastný vývin. Radosť z objavov je jedinou odmenou, ktorú chce a potrebuje.

Mgr. Katarína Mečiarová

https://montessoritrencin.sk/

Časopis Dieťa
Foto shutterstock.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok