Dieťa č. 6 – 7/2024 prináša aj tieto témy:
Pôrodná asistentka radí
Pôrodná asistentka Bc. Ing. Andrea Kožíková odpovedá na otázku ohľadom pôrodu koncom panvovým. Zaujímalo vás aj, aké pravidlá platia v súčasnosti pre osoby sprevádzajúce rodičku pri pôrode. Môže pri nej byť okrem otecka aj dula?
Spánková poradňa SPINKAJ BÁBO
Prechod na menej denných spánkov
Prechod na menej denných spánkov môže prebiehať prirodzene, ale niekedy je potrebné spánok regulovať. Ak vám však teraz spánky fungujú, nič nemeňte iba kvôli tomu, že ste sa dočítali, že by (podľa tabuliek) už malo mať menej denných spánkov alebo že susedovo bábätko už má menej denných spánkov.
Poradňa detskej fyzioterapie
Povzbudzujme deti k pohybu a hrám vonku
Pohybová aktivita a vonkajšie hry sú pre zdravý vývoj detí nevyhnutné. V dnešnej dobe digitálnej zábavy a často sedavého životného štýlu je dôležitejšie než kedykoľvek predtým, aby deti trávili čas aktívnym spôsobom vonku. V dnešnom článku sa zameriame na význam pohybovej aktivity a vonkajších hier pre fyzické, mentálne a sociálne zdravie detí.
Poradňa materstva a dojčenia
V tomto čísle magazínu Dieťa odpovedáme na otázky ohľadom pitného režimu dojčeného dieťatka v letných horúčavách a dojčenia počas hnačky.
Sexualita po pôrode
Čo by mali partneri o sebe vedieť
Sexuálny život je dôležitou súčasťou budovania intímnej väzby medzi partnermi. Vo všeobecnosti platí, že nevyriešené emócie môžu celkom vážne naštrbiť sex v partnerskom vzťahu. Obdobie po pôrode býva naozaj energeticky náročné a práve preto potrebujete veľkú dávku tolerancie jeden voči druhému. A otvorenú komunikáciu zároveň. Téma sexuality sa týka našich najtajnejších túžob a prianí, najintímnejších oblastí nášho vnútra, duše. Aj v dobre fungujúcom partnerstve to často nie sú témy, o ktorých by sme sa rozprávali úplne bežne. To je možno jeden z dôvodov, prečo rôzne výskumy potvrdzujú, že muži a ženy vnímajú sexualitu po pôrode rozdielne. Poďme sa preto pozrieť na to, čo by mali muži a ženy navzájom o sebe vedieť a čo si zároveň často nepovedia.
Na ceste za životom bez ekzému
Ekzém a leto
„Opäť tu máme leto. Pre nás – mamy atopikov, je to občas obdobie plné prekvapení, a pokiaľ nemáte vyriešené príčiny ekzému, je to obdobie, na ktoré sa ‚neviete‛ pripraviť. Sú len dve možnosti v čase, keď sa boríte s ekzémom: buď vám leto ‚pomôže‛ a vy veríte, že to tak ostane navždy, alebo je pre vás letné obdobie len utrpením a vy čakáte, kedy to už skončí. Nič medzi nie je – ak je, ste na dobrej ceste z toho kruhu von. Poďme sa spolu pozrieť na najdôležitejšie opatrenia, ktoré v lete potrebuje poznať každá mama atopika,“ píše na úvod tejto časti seriálu o ekzéme Paulína Gálová, sprievodkyňa matiek detí s atopiou na ich ceste za životom so zdravou pokožkou, za zdravím.
Hovorme o vede 85)
Čierny kašeľ
Mediálne výstupy o čiernom kašli, s ktorými sa v poslednom čase stretávame, sa zaoberajú prevažne naliehaním na očkovanie. Dokonca aj americká agentúra CDC (Centers for Disease Control and Prevention) ako odborná autorita vo svojej publikácii venuje až 10 strán opisu rôznych očkovacích látok a schém, no len jeden krátky odsek liečbe. V našom článku sa preto sústredíme na tie informácie, ktoré chýbajú na pochopenie ochorenia, spôsobov, ako mu čeliť, ako aj na informované rozhodnutia o očkovaní.
Bylinková škola matky zeme
Rastliny na liečbu detskej pokožky
Koža dieťatka odzrkadľuje jeho vnútorné prežívanie. Nielen nevhodná strava, lieky, ťažké kovy a alergény, ale hlavne psychický tlak, stres a duševné trápenie spôsobujú ekzémy, výsevy, vyrážky, rôzne poškodenia kože. Zdravá pokožka dieťaťa poukazuje na dobré trávenie a duševnú pohodu.
Diabetes mellitus 1. typu
Keď v tele chýba inzulín
Diabetes mellitus 1. typu je chronické autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa v tele človeka, ktorému je diagnostikované, netvorí inzulín. Pri tomto ochorení prebieha autoimunitný proces, keď imunitný systém človeka, ktorý má diabetes mellitus 1. typu, tvorí protilátky proti β-bunkám Langerhansových ostrovčekov pankreasu produkujúcim inzulín. O tom, čo je spúšťačom autoimunitného procesu v tele zdravého človeka, vedecké kruhy stále diskutujú. Paralelne s týmito diskusiami, rozvojom vedy a nástupom nových medicínskych postupov a technológií je toto chronické ochorenie čoraz častejšie diagnostikované stále väčšiemu počtu nielen dospelých, ale aj detí, a to už v útlom veku.
Doplnkové Schüsslerove soli z pohľadu celostnej medicíny
V minulom dvojčísle sme si predstavili základné Schüsslerove soli. Často používané sú aj doplnkové Schüsslerove soli: jód, selén, zinok, meď, mangán a chróm. Podobne ako základné, riešia deficit vo vnútri bunky. Zvyčajne sa pripravujú v riedení D6 alebo D12. Dávkovanie, spôsob podávania a kombináciu konkrétnych solí by mal odporučiť skúsený terapeut.
Ako nevychovať závislé dieťa 10)
Sme zodpovední za závislosť svojich detí od jedla?
Medzi deťmi sa čoraz častejšie vyskytuje závislosť od jedla, ktorá negatívne vplýva na ich celkové zdravie a pohodu. Hoci k tomuto problému prispieva mnoho faktorov, jedným z kľúčových aspektov, ktorý často zostáva nepovšimnutým, je úloha rodičov pri formovaní vzťahu detí k jedlu. Podporujeme nevedomky u svojich detí rozvoj závislosti od nezdravého jedla?
Môže sa stať, že deti vychovajú rovesníci
Väzba s rodičom je základom zdravého psychického i fyzického vývoja dieťaťa. Dnes, viac než kedykoľvek predtým, toto puto nahrádza konkurenčná väzba, a to väzba s rovesníkmi alebo influencermi. Deti hľadajú radu a riešenie svojich problémov nie u rodiča a dospelých, ale u nezrelých rovesníkov a internetových „hviezdičiek“, vyjadrujúcich sa k zásadným problematikám, ktorým často (nehovoríme vždy) nerozumejú. Celá generácia detí nedospieva práve preto, že ich vychovávajú rovnako nezrelí rovesníci.
Logopedické domino – hláska Č
Pre deti sme pripravili sériu logopedických domino hier. Pomôže im naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ a Z. V tomto čísle sme pre vás pripravili logopedické domino na Hlásku Č.
Zo sveta homeopatie 30)
Autizmus a výsledky homeopatickej terapie
Terapeutické výsledky, ktoré prináša homeopatia v prípadoch autizmu, sú natoľko povzbudivé, že sa jej oplatí venovať pozornosť. Výhodou homeopatického prístupu je, že sa lieči celá osobnosť dieťaťa. Všeobecne možno povedať, že napredovanie nastáva súčasne na mentálnej, emocionálnej aj fyzickej úrovni.
S Detským kardiocentrom pre zdravé srdiečko
Prísny zákaz aktívneho života pre deti s vrodenými ochoreniami srdca nie je správny
Všeobecne je známe, že v dospelosti sa sedavý spôsob života spája so zvýšeným výskytom ochorení, ako sú obezita, ateroskleróza, metabolický syndróm, a so zvýšeným rizikom rozvoja kardiorespiračných ochorení. Aktívnejší životný štýl môže znížiť tieto zdravotné problémy. Základy pre zdravší život a životný štýl sa však začínajú už v detstve. Zvlášť to platí pre deti s vrodenými ochoreniami srdca, u ktorých získané ochorenie zhoršuje výsledok základného ochorenia srdca – či už počas detstva, alebo aj neskôr, v dospelosti.
Trápi vás chorobný strach z tehotenstva a pôrodu?
Počuli ste už o málo známej fóbii, ktorá sa označuje ako tokofóbia? Ľudia s tokofóbiou majú iracionálny strach z tehotenstva a pôrodu. Môže postihovať mužov aj ženy a má pôvod v traumatických zážitkoch.
Ako rozvíjať emočnú inteligenciu detí 20)
Flexibilita
V tejto Školička ľudských hodnôt sa budeme zaoberať vlastnosťou, ktorá je v dnešnej modernej dobe dosť vyzdvihovaná. Najmä do zamestnania vždy radi prijmú človeka, ktorý je flexibilný. Keďže v budúcnosti budú na vaše deti pravdepodobne kladené nároky, aby boli flexibilné, nebude na zahodenie, ak sa na túto vlastnosť pozrieme v našej Školičke trošku bližšie.
Aby rozvod nebolel
„Milí rodičia, aby vás rozvod nebolel, to zrejme nejde. Ale aby nebolel vaše deti, s tým by ste mohli niečo urobiť. Zo životných skúseností viem, že na to, aby som niečo v sebe zmenila (napríklad uhol pohľadu, názor, postoj), je dôležité, aby som danej veci rozumela, aby mi dávala zmysel. A tu vidím nádej pre rodičov. Pretože deti sú často zmyslom našich dní. Respektíve starostlivosť o ne nám dáva zmysel. Pretože to tak skutočne je. Keby sme sa starali o deti denne a nedávalo by nám to zmysel, tak by sme isto raz-dva vyhoreli. Prestali by sme to zvládať. O tom, že výchova detí je náročná hádam po všetkých stránkach, o tom ani písať nemusím. Každý čitateľ časopisu Dieťa má s touto náročnosťou isto svoju vlastnú skúsenosť. V čom však mám nádej pre rodičov po partnerskom rozchode? V tom, že keď pochopia, prečo je dôležité, aby niektoré veci zmenili vo svojom vnútri vo vzťahu k bývalému, pozitívne to ovplyvní ich deti. A že je zmena možná, to je isté. Prečo? Pretože ak vám niečo dáva zmysel, tak do toho idete. A starostlivosť o deti dáva rodičom obrovský zmysel. Áno, nie je to ľahké. Často ani jednoduché nie. Ale zmysluplné rozhodne,“ uvádza psychologička Martina Mózsi na úvod rubriky Aby rozvod nebolel.
Matkovanie
Generačné priekopy
Všetci dobre poznáme rozhovor s rodičmi v štýle urob to tak, ako sme to robili my alebo za našich čias bolo toto normálne. A na našu odpoveď, že dnes sa to tak už nerobí, dostaneme vedecky podložený argument, že my sme prežili, nič sa nám nestalo a dnes všetci len vymýšľajú. S obrovskou úctou voči všetkým rodičom a starým rodičom, rozhovory v tomto štýle bývajú naozaj veľká otrava. A práve počas niektorej z rodinných osláv skrsla hriešna myšlienka, a to zostaviť rebríček s názvom TOP 5 najhlbších generačných priekop.
Keď papáme pre dvoch
Tehotenstvo je obdobím, ktoré môže byť krásne, zároveň tiež náročné. Či už z hľadiska únavy, straty energie, zvyšujúcej sa hmotnosti, prípadne aj úzkosti, keď nás do siete polapí strach. To všetko s mohutným prispením vysoko výživného kokteilu hormónov, ktoré nami hojdajú ako na húsenicovej dráhe. A potom tu máme ešte stravu – aby sme seba aj bábätko vyživili najlepšie, ako dokážeme. Aby ani jeden z nás netrpel. Ako tehotenstvom preplávať pokojná, čerpať všetky potrebné živiny, ako jesť pre dvoch skôr ako za dvoch? O tom všetkom už v našom ďalšom článku zo seriálu Hovorme o výžive.
Čučoriedkový receptár
Pripravíme si spolu dve dobroty z čučoriedok – čučo chia puding a domáce nanuky.
12 zdravotných benefitov horčíka
Horčík (magnézium) je pre ľudský organizmus veľmi dôležitý – od regulácie hladiny cukru v krvi až po zvýšenie športového výkonu. Napriek tomu, že sa nachádza v rôznych potravinách od zelenej listovej zeleniny až po orechy, semená a fazuľu, mnohí ľudia ho v strave nemajú dostatok. Poznáte zdravotné prínosy horčíka? Mnohé sú už dobre preskúmané, pre definitívne potvrdenie niektorých je však potrebný ďalší výskum.
Waldorfáčik u nás doma 6)
Opäť je tu ten čas, keď zem vydychuje svoje čaro von do prírody a všetko navôkol naplno kvitne, vonia, znie pohybom a žiari farbami. Svätojánska slávnosť spolu s deťmi alebo prvé zbieranie byliniek v tento magický čas bude zážitkom.
Leto – ideálny čas na posilnenie zručností u detí
Vývoj napreduje neuveriteľným tempom a množstvo ľudí, ktorí dnes pracujú v administratíve, službách, ale napríklad aj ako piloti, tlmočníci alebo šoféri, bude o niekoľko rokov pravdepodobne nahradených modernými technológiami. Čo by sa dnešné deti mali učiť v školách a od svojich rodičov tak, aby v budúcnosti neboli stratené?
Dieťa č. 6 – 7/2024 vyšlo 3. júna 2024 a je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok