Odmietame segregáciu, skryté tresty a vydieranie | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Odmietame segregáciu, skryté tresty a vydieranie

Odmietame segregáciu, skryté tresty a vydieranie

(Tlačová správa, 20. mája 2019)
Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania, o. z., podáva hromadnú pripomienku k návrhu novely Zákona č. 355/2007, ktorú predložilo Ministerstvo zdravotníctva. Návrh ministerstva posilňuje udavačstvo, dáva neprimeranú moc hygienikom a zavádza diskrimináciu a segregáciu neočkovaných detí.

Ministerstvo sa pokúša zabrániť neočkovaným deťom v navštevovaní materských škôl a iných kolektívnych zariadení, a to pod falošnou zámienkou ochrany pred šírením ochorení. Obsah návrhu však vonkoncom nezodpovedá takémuto zdôvodneniu a porušuje Ústavu SR.

  • Rozsah vyžadovaných očkovaní celkom zjavne vysoko prekračuje akýkoľvek mysliteľný rámec prevencie šírenia ochorení. Zahŕňa totiž aj vakcíny, ktoré z princípu nemôžu zabrániť šíreniu ochorenia, a teda očkované deti môžu šíriť ochorenie rovnako ako neočkované (napríklad záškrt, čierny kašeľ a iné). Najlepším príkladom absurdnosti návrhu je však vakcína proti tetanu, ktorý nie je prenosný z človeka na človeka.
  • Počet očkovaných detí, ktoré si napriek očkovaniu nevytvorili protilátky, alebo u nich už stihli vyvanúť, vysoko prevyšuje počet neočkovaných detí. Napríklad, imunologický prehľad z roku 2018 ukazuje, že iba 55 až 57 percent detí v materských školách má ochrannú hladinu protilátok proti mumpsu. Je preto zjavné, že segregácia menej než 5 percent neočkovaných detí nemôže výrazne ovplyvniť šírenie ochorení.

Vzhľadom na tieto a ďalšie zjavné skutočnosti považujeme návrh za skrytý trest. Skutočným cieľom je zrejme pritvrdenie nátlaku na rodičov, ktorí nedôverujú očkovaniu. V tomto zmysle má návrh podľa nás prakticky až charakter vydierania najmä pre rodičov, ktorí odmietajú očkovanie kvôli vážnym nežiaducim účinkom v rodine, a teraz sa budú musieť rozhodnúť, či v záujme ekonomického a sociálneho statusu rodiny vystavia svoje deti vážnemu riziku ďalšieho očkovania.

Na Slovensku dlhodobo nefunguje systém rozpoznávania a hlásenia nežiaducich účinkov očkovania a nie sú primerane uznávané kontraindikácie. Štát, ktorý očkovanie prikazuje, sa zbavuje zodpo­vednosti za následky. Starostlivosť o dieťa poškodené očkovaním zostáva plne na pleciach rodiny.

Návrh novely obsahuje aj ďalšie neprijateľné ustanovenia. Ide napríklad o posilnenie a rozšírenie povinného udavačstva, ktoré rozbíja dôverný vzťah medzi lekárom a pacientom.

Návrh sa pokúša aj výrazne posilniť právomoci hygienikov, a to až do takej miery, že v prípade významného rozšírenia akéhokoľvek prenosného ochorenia (v princípe napríklad aj nádchy) dostanú právomoc uvaliť prakticky na kohokoľvek nútenú izoláciu, stačí iba „podozrenie na prenosné ochorenie“. Takto sformulovaná právomoc je prakticky bezmedzná a je tu veľké riziko zneužívania.

Prosíme verejnosť o podporu našej hromadnej pripomienky, a to najneskôr do štvrtku 23. mája (vrátane), na portáli slov-lex (potrebná je najprv registrácia a prihlásenie): https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2019/339/hromadne-pripomienky/COO-2145-1000-3-3376376

Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania, o.z.

Pre ďalšie informácie sa obráťte na: kontakt@rizikaockovania.sk

 Foto 123rf.com

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok