Leto praje kvasinkovým infekciám | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Leto praje kvasinkovým infekciám

Leto praje kvasinkovým infekciám

Leto, kto by ho nemal rád? Konečne chvíle oddychu s rodinou, keď si môžeme užiť dosýta slniečka, vody veselého šantenia detvákov. To všetko sa nám spája s letom, no nielen to… Nejedna z nás si v lete kladie otázku, prečo ju trápia kvasinkové infekcie, keď počas roka s nimi nemá problém. A že vedia potrápiť poriadne, neuverí, kto nezažil…

Vaginálna kvasinková infekcia (vaginálna mykóza) je veľmi časté zápalové ochorenie, ktorého pôvodcom sú kvasinky z rodu Candida alebo mikroskopické huby. Prejavuje sa nepríjemným svrbením, zapáchajúcim belavým výtokom, ktorý môže pripomínať tvaroh, pálením v oblasti pošvového vchodu najmä pri močení, bolesťou a nepohodou počas pohlavného styku, sčervenaním a miernym opuchom vonkajších rodidiel.

KVASINKY POD KONTROLOU

Prečo sme práve v lete náchylnejšie na kvasinkové infekcie a čo s tým? Čo môžete urobiť, aby ste týmto trampotám predišli?

  • Z vody do suchých plaviek – vcelku nepopulárne, no veľmi účinné opatrenie spočíva v dôslednom prezliekaní sa do suchých plaviek, keď vyjdete z vody. Ak ste náchylná na vaginálnu mykózu, nenechávajte si mokré plavky na tele pridlho. Buďte dôsledná a prezliekajte sa do suchých plaviek, mokré preperte v čistej vode a nechajte ich vysušiť na slniečku. Toto je preventívne opatrenie, ktoré má cenu zlata! 😊
  • Dajte zbohom syntetike a tesnému oblečeniu – krásna, čipkovaná, zvodná, no nepriedušná syntetická spodná bielizeň a tesné oblečenie poteší kvasinky, je ideálnym prostredím pre ich rast. Uprednostnite preto bavlnenú spodnú bielizeň, ktorá je priedušnejšia a znižuje tak riziko premnoženia kvasiniek.
  • Nedostatočná či nesprávna intímna hygiena – vyhnite sa používaniu intímnych prípravkov so syntetickými prísadami, to sa týka aj parfumovaných intímiek či toaletného papiera. Rovnováhu vaginálneho prostredia podporíte použitím špecializovaných prípravkov na intímnu hygienu.
  • Dbajte na zdravú stravu – práve v lete si doprajeme zmrzliniek, koktailov a sladených nápojov. A to kvasinky zbožňujú. Cukor je ich priateľ. Dbajte preto na vyváženú stravu s dostatkom čerstvej zeleniny a ovocia. V boji s kvasinkovou infekciou vám pomôžu probiotiká, môžete po nich siahnuť aj preventívne, hoci v podobe jogurtu, ktorý si doprajete namiesto zmrzliny. Vychladený a servírovaný s nastrúhanou uhorkou a posekaným kôprom či na sladko s ovocím vás osvieži rovnako dobre a prospeje vám.
  • Nestresujte sa – dni pred dovolenkou sa neraz podobajú koncu sveta, čo všetko treba stihnúť, aby ste mohli konečne oddychovať… A toto naháňanie sa veru tiež páči kvasinkám. Stres vás oslabuje, váš imunitný systém dostáva na frak a kvasinky sa môžu vydať do útoku. Nedoprajte im to! Žite podľa rady Jardy Duška: „Nehoň se, stejně se nedohoníš!“ a budete spokojnejšia a zdravšia.

Užite si leto, milé žienky!

 (red)

Magazín Dieťa

Foto Freepik.com a Shutterstock.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok