Karfiol – zimná kytica zdravia | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Karfiol – zimná kytica zdravia

Karfiol – zimná kytica zdravia

Karfiol vraj ochutnali už starí Egypťania, väčšiu pozornosť však získal počas stredoveku. Škoda, že dnes ho z našich tanierov postupne vytláča obľúbenejšia brokolica.

S cieleným šľachtením karfiolu začali naši záhradníci až počas 18. storočia, keď si priviezli prvé sadenice z Talianska. Novinku vysádzali najmä v panských záhradách a servírovali ju na opulentných hostinách urodzených, ktorých neodradil ani špecifický pach, aký táto zelenina okolo seba šíri pri varení. Inak to bolo vo svete, tam predchodcovia dnešného karfiolu (ich hlavičky neboli väčšie ako tenisové loptičky) patrili do kuchyne a na tanier chudobných.

Jeho pôvodným domovom bola Ázia, Turecko a Cyprus, odtiaľ sa vďaka obchodníkom rozšíril po celom svete. Obľúbeným sa stal v osemdesiatych  rokoch minulého storočia, keď sa medzi najväčších producentov z bývalého Československa, Maďarska, Talianska a Francúzska  zaradila dokonca Čína. Momentálne ho však zatláča do úzadia jemnejšia a lahodnejšia brokolica. Našťastie, karfiol úplne nahradiť nedokáže, a to napríklad aj kvôli pôžitku pri zahryznutí sa do jeho pevnej svetlej, akoby z peny vytvorenej hlávky, ktorá navyše pôsobí ako kytica kvetov. V skutočnosti sú to však zdužnatené stopky, ktoré môžu byť nielen krémovo biele, ale aj ružové, fialové či zelené.

Mamičky, pozor!
Surový karfiol obsahuje pomerne veľké množstvo vitamínu C. Spolu s vitamínom E tvoria silnú antioxidačnú dvojicu, ktorá pomáha chrániť pred infarktom, mŕtvicou a očným zákalom. Mali by ho pravidelne jesť ženy, ktoré chcú otehotnieť, rovnako ako tehotné či dojčiace, obsahuje totiž dôležitú kyselinu listovú. Nachádza sa v ňom aj vitamín B12, ktorý stimuluje rast buniek a červených krviniek.

Karfiol má v sebe tiež špecifické látky, ktoré tlmia zápalové procesy v tele, takže by ho mali pravidelne jesť reumatici. Potvrdila to štúdia, pri ktorej vedci sledovali skupinu žien nad 60 rokov, u ktorých denná dávka karfiolu výrazne zlepšila ich zdravotný stav a zmiernila stavy spojené so zápalom kĺbov. Táto zelenina má močopudné účinky, je vhodná v rámci prevencie aj liečby pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom. Do pozornosti ju odporúčajú aj pacientom so sklerózou multiplex.

Protirakovinové účinky
Známe sú aj protirakovinové účinky karfiolu. Špecifické látky dokážu vyhľadať a zablokovať zmutované bunky a nedovolia im množiť sa, takže sa nevytvorí nádor. Keď k tomu prirátame už spomínané antioxidačné a protizápalové vlastnosti tejto zeleniny, je jasné, že karfiol je udatným bojovníkom v prvej línii útočiacej na zákernú rakovinu. Pravidelný prísun porcií dokáže zminimalizovať najmä riziko vzniku rakoviny pľúc a prostaty. Obsahuje tiež ďalšie látky, ktoré pomáhajú regenerovať sliznice čriev a zároveň chránia pred rakovinou hrubého čreva.

Spomeňme ešte pozitívne účinky karfiolu pri znižovaní rizika vzniku cukrovky II. typu. Zároveň pomáha udržať optimálne hladiny krvného tlaku a prispieva k lepšiemu zásobovaniu buniek živinami. Okrem spomínaných vitamínov obsahuje aj vápnik, železo, zinok, meď, jód a najmä draslík, ktorý je užitočný pre zdravé srdce.

„Zimná“ zelenina
Chcete schudnúť? Dajte si karfiol. Nie však vyprážaný, ako je u nás dobrým zvykom, ale varený, dusený, zapekaný. Táto zelenina je skutočne vynikajúcou potravinou pri všetkých redukčných diétach, pretože obsahuje minimum kalórií, zato dodá telu dostatok dôležitých látok. Obsahuje tiež množstvo vlákniny, ktorá pomáha zbavovať telo toxínov a odstraňuje zápchu. Karfiol je ideálnou zimnou zeleninou, pretože si ho môžeme zmraziť do zásoby a uložiť v mrazničke. Voľne uskladnený vydrží vyše mesiaca, treba ho však položiť na ružicu. Keď si dokážeme dopestovať vlastnú úrodu, nenechávajme ho veľmi prezrieť, mladší je chutnejší, aj keď obsahuje menej vitamínu C.

Karfiol podporuje imunitu a chráni pred chrípkovými vírusmi. Je jedným z prírodných preventívnych prostriedkov proti infekčným ochoreniam, ktorých nám jeseň a zima zakaždým nadelí neúrekom.

Obsahuje biotín, ktorý patrí do skupiny B vitamínov a udržiava v kondícii nechty, bráni ich lámavosti a štiepeniu. Vďaka ďalším účinným látkam prospieva aj pokožke – udržiava ju žiarivú, pomáha liečiť rôzne estetické aj zdravotné problémy, urýchľuje hojenie rán. Brzdí vypadávanie vlasov. Karfiol by mali pravidelne jesť športovci, tehotné ženy, deti v období prudkého rastu a seniori, pretože sa stará o zdravé a ohybné kĺby a šľachy.

Špecifický pach
Napriek všetkým spomenutých pozitívam, aj karfiol má jedno malé mínus – nie je vhodný pre ľudí s dnou. Obsahuje totiž puríny, ktoré sa v tele rozkladajú na kyselinu močovú. Zdravý človek si s ňou poradí, vyplaví ju z tela spolu s močom, keď však tento mechanizmus zlyháva, kyselina močová sa hromadí a vyvoláva bolesti.

Tí, ktorí dnou netrpia, si môžu dopriať ľubovoľné množstvo tejto zeleniny. Karfiol je v kuchyni nenahraditeľný a všestranný, môžete ho pridať do šalátu (buď surový alebo varený), môžete ho zapiecť s cestovinami, uvariť z neho polievku. Keď sa vám zunovali zemiaky, z uvarených ružičiek karfiolu môžete pripraviť lahodnú prílohu v podobe pyré, ktoré zjemníte troškou smotany, prípadne jogurtu. Hodí sa tiež ako základná ingrediencia na rôzne zeleninové placky či fašírky. Jeho nezameniteľnú chuť zvýrazní muškátový oriešok či mleté čierne korenie, výborne sa dopĺňajú s cesnakom, kôprom, syrom, paradajkami.

Negatívom je, že karfiol pri varení špecificky a nepríjemne páchne. Aby sa aróma nepresunula do ružičiek, kuchári radia, aby sme ich varili v hrnci bez pokrievky a vo vode s troškou octu. Do polievky č iného jedla zase pridajte rascu, zmiernite tým nadúvanie, ktoré karfiol spôsobuje. Pri čistení na hlávke nechajte drobné zelené lístočky, obsahujú hodnotné živiny. A nezabudnite hlávku poriadne umyť, aby ste si jedlo nechcene neobohatili o živočíšne proteíny, karfiol totiž obľubujú aj rôzne druhy mušiek a podobných potvoriek.

Daša Čejková

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

 

 

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok