Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 20) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 20)

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 20)

Desať Alžbetkiných požiadaviek pri „venovaní sa“

Maminka, už som ti porozprávala rozprávku o tom, aké je dôležité, aby si mi venovala svoj čas. Nie celý, potrebujem len časť. Aby som vedela, že som pre teba dôležitá, že ma ľúbiš. Niekedy si myslíš, že sa mi venuješ, ale ja to tak nevidím. Vtedy sa čuduješ, prečo sa ťa nedokážem nasýtiť, keď si stále so mnou. Ty ale so mnou nie si. Len si to myslíš. V skutočnosti si niekde úplne inde.

Takže? Tu je mojich desať požiadaviek pri „venovaní sa mi“ (čo pre mňa zatiaľ znamená, že sa spolu hráme). Prosím, mohla by si ich dodržiavať? Ak sa ti niektoré nepáčia, môžeme ich zmeniť, alebo sa dohodnúť inak.

KEĎ SA MI VENUJEŠ, TAK….

…odlož mobil, knihu, ba aj myšlienku
Veľakrát sa stane, že ti počas hry zazvoní mobil. Rozumiem, niektoré hovory sú dôležité. Som si istá, že sa hneď vrátiš. Ak nie, zvonenie mobilu prestanem mať rada. A už ťa z hry nedokážem pustiť. Ak sa však dohodneme, ktoré hovory musíš zobrať a ktoré nie, tak to pôjde všetko ľahšie. A nepozeraj stále do mobilu! Ani neSMS-kuj, prosím. Veď aj ja som dôležitá, nie? Ako babka povedala, mobil nestarne tak ako ja. Aj knihu odlož. Aj myšlienku. Vieš sa tak zamyslieť, že potom nereaguješ, keď sa ťa kengura niečo pýta. Vtedy tu nie si so mnou.

…pozor na tetušku odvedľa
Raz sme boli na prechádzke a rozprávala si mi príbeh o žabkách. Zrazu ťa pozdravila teta a ty bez toho, aby si sa mi ospravedlnila, alebo povedala – počkaj, Alžbetka, teraz pozdravím tetušku a porozprávam sa s ňou, hneď potom sa ti venujem – sa s ňou začneš rozprávať a ja – nič. Spravíš tak dieru, do ktorej sa žabky zrútia. Cítim sa sama a smutná. Odseknutá. Akoby na mne nezáležalo. Ani na žabkách.

…povinnosti počkajú
Ja viem, že treba poumývať riady, navariť, pozametať, vyniesť odpadky… Pomôžem ti. Sú to dôležité povinnosti. Ja však niekedy potrebujem vedieť, že som dôležitejšia. Stačí mi pár minút spolu sa pohrať, než sa do nich pustíme. A nabudúce sa mi ľahšie počká, uvidíš. A nemysli na ne, neutečú.

…sa veľa usmievaj a netvár sa otrávene
Strašne som rada, keď sa spolu bláznime. Obe sa radujeme. Ak sa ti ale nechce, povedz mi to a nechaj ma, nech sa s tým zmierim (hoci aj pohnevám). Potrebuješ pauzu, lebo sa tváriš otrávene. To už nie je zábava. Alebo vymyslime hru, ktorá sa bude páčiť nám obom.

…ti zlepším náladu
Keď máš zlú náladu, chcem ti ju vylepšiť. Tak pre nás niečo vymyslím. Pretože – šťastná maminka, šťastná ja. Pomohlo by ti skladanie puzzlíkov? Alebo vyhádžem skladačku? Alebo ti počas umývania riadu umyjem okno. Je ti lepšie?

…neruš moju pozornosť
Niekedy sa tak hrám, maminka, že ťa ani nepočujem. Som sústredená. Akú kocku vyberiem k červenej. Je to vážna vec. Neruš ma vtedy. Otázkami, kto príde na návštevu, čo si mám obliecť. Akú farbu mi radíš, ako sa to povie po anglicky, koľko kociek ostáva….

…sa neboj ticha
Prišla som na to, že obe babky sa boja ticha. Majú počas hry stále zapnutý televízor a keď ho vypneme, veľa rozprávajú. Akoby sa báli ticha. Lenže ja sa potom neviem sústrediť. A zabúdam. Cítim tú neistotu, ich strach a nechcem sa už hrať.

…ma nechaj robiť si po svojom
Veža spadne a ježkovia sa do vagóna nevmestia. Pre mňa ale má význam, aby som si to skúsila sama a zistila, či sa mi to podarí. Možno ty vieš, ako to dopadne. Ja nie. Je skvelé zistiť, čo sa stane. Aj že to uvidíš so mnou!

…takto ukončime „venovanie sa“
Ako zistiť, kedy sa dohráme? Najlepšie je, keď to ukončím ja a poviem, hotovo. Poďme variť. Ak potrebuješ skončiť skôr, povedzme mi to hneď na začiatku. Nemám rada, keď nás zrazu prerušíš a povieš, už musím ísť. Potrebujem to dopredu vedieť, aby som sa na to pripravila.

…zdieľaj moju radosť
Posledná vec. Pre mňa je zábavná hra aj kopanie jám, sadenie semienok hala-bala, zbieranie slimákov… Viem sa zahrať sama. No stále je pre mňa top, keď sa o tú zábavu môžem, maminka, deliť s tebou. Lebo ťa ľúbim a záleží mi na tom, aby si videla všetko, z čoho sa práve teším.
Ďakujem!

_______________________________
Volám sa Alžbetka. Mám štyri roky. A nie, nechodím do škôlky. Som neuveriteľne energická, výbušná, netrpezlivá a temperamentná. Neviem síce, čo to všetko znamená, ale presne taká je moja maminka. Ja som len jej zrkadlo. Občas je to s ňou ťažké. Niekedy na mňa kričí, niekedy je smutná, inokedy si poplače. Lebo vyvádzam. Ja si myslím, že si v týchto momentoch len nerozumieme. A keďže maminku ľúbim najviac na svete, rozhodla som sa venovať jej problémom. A pomôcť jej orientovať sa v nich tak, že jej ukážem, ako sa na to všetko dívam ja. Môj pohľad na vec. Rozoberieme si teda všetko pekne po poriadku. A mamka bude zrazu vidieť svet ako ja – jednoducho a pekne.

Alžbetka

Foto DA Alžbetkinej mamky

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 19)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok