Bitka o cumlík | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Bitka o cumlík

Bitka o cumlík

„Mám takmer štvorročného syna, ktorý dlho používal cumeľ. Keď sa už chystal do škôlky (chodí len na doobedie), odučili sme ho od neho. V tom čase som už čakala dcéru a povedali sme mu, že cumlík patrí len malému bábätku, nech ho nechá preň.

Syn bez problémov vydržal pol roka bez cumľa – ani raz sa naň neopýtal, neplakal za ním, dve-tri noci ťažšie zaspával, ale potom si zvykol. No teraz zrazu začal dcére kradnúť cumlík a neviem, či ho aj cmúľa, ale schováva si ho do vrecka nohavíc alebo medzi svoje hračky. Prišla som na to úplnou náhodou, lebo si dáva naozaj pozor, aby sme ho pri tom nevideli.
Poobede spávajú s dcérou spolu v jednej izbe, kým ja sa väčšinou motám v kuchyni. Už asi zo trikrát sa stalo, že dcéra šla spať s cumlíkom, no keď sa deti budili, nebol v jej puse, ani v jej postieľke, ale v synovej posteli či v rúčke. Keď som ich teda uložila a vyšla som z ich izby, musel vziať cumeľ malej a potom zaspal.
Neviem, či syn skutočne túži po cumli – a ak áno, tak prečo tak zrazu, keď ho už dlho nemal? Nikdy som nepočula o tom, že dieťa, ktoré už cumeľ nepoužíva, by sa k nemu vrátilo. Alebo neviem, či je to u neho prejav nejakej súrodeneckej žiarlivosti – hoci nezdá sa mi, že by na dcéru žiarlil. Keď sa ho pýtam, tak vidno, že sa cíti zahanbený, usmieva sa alebo pozerá dole, no neodpovedá.“
Lucia

Zrejme keby neprišiel súrodenec, tak by to aj zvládol. Keďže mal cumeľ  dosť dlho a sám by sa ho asi nevzdal, keby ste na tom nepracovali, bol pre neho dôležitý a sýtil mu mnoho potrieb súvisiacich najmä s pocitom bezpečia. Navyše to asi bola dôležitá pomôcka a návyk na upokojenie sa pri zaspávaní. A teraz zrazu si vedľa neho leží bábätko a pokojne si cumle, a jemu sa možno nedarí zaspať… Všetky tie príjemné pocity sa vynárajú. Musí to byť naozaj ťažké. Priveľké lákadlo.

Asi by pomohlo to zverejniť, aby sa nemusel pri tom schovávať, ale mohol sa tomu postaviť zoči-voči. Nemali by ste sa vypytovať, keďže to u neho vyvoláva zahanbenie, ale skôr to skonštatovať s úsmevom – „vidím, že cumeľ je v tvojom vrecku…“ A uznať mu túto jeho túžbu – „asi by si si niekedy aj ty chcel dať cumeľ, keď vidíš, ako ho má sestrička…?“ A hľadať, čo by mu pomohlo vydržať to bez cumľa – možno keby ho mal iba na pamiatku medzi hračkami. Možno by pomohlo, keby si vás zavolal k sebe, keď sa mu nedarí zaspať. Možno by zavážila nejaká nová hračka, ktorú určite môžu mať len „veľkáči“ bez cumlíkov. Chcelo by to nejakú dohodu, ktorá bude pre neho zvládnuteľná. Každopádne čím viac sa to bude zakazovať, tým viac sa bude toto obdobie predlžovať.

Mgr. Miroslava Kumančíková
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok