Môže sa stať, že bez zmysluplnej činnosti sa duša otupí | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že bez zmysluplnej činnosti sa duša otupí

Môže sa stať, že bez zmysluplnej činnosti sa duša otupí

„Verím v tvorbu. Ak človek niečo nevytvára, čo i len maličkosť, ochorie,“ povedal americký dramatik a spisovateľ Arthur Miller. Jeho tvrdenie korešponduje s tvrdením maliara Pabla Picassa, že každé dieťa je umelec. Súhlasím s týmto tvrdením a pripájam myšlienku, že absencia zmysluplnej činnosti zabíja ducha človeka.

V poslednom čase si všímam, koľko dospelých ľudí má talent na kreatívne tvorenie – čohokoľvek. Drieme to v nich schované, nedostatočne podporené a rozvinuté. Ich kreativita a talent by ich mohli posunúť k šťastnejšiemu životu, v ktorom by našli spokojnosť. Mali by činnosť, ktorá by dávala ich životu zmysel, rozvíjala ducha a fantáziu. Ale kreativita sa nenosí. Deti vedieme k dobrému prospechu v škole, pripravujeme ich na úspešný život, za ktorý považujeme majetok a nadbytok financií. Fantazírovanie pokladá tento svet za slabosť, nevýhodu a skôr zlú vlastnosť. Záľuby dieťaťa sú pre mnohých rodičov nepodstatné, nepodporujú ich a neposúvajú ďalej, čo je chyba.

Koníčky živia nášho ducha, činnosť s nimi spojená je krmivo pre spokojný život. Podporujú šťastie, pocit zmyslu existencie a vývin nášho vnútorného sveta.

Všimli ste si, aké sú deti sústredené, keď maľujú, opantané, keď tancujú? Všetko čo robia, ich kompletne pohltí, ich radosť zo života a činnosti je nákazlivá. Viete prečo? Deti nemajú v hlave zoznam vecí, ktoré sa môžu zvrtnúť či pokaziť. Vidia činnosť, radujú sa a nechajú sa ňou pohltiť. Nepremýšľajú nad tým, žeby niečo pokazili, alebo žeby ich ktosi kritizoval a zosmiešňoval. Majú radosť a život si užívajú. Skutočne žijú, nielen prežívajú zo dňa na deň ako väčšina dospelých. Mnohí si život neužívajú, ale ho len trpia. Skvelo to vystihol spisovateľ Stephen King: „Buď zaneprázdnený žitím alebo umieraním.“ Preto snívajme vo veľkom, priatelia a odvážme sa zlyhávať. To predsa patrí k životu – k tomu zmysluplnému.

Mgr. Mária Hanúsková
86. časť seriálu Môže sa stať…
Foto 123rf.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok