Nástup detí do škôlky a školy dá detskej imunite zabrať. Ako ju podporiť? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Nástup detí do škôlky a školy dá detskej imunite zabrať. Ako ju podporiť?

Nástup detí do škôlky a školy dá detskej imunite zabrať. Ako ju podporiť?

September je tu a s ním sa spája aj nástup detí do škôlky či školy. Pre mnohých rodičov je to obávaný čas, nakoľko vrátenie sa do kolektívu detí a príchod jesene dá detskej imunite zabrať. Starať sa o imunitu a podporovať ju je dôležité už od narodenia. Čo teda môžete urobiť pre to, aby sa vám vaše ratolesti zo škôl vracali silné a zdravé?

„Základnou funkciou imunitného systému je obrana organizmu pred cudzorodými látkami. Je úzko prepojený s nervovým systémom. Z tohto dôvodu napríklad nie všetky trojročné deti sú rovnako pripravené na vstup do kolektívu. Stres, pocit úzkosti pri opustení matky a pridružené ochorenia sú faktory, ktoré vplývajú na imunitu dieťaťa,“ hovorí detská lekárka MUDr. Daniela Verdánová.

Imunitný systém budujte od narodenia

Podpora imunitného systému a jeho budovanie by malo byť súčasťou života už od detského veku. Mamičky by na to mali myslieť už počas tehotenstva a behom prvých týždňov a mesiacov života bábätka. Už vtedy sa dá dieťatko pomocou dôležitých podnetov pripraviť na ďalší život, okrem iného aj znížiť výskyt niektorých imunitne podmienených ochorení.

Schopnosť odolávať škodlivým vonkajším látkam sa vyjadruje mierou imunity, ktorú človek zdedí, t. j. prirodzená (vrodená) imunita, alebo získaná imunita, ktorá sa vyvíja postupne pod vplyvom rôznych podnetov z prostredia, ako je napríklad dojčenie, prekonanie infekcií, očkovanie a podobne.

Cez placentu prechádzajú z mamičky do bábätka dôležité protilátky, ktoré mu umožnia zvládnuť prvé mesiace života. Táto podpora tzv. pasívnej imunity potom pokračuje prostredníctvom dojčenia. Materské mlieko totiž obsahuje množstvo ochranných imunoglobulínov (najmä kolostrum), ktoré dieťatko chránia pred rôznymi vírusmi a baktériami. Toto množstvo odovzdaných protilátok závisí od imunity samotnej matky. Protilátky v materskom mlieku poskytujú len ochranu slizníc a ich obsah v mlieku postupom času klesá.

Pár dôležitých pravidiel, ktoré podporia detskú imunitu

Veľmi dôležitý je dostatok kvalitného spánku, nakoľko detičky do jedného roka by mali spať 14 až 15 hodín, deti do troch rokov okolo 12 až 14 hodín a deti od štyroch do dvanástich rokov približne 10 hodín. Kvalitný spánok je veľmi zásadný na zabezpečenie dostatočnej regenerácie celého organizmu vrátane imunity. Ešte dôležitejšia je kvalita spánku. Ďalším podstatným pilierom pri budovaní imunity je vyvážená strava prostredníctvom kvalitných potravín. Vzhľadom na fakt, že 60 až 80 percent imunitných buniek sa nachádza v črevách, je jasné, že to, čo jeme, má zásadný vplyv na fungovanie našej imunity. Hygiena je veľmi dôležitá, ale nemalo by sa to s ňou preháňať. Správne hygienické návyky síce nezabezpečia lepší imunitný systém, každopádne základné veci ako umytie rúk po pobyte vonku alebo na toalete zníži riziko infekčných chorôb. Avšak všetkého veľa škodí, takže vedci sa zhodli, že je veľmi dôležité poskytnúť deťom vyvážený kontakt aj so „znečisteným“ prírodným svetom. Ak naučíte svoje deti aktívnemu pohybu a cvičeniu, dáte im jeden z najdôležitejších darov do života. Viaceré vedecké štúdie potvrdili, že pravidelný pohyb zvyšuje počet prirodzených protilátok ako u dospelých, tak aj u detí. Stačí aspoň polhodinový pobyt na čerstvom vzduchu so zvýšenou srdcovou frekvenciou a prospešný je aj pobyt pri mori.

Tam kde chýba vyvážená strava, pomôžu doplnky výživy

Ako sa spomína vyššie, primeraná a vyvážená strava je jedným z podstatných pilierov fungujúceho imunitného systému. To znamená pestrá strava, s dostatkom vitamínov a minerálnych látok, ktorú je však často ťažké zabezpečiť, a to najmä pri deťoch. Deti sú veľmi vyberavé a niekedy je ťažké do nich niečo dostať. Obzvlášť potraviny bohaté na vitamíny a minerálne látky, ktoré ich organizmus potrebuje na fungovanie a posilnenie obranyschopnosti.

Všeobecne platí, že pred rizikovým obdobím, najmä počas jesene a zimy, by sme mali pravidelne kompenzovať nedostatok niektorých dôležitých vitamínov. V našich podmienkach populáciu trápi najmä deficit vitamínu D, ktorý má komplexné imunomodulačné a protizápalové účinky. Vzhľadom na to, že väčšinu roku nemáme dostatok slnečného žiarenia, by sme ho mali užívať minimálne behom jesene a zimy.

V tomto rizikovom období je dôležité taktiež dopĺňať prostredníctvom výživových doplnkov aj vitamín C, keďže v chladnejších mesiacoch už nie je dostatok ovocia, ktoré by v našich podmienkach prirodzene zrelo. Nakupujeme väčšinou dovážané ovocie v obchodných reťazcoch, preto je v ňom koncentrácia vitamínu C veľmi nízka.

Pokiaľ je reč o výživových doplnkoch na podporu imunity, sú to jednoznačne betaglukány. Sú to látky, ktoré majú istú kapacitu imunitnej podpory a sú úplne bezpečné, môžu sa užívať dlhodobo a nehrozí prestimulovanie imunitného systému. Navyše ich môžu užívať aj deti. Jedným z prírodných a najefektívnejších zdrojov betaglukánov je hliva ustricová.

Práve preto je ideálnym výživovým doplnkom pre vaše deti VITAR MUDráčik multivitamíny s rakytníkom. Obsahuje vyváženú kombináciu extraktu z hlivy ustricovej s garantovaným obsahom betaglukánov, extraktu z rakytníka řešetliakového a zmesi vitamínov, ktoré sú dôležité nielen pre správnu funkciu imunitného systému, ale aj pre správny rast a vývin kostí u detí. Rakytník rešetliakový podporuje imunitný systém, priaznivo ovplyvňuje trávenie.

Vyskúšajte tiež v tomto rade aj MUDráčik multivitamín vo forme želé v piatich vynikajúcich ovocných príchutiach. Teraz je navyše vo zvýhodnenej cene aj s krásnym darčekom pre vaše deti. Nech je nástup do škôlky či školy bez zbytočných vírusov a baktérií.

(PR)

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok