Môže sa stať, že zanedbáte to najdôležitejšie – partnerský vzťah | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že zanedbáte to najdôležitejšie – partnerský vzťah

Môže sa stať, že zanedbáte to najdôležitejšie – partnerský vzťah

(V neprívetivej záhrade nenarastú zdravé plody.)

Mnohí berú partnerstvo či manželstvo ako niečo, čo sa akosi vyvinie samo od seba. Necháme to tak, veď nejako to už dopadne. Nesiahame na to. Potom sa ale veľmi divíme, keď nám z pôdy vzťahu vystrkuje rožky akási burina a ničí jeho úrodu.

Nasledujúce riadky sú venované partnerskému vzťahu, pretože presne tam začína aj adekvátna výchova nového človiečika. Vzťah dieťaťa k ostatným odráža vzťah jeho rodičov. Ak nie je dobrý, ani dieťa nevie vytvoriť uspokojujúce vzťahy s rovesníkmi a v budúcnosti s jeho náprotivkom. Nie nadarmo sa rodičom kladie na srdce, že ak chcú mať šťastné dieťa, musia postaviť svoje manželstvo na prvé miesto.

Je nesmierne dôležité (a ťažké) vedieť zostať partnermi i keď sa stanete rodičmi. Únava, stres, nové povinnosti a pozornosť venovaná dieťaťu – to všetko by sa mohlo zdať ako kontraindikácia cibrenia partnerského vzťahu. Hoci mnohí pokladajú dieťa za tmel partnerstva, tým spojivom je možno len pocit zodpovednosti. Samotné dieťa vzťah neposilní, závisí to od postoja partnerov k novej úlohe rodiča. Ak sa zhostíte úlohy zodpovedne, je veľmi jednoduché skĺznuť do situácie, keď budete „len“ rodičmi. Budete dvaja ľudia, ktorí akosi pozabudli, aké je to byť partnermi či manželmi a ich úloha sa vzťahuje len na pozíciu rodiča.

Dieťa musí vnímať, že prišlo do rodiny, ktorá už akosi funguje. Má sa prispôsobiť behu rodiny a okolnostiam, nie naopak.

Možno sa vám to zdá nesprávne, ale ja som si všimla istú spojitosť medzi šťastnými pármi/rodičmi. Istá žena vravela, že keď čakala prvé dieťa, všetci jej tvrdili nech si ešte užije, čo sa dá, pretože po pôrode sa všetko zmení a už nebude mať čas ani na manžela, ani na svoje koníčky. Žena porodila a s úsmevom všetkým vysvetlila, že s manželom žijú život ako doteraz. Dieťa brávali od malička na výlety, na túry, ak lietali za prácou, dieťa šlo s nimi. Surfovanie mu taktiež predstavili v pomerne skorom veku – svoje koníčky teda neobmedzili ani v najmenšom. Len ich modifikovali z dôvodu nového života, nového človiečika a novej roly rodičov. Nezabudli zostať predovšetkým manželmi, pretože si uvedomujú, že dieťa cíti hlavne lásku, ktorá panuje v ich rodine. Ak cíti chlad, skôr či neskôr sa to prejaví.

Je len na vás, či budete dieťa brať ako „záťaž“ alebo požehnanie. Manželia, ktorých som spomínala, ho berú ako najväčší dar. Hoci rodičia svoje dieťa milujú, zdá sa mi, akoby ho už pri jeho pobyte v brušku matky pokladali za akési bremeno, o ktorom si myslia, že ich obmedzí, ktorý ich vzťah premení z partnerského na „len“ rodičovský. Avšak myslime na to, že dieťa veľmi citlivo vníma vzájomný vzťah svojich rodičov a to, ako si prejavujú lásku.

Vzťah je ako záhrada. Treba sa o ňu neustále starať, vnímať jej potreby a vhodne na ne reagovať. Prispôsobiť svoj postoj, názor a reakciu tak, aby boli obe strany spokojné a mohli sa urodiť sladké plody. Keď ju necháme „len tak“, sladké plody sa síce urodia, ale zároveň s nimi vyrastie aj burina, pliaga, ktorá ich obrastie a nakoniec zničí. Aj to málo dobrého, čo sa v záhrade urodilo, dokáže náš postoj „necháme to len tak“ zmariť. Dieťa je váš plod. Či bude zničený, závisí od toho, akú pôdu mu pripravíte a či záhradu budete pravidelne čistiť od buriny.

Mgr. Mária Hanúsková
41. časť seriálu Môže sa stať…
Foto 123rf.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok