Prvá pomoc z prírody | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Prvá pomoc z prírody

Prvá pomoc z prírody

Starostlivosť o dieťa sa od prenatálneho veku do dospelosti spája  s liečením rôznych menších či väčších zdravotných komplikácií, boliestok a ochorení. Aj pri ochorení dospelých často stojíme pred otázkou, či so zdravotným problémom navštívime lekára alebo sa pokúsime vyriešiť situáciu sami. Zvlášť citlivá je táto dilema pri dieťati. Podať mu antibiotiká alebo sa spoľahnúť na silu prírody, osvedčené ľudové receptúry či bylinky?

Skôr ako siahnete po možnostiach a postupoch klasickej medicíny, je užitočné začiatok každej bežnej choroby či drobného úrazu podchytiť prírodnou liečbou. Ak alternatívna liečba nezaberá, je nutné obrátiť sa na pomoc lekárov a farmaceutického priemyslu. V žiadnom prípade nechceme  ignorovať vedomosti a skúsenosti lekárov, je však vhodné poznať niekoľko tipov a návodov, pomocou ktorých sa možno vyhnúť preplneným čakárňam či vedľajším účinkom liekov.

Imunita – základný kameň zdravia
Pre boj s chorobami je kľúčovým prvkom imunita. Nie je možné a ani žiaduce izolovať a chrániť naše deti od chorôb okolo nás. Naopak, potrebujú sa s nimi dostať do kontaktu, oboznámiť sa s nimi a vytvoriť si efektívne zbrane.

V našom okolí je vždy množstvo škodlivých látok, vírusov a choroboplodných zárodkov. Ochorejú však iba tí, ktorých vnútorná rovnováha je narušená a ich telo je oslabené. Pri silnej imunite je každá choroba kratšia a dieťa sa s ňou popasuje bez prílišného vyčerpania organizmu.

Ktoré faktory ovplyvňujú fungovanie imunity? Spomenieme len niektoré:

  • V tele budúcej mamičky sa vytvárajú základy imunity pre dieťa. Preto je nesmierne dôležité, aby kládla dôraz na životosprávu a prísun potrebných živín. Odporúča sa rozmanitá strava a vyhýbanie sa polotovarom a potravinám s množstvo prídavných látok. Zdravému vývinu plodu napomáha zelenina a ovocie, najlepšie také, ktoré sa dopestovali bez intenzívneho postrekovania.
  • Po pôrode dieťa dostáva do tela cez materské mlieko nielen výživu, ale aj protilátky. Materské mlieko dokáže odzbrojiť salmonelu a iné nástrahy, ktoré sú všade okolo nás. Faktom však ale ostáva aj to, že okrem týchto výživných, liečivých a posilňujúcich látok obsahuje materské mlieko i pozostatky všetkých toxínov, ktoré sa nachádzajú v okolí dojčiacej matky – či už ide o pesticídy z ovocia a zeleniny, ktoré jedla, aditívne látky v kozmetike, ktorú používa alebo chemikálie z lakov a náterov v domácnosti.
  • Medzi nemenej dôležité napomáhajúce faktory imunity patria jemné a citlivé otužovanie, ale aj psychická pohoda, vnútorný pokoj a harmónia domáceho prostredia, kde nie je dieťa vystavané nadmernému stresu a nepohode.

Ako posilniť imunitu?
Preventívnym posilňovaním imunity bylinkami a prípravkami z nich nemáme čo pokaziť, ak, samozrejme, neprekračujeme odporúčané dávky. Najmä v období, ktoré je rizikové pre zvýšený výskot viróz, je výborné posilňovať imunitu doplnkami výživy. Medzi osvedčené vitamínové bomby patria rakytníkový sirup, šťava či olej. Môžete ich v našich obchodoch kúpiť v bio kvalite alebo aj bez biocertifikátu, prípadne si môžete rakytník rešetliakový zasadiť do svojej záhrady a lisovať jeho oranžové plody čerstvé. Táto rastlina sa pre svoj vysoký obsah vitamínu C označuje za citrónovník severu. Jediná oranžová bobuľka obsahuje odporúčanú dennú dávku C vitamínu. Iné, veľmi dostupné a bezplatné liečivo na podporu imunity nám takmer po celý rok poskytuje krík bazy čiernej. Použiť sa dajú nielen kvety bazy na sušenie či sirup, ale aj čierne bobuľky, z ktorých možno získať šťavu.

Počas obdobia chorôb sa nezaobídeme bez nepasterizovaného (t. j.  tepelne neupraveného) jablčného octu. V minulosti bolo jeho využitie veľmi široké – od kožného tonika až po efektívny čistiaci prostriedok. Jeho dôležitosť tkvie najmä v tom, že vyrovnáva prirodzené zásadité pH nášho tela, pričom vírusom a chrípkam sa darí najmä v prekyslenom organizme. Pomáha pri znižovaní vysokej teploty, detoxikácii, má antibakteriálne, protiplesňové a antivirotické vlastnosti, obsahuje množstvo vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. A navyše si ho môžeme veľmi jednoducho vyrobiť aj sami doma z vlastných jabĺčok. Ideálne sa podáva osladený medom a rozriedený vo vode, ako zálievka na šalát atď. Keďže jablčný ocot je silne kyslý, nemôže sa podávať neriedený, pretože môže narušiť zubnú sklovinu. Rovnako nemá prísť do kontaktu s kovmi.

Recept na jablčný ocot
Jablká postrúhané na strúhadle z umelej hmoty dáme do väčšej nádoby (3 – 5 litrový pohár). Zalejeme ich 1 litrom prevarenej, vychladnutej vody. Následne ich zakryjeme gázou a necháme 10 dní stáť pri izbovej teplote. Každý deň zmes premiešavame. Na 11. deň prilejeme 2 litre prevarenej, vychladnutej vody, prikryjeme a necháme bez miešania stáť ďalších 20 dní. Potom precedíme, necháme usadiť kal a prelejeme do fliaš, dobre zazátkujeme. Používame asi po mesiaci.
(Zdroj: https://varecha.pravda.sk/recepty/jablcny-ocot-domaci-fotorecept/32762-recept.html)

Soplíky, kašeľ, teplota
Ak choroba už prepukla, treba nasadiť silnejšie zbrane. K veľmi účinným patrí kapucínka alebo výťažok z nej, ktorý môžeme kúpiť v niektorých lekárňach a v špecializovaných predajniach. Kapucínka má silné antibakteriálne účinky, obsahuje veľa vitamínu C a považuje sa za prírodné antibiotikum. Na priamu konzumáciu sa môžu použiť listy aj kvety – majú výraznú ostrú chuť pripomínajúcu žeruchu.

V našej domácej lekárni tiež nesmie chýbať propolis – včelí produkt, ktorý obsahuje zmes živíc a včelieho vosku, ako aj rôzne éterické oleje a minerálne látky. Posilňuje organizmus, pôsobí proti rôznym mikróbom a vírusom. Je účinný ako kloktadlo pri bolestiach hrdla, aj na vate pri bolesti uška. Nevhodný je pre ľudí alergických na včelie produkty. Opatrní buďte aj pri peľovej alergii.

Odreniny, škrabance, štípance
Pri povrchových odreninách a škrabancoch, ale aj uštipnutí je užitočné mať doma aspoň jednu rastlinu aloa. Je to ďalší zo zázračných liekov, ktorý si môžeme zaobstarať buď vo forme sprejov, gélov a mastičiek alebo najlepšie v samotnej živej rastline. Pri drobnej nehode alebo nepríjemnom štípanci stačí odlomiť kúsok listu a potrieť ranku dužinou. Tá ranu sterilizuje, podporí hojenie a zmierni bolesť či nepríjemné svrbenie.
Dobre známym účinným antiseptikom je olej z čajovníka, ktorý má vynikajúce dezinfekčné účinky a navyše zmierňuje svrbenie po uštipnutí. Okrem toho je výbornou prevenciou samotného uštipnutia.

Prírodný repelent
10 kvapiek čajovníkového oleja,  15 kvapiek rozmarínového oleja, 15 kvapiek mäty piepornej, 10 kvapiek citronely (alebo éterického oleja z citrusov). Pri tejto zmesi namiesto rastlinných olejov použijeme destilovanú lekársku vodu a 60-percentný alkohol v pomere 5 : 2 (5 dielov vody a 2 diely alkoholu). Celkový obsah zmesi bude 100 ml. Éterické oleje podľa postupnosti nakvapkáme do fľašky s rozprašovačom, nalejeme 2 diely 60-percentného alkoholu, zmes pretrepeme, pridáme 5 dielov destilovanej vody a zmes opäť dôkladne premiešame. Pred každým aplikovaním obsah fľašky pretrepeme. (Zdroj: https://www.lovuzdar.sk/clanok-193/prirodne-repelenty)

Prírodné liečivá sú veľmi široká téma. Určite aj vy niektoré poznáte a používate odskúšané generáciami overené recepty. Účinky byliniek môžete overovať na vlastnej koži. Sú takmer zadarmo a často celkom blízko pri vašom dome. Ich zber a príprava je nielen užitočná, ale aj zábavná a príjemná. A práve pohoda a spoločne príjemne strávený čas sú  predpokladmi zdravej rodiny.

Spracovala Zuzana Labašová
Živica
www.zivica.sk

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok