Tea tree olej – pomocník na každý deň | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Tea tree olej – pomocník na každý deň

Tea tree olej – pomocník na každý deň

Tea tree olej (TTO, ľudové označenie čajovníkový olej alebo austrálsky čajovník) sa získava lisovaním z listov stromu kríkového vzrastu Melaleuca alternifolia, korý je známy ako čajovníkový strom. Jeho pôvodnou domovinou sú mokrade severovýchodného pobrežia Nového Južného Walesu a juhovýchod Queenslandu v Austrálii. Liečivé a antiseptické účinky tejto rastliny poznali domorodci už odnepamäti. Z liečivej sily TeaTree oleja dnes už môžeme profitovať aj my. Zo širokej škály jeho použitia si pripomeňme aspoň zopár možností.

Citlivejší jedinci môžu na použitie čistého koncentrátu TTO neprimerane zareagovať, preto sa často odporúča skúška a použitie riedeného oleja. Väčšinou sa používa v 2- až 3-percentnej koncentrácii. Aj v zriedenej podobe si však zachováva dezinfekčné a antiseptické vlastnosti. V uvedenej koncentrácii je účinný proti bežným typom plesní, choroboplodných zárodkov, ba dokonca proti všiam alebo svrabu. Ak chcete použiť TTO na väčšie plochy pokožky, zvoľte zriedenejšiu formu alebo špeciálne kozmetické prípravky s overenou koncentráciou na pokožku. Na akné, odreniny, opar či štípance od hmyzu možno naniesť čistý 100-percentný TTO, najlepšie originálny, klinicky overený. Na trhu sú však k dispozícii aj hojivé tyčinky s optimálnym obsahom čajovníkového oleja, ktoré uľahčujú jeho použitie.

Akné
Na liečbu akné, zápalového ochorenia mazových žliaz a vlasových folikulov, môžeme opatrne použiť neriedený, čistý koncentrát TTO. Potierame ním zapálené póry a hnisavé vyrážky, ktoré sa lepšie hoja a rýchlejšie zasychajú. Použiť ho môžeme aj na dezinfekciu pokožky, ak sme nedali našim prstom pokoj a pustili sme sa do vytláčania uhrov. Vyhnite sa však použitiu v okolí očí, aby ste predišli slzeniu a štípaniu.


Ovčie kiahne

Zmiešajte niekoľko kvapiek čistého TTO s 1 lyžicou olivového oleja a pomocou bavlneného tampónu alebo vatovej tyčinky naneste olej na vyrážky dva- alebo trikrát denne. TTO zmierni svrbenie a ochráni pred infikovaním vyrážok, čím predídeme vzniku nepekných jaziev po nich. V lekárni tiež zoženiete účinný hotový prípravok s TTO, tzv. Spot Stick, ktorý je vhodný na spomenuté akné, herpes či štípance a iné drobné poškodenia aj pre deti.

Herpes
Zriedený olej použijeme už pri prvých pocitoch blížiaceho sa oparu, keď začína opuch a v pere cítime šklbanie. Môžeme ho naniesť priamo na opar 3- alebo 4-krát denne. Olej nie je určený na vnútorné používanie. Pri včasnom použití takto môžeme predísť rozvoju herpetickej vyrážky, prípadne urýchlime hojenie, ak je vyrážka už na svete.

Úľava pri psoriáze
Zopár kvapiek čistého TTO zmiešame s olivovým olejom a niekoľkokrát denne ním potierame ložiská psoriázy. Podporíme tak ich hojenie a zmiernime svrbenie pokožky.

Vaginálna mykóza
Ak sme náchylné na vaginálne mykózy môžeme im predísť už preventívnym používaním intímneho mycieho gélu s TTO, ktorý vyrovnáva prirodzené pošvové pH. Bráni tak premnoženiu mikroorganizmov a vzniku ťažkostí. Už pri prvých náznakoch vaginálnej mykózy môžeme použiť prírodný intímny gél s najjemnejším TTO a zaviesť ho do pošvy. Neštípe, pôsobí antisepticky a zmierňuje podráždenie sliznice. Na zlepšenie účinku možno pridať do kúpeľa aj pár kvapiek levanduľovej silice.

Mykóza na nechtoch
TTO nám pomôže zabojovať s mykózou na nechtoch, ak si minimálne počas 3 mesiacov budeme aplikovať TTO na nechty postihnuté hubovým ochorením. Údajne až 60 percent ľudí si takto úplne alebo aspoň čiastočne zlikviduje toto nepríjemné ochorenie nechtov. Ako postupovať? Každý večer nanesieme jednu alebo dve kvapky čistého TTO na odlakovaný necht s hubovým ochorením.

Drobné popáleniny
Tea tree olej je prírodné antiseptikum s priaznivým účinkom na imunitný systém pokožky. Napomáha urýchľovať hojenie rán aj popálenín. Popáleninu čo najskôr vystavíme prúdu studenej vody a potom ošetríme TTO (môžeme použiť buď koncentrát alebo TTO mierne zriedime s vodou pred aplikáciou na drobné popáleniny. Zriedený možno použiť aj pri spálení od slnka.

Odreniny a drobné rany
Drobnú ranu či odreninu najskôr riadne opláchneme čistou vodou a nanesieme na ňu niekoľko kvapiek TTO.

Ochrana pred hmyzom
Pár kvapiek TTO zmiešame s vodou a takýto domáci repelent použijeme na potieranie nechránených miest pokožky.

Lupiny a mastné vlasy
Po umytí vlasov si do vlhkej pokožky hlavy votrieme pomocou vaty pár kvapiek čistého TTO. Odstránime tak mastnotu a predídeme tvorbe lupín.

Bradavice
Čistý TTO nanášame na bradavice vírusového pôvodu 1- až 2-krát denne, pokým nezmiznú.

Renáta Krausová
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok