Nad očkovaním proti HPV infekcii | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Nad očkovaním proti HPV infekcii

Nad očkovaním proti HPV infekcii

Očkovanie proti HPV infekcii má byť na Slovensku plošné, buď ako povinné alebo dobrovoľné, no plne hradené zdravotnými poisťovňami.

Zaujal ma rozhovor s onkológom MUDr. Oliverom Sadovským, CSc., z Národného onkologického ústavu Bratislava-Kramáre, o rakovine krčka maternice a očkovaní proti HPV /RTVS / 6.VI.2018 /.  Onkológ vyzdvihuje očkovanie proti HPV infekcii, no zároveň uvádza:
„Tu by som chcel ešte zdôrazniť, že HPV infekcia je veľmi častým, najčastejším sexuálne prenosným infekčným ochorením, ale iba v minimálnom počte prípadov spôsobuje alebo teda participuje na výskyte rakoviny krčka maternice. Čiže hovoríme, že rakovina krčka maternice je zriedkavou komplikáciou infekcie HPV…“

Toto očkovanie sa zvykne označovať v laickej i odbornej verejnosti aj za očkovanie proti rakovine krčka maternice. Ako najvýraznejší benefit tohto očkovania sa zdôrazňuje  práve ochrana pred týmto druhom rakoviny. V nadväznosti na slová onkológa si kladiem otázku, prečo potom má byť očkovanie plošné, keď je rakovina krčka maternice  zriedkavou komplikáciou infekcie HPV? Onkológ v rozhovore komplikácie po tomto očkovaní označil za bežné a uviedol, že vážnejšie komplikácie neboli zaznamenané alebo potvrdené. Neuviedol, či myslí Slovensko, pretože sú krajiny, kde na závažné nežiaduce účinky a ich výskyt  upozorňujú, a napríklad v Dánsku uviedla TV2 už dávnejšie dokument Očkované dievčatá, ktorý teda jednoznačne nehovorí o zanedbateľných nežiaducich účinkoch očkovania…

Komu teda veriť, ako sa rozhodnúť? Kým sa rozhodnete, vypočujte si odporúčania našich odborníkov, no pozrite si napríklad aj spomínaný dokument dánskej TV2 Očkované dievčatá alebo dokument Obetné panny – očkovanie proti HPV. Študujte odborné články a zaujať by vás mohlo aj vyjadrenie zástupkyne Všeobecnej zdravotnej poisťovne PharmDr. Ľudmily Krč-Jedinej: „… Očkovanie proti HPV nepredstavuje jediný spôsob prevencie. Zodpovedný individuálny prístup v ochrane proti nákaze ako aj účasť na preventívnych prehliadkach môžu významne prispieť k zníženiu rizika ochorenia.“ Citované zo Zápisu zo stretnutia zástupcov Slovenských odborných spoločností SLS so zástupcami zdravotných poisťovní a zástupcami Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky dňa 28.06.2013 na MZ SR. Tu sa ponúka priestor na ďalšie úvahy: Ak teda očkovanie proti HPV infekcii nepredstavuje jediný možný preventívny prostriedok predchádzania tejto infekcii, ako to uvádzajú odborníci, načo sa potom vôbec zaoberať úvahami o tom, že by malo byť zavedené ako povinné? Prečo ho neponechať na báze dobrovoľnosti (a hoci aj hradené poisťovňami) pre tých, ktorí ho chcú využiť a nehodlajú sa zaoberať inými možnosťami, ako predísť tejto infekcii?

Toto, spolu so slovami onkológa o tom, že „HPV infekcia iba v minimálnom počte prípadov spôsobuje alebo teda participuje na výskyte rakoviny krčka maternice“, by sme si zrejme mohli položiť na misku váh pri posúdení rizika verzus benefitu tohto očkovania. Čo myslíte?

Renáta Krausová
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok