Padanie vlasov po pôrode | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Padanie vlasov po pôrode

Padanie vlasov po pôrode

U žien po pôrode sa padanie vlasov prisudzuje hormonálnym zmenám. Čo všetko môžeme pre naše vlasy urobiť?

  • Dôležitá je zdravá, pestrá výživa, ktorá obsahuje celé zrná.
  • Vlasy si prestaneme umývať šampónom a farbiť, nezaťažujeme tak vlasy a vlasovú pokožku chemikáliami.
  • Vlasy si umývame vaječným žĺtkom, ktoré dobre oddelíme od bielka. Narušíme jemnú blanku žĺtka, prstami naberáme žĺtok, vtierame ho do namočených vlasov a premasírujeme. Potom vlasy zľahka navlhčíme a znovu premasírujeme, tentoraz sa žĺtok spení, vlasy opláchneme vodou. Žĺtkom si umyjeme vlasy rovnako ako šampónom. Vlasy budú jemné a lesklé, krásne sa rozčesávajú. Rakúska cisárovná Sissi si nechávala umývať vlasy práve takto.
  • Vlasy si môžeme umývať marockým kaolínom, bahnom a tak získajú znovu svoju silu a pevnosť. Len sa zle rozčesávajú, pri dlhých vlasoch je na rozčesanie potrebná špeciálna kefa pre psov.
  • Ale najväčší objav na umývanie vlasov je žitná chlebová múka. Z troch až štyroch čajových lyžičiek múky namiešame s vlažnou vodou riedke cestíčko, ktoré votrieme do mokrých vlasov a necháme chvíľu pôsobiť. Znovu ľahko navlhčíme, premasírujeme a dvakrát opláchneme. Mokré vlasy rozčešeme.
  • Po umytí vlasy oplachujeme žihľavovým záparom: Hrsť žihľavy zalejeme 1 litrom vriacej vody a necháme 15 minút vylúhovať, scedíme, necháme vychladnúť a vlasy na záver umývania opláchneme.
  • Užívame kremelinu – diatomit (veľmi ľahká biela sypká hornina zložená z kremitých mikroskopických schránok odumretých rozsievok – rias). Pridávame ju do kaše alebo ju pijeme v studenom či vlažnom nápoji.
  • Padanie vlasov po pôrode výrazne ovplyvní homeopatický prostriedok Sepia CH15, 2-krát týždenne. Podáva sa proti padaniu vlasov pri hormonálnych zmenách alebo pri vyčerpaní spôsobenom pôrodom, dojčením, starosťou o rodinu.

MUDr. Judita Hofhanzlová

Magazín Dieťa
Foto 123rf

Viac článkov o pôrode a šestonedelí: https://www.dieta.sk/kategoria/clanky/cakame-babatko/porod-a-sestonedelie/

 

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok