Aktuálne Dieťa č. 12/2021 – 1/2022 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 12/2021 – 1/2022

Aktuálne Dieťa č. 12/2021 – 1/2022

Magazín Dieťa č. 12/2021 – 1/2022 prináša aj tieto témy:

Rodina a právo
Veľký prehľad pre rodičov k 1. januáru 2022
Pripravili sme pre vás prehľad rôznych nárokov, ktoré majú rodičia najmä malých detí v zamestnaní a od štátu. Niektoré sumy sa zvyšujú vždy k začiatku kalendárneho roka. Môžete si tak pozrieť, akú sumu čakať na účte v roku 2022. Prehľad je doplnený aj o niektoré časté otázky zo strany rodičov.

Hovorme o vede 71)
Domáca liečba COVID-19
Aké liečebné protokoly pre dospelých sa publikovali vo svete a ako vyzerá ich ambulantná liečba COVID-19 na Slovensku? Ako sa pripraviť na liečbu, aby ste nemuseli zháňať potrebné lieky, keď sa u vás ochorenie prejaví? Ako liečiť COVID-19 doma už od prvých príznakov ochorenia?

Aby materstvo bolo radosťou
Dojčenie nemá byť cieľom, ale prostriedkom
„Pravidelne sa stretávam s mamičkami s podobným problémom – deti majú niekoľko mesiacov, celý čas sa plne dojčia, ale mamičky nie sú spokojné, lebo cítia, že niečo nie je v poriadku. Na pôrod a dojčenie sa poctivo pripravovali, študovali literatúru, chodili na prípravné kurzy, po pôrode mali u seba laktačnú poradkyňu. S dieťatkom sú celý čas spolu, nepoužívajú fľašu ani cumlík, spia spolu, nosia sa. Majú však pocit, že teraz už dieťa nemá o prsník záujem, mama má obavu, či neprichádza o mliečko. Obracajú sa na mňa, lebo po prečítaní článkov a po pozretí videí vidia, že problém môže byť niekde inde, ako si mysleli. Často už skúsili dojčiť v zmenenej polohe (pololežmo alebo vertikálne) a vidia, že to pomohlo, ale ešte nie celkom,“ píše Janka Michálková na úvod článku o dojčení a radosti z materstva.

Mojkanie bábätka mení jeho dna k lepšiemu
Príliš ho objímate. Stále ho mojkáte. Bude rozmaznané. Však to ešte oľutujete! Možno ste sa už aj vy stretli s takouto kritikou. Veda však stojí na vašej strane. Už dávno vieme o pozitívnom vplyve kontaktu koža na kožu od prvých chvíľ po narodení dieťatka. Poznáme liečivú silu dotyku. Súčasné výskumy idú ešte hlbšie a dokazujú, že pestovanie bábätka v náručí a maznanie sa s ním má naň priaznivý vplyv až na úrovni jeho génov.

Cvičíme po pôrode
Kedy začať cvičiť po pôrode? Kedy je ten správny čas? Je to príliš skoro? Aké cvičenie mám zvoliť? Ako mám vedieť, či je cvičenie pre mňa vhodné? Tieto a ďalšie otázky si často kladú maminky, ktoré chcú cvičiť správne tak, aby si neublížili.

Popôrodná depresia
Poznáte jej prejavy?
Je to iba obyčajné popôrodné „baby blues“, ktoré zakrátko pominie? Alebo sa za zmenami nálady, narušením spánkového režimu a epizódami plaču čerstvej mamičky môže skrývať popôrodná depresia?

Horúčka nie je nepriateľ
Horúčka u dieťaťa s dobrou a silnou imunitou nepredstavuje ochorenie, ale je prejavom dobrej obranyschopnosti. Dieťa prekonávaním horúčkových ochorení silnie. Po prekonaní horúčky bude zdravšie.

Čítajme si interaktívne 6)
Z čítania je trápenie? Skúsme to inak!
Máte pocit, že vaša ratolesť o knižky ani nezakopne? Dieťa je však dynamická bytosť. K čítaniu ho to môže pritiahnuť kedykoľvek.

Prinieslo domov vši?
Zavšivenie (pedikulóza) je častým problémom v detských kolektívoch. Voš detskú si poľahky môže priniesť domov aj vaša ratolesť, ak niektoré deti v škôlke či škole majú vši, no nie sú včas a v dostatočných intervaloch odvšivené.

Rodičovská škola
Dnes je ťažšie zažiť pocit rodiny
Pošta (nielen) pre starých rodičov
„‚Blanka, mohla by si napísať článok o starých rodičoch.‛ Hm, ja? Moje dieťa je už skoro dospelé, ale ešte nie je ten čas, aby som sa stala starou mamou. Babkou, omamou, omikou, babinkou, starenkou… koľko krásnych mien. Nuž, možno mi raz bude dopriaty aj tento dar. Ale písať o tom? Skúsila som sa teda zamyslieť nad tým, aké by to asi bolo. Akou starou mamou by som chcela byť? Akou by som vedela byť?“ píše vo svojej pošte (nielen) pre starých rodičov Blanka Lichtnerová.

Môže sa stať, že…
… si dieťa začne veriť, ak mu rodič dôveruje
Čo všetko dokáže rodičovská podpora a dôvera? Existuje množstvo príbehov, ktoré opisujú ich vplyv na život dieťaťa. Jedným z nich je aj príbeh chlapčeka Thomasa z 19. storočia.

Umenie vedomého vzťahu 6)
Rodičovstvo dospievajúcich – príbeh krehkej a tvrdej lásky
Nič nemôže pripraviť rodičov na dospievanie svojich detí. Bez ohľadu na to, ako dobre poznáte svoje deti, aký blízky, dobrý a láskyplný je váš vzťah, prekvapia vás a aj seba. Minimálne od 15. a určite od 16. roku veku je jediným trvalým prvkom v ich živote neustály proces zmeny. Zostane to tak po zvyšok ich rastu smerom k dospelosti. Dospievanie patrí k obdobiam najrýchlejších zmien v živote človeka. Dospievajúci majú asi 7 rokov na prechod od detstva k dospelosti, z chlapca a dievčaťa na muža a ženu. Ak vezmeme do úvahy obrovskú priepasť, ktorú treba medzitým prekonať, ide o krkolomnú rýchlosť. Rovnako ako keby sme sa presunuli zo 14. storočia do 20. storočia za 7 rokov.

Jedinečné deti v škole 2)
Poruchy, poruchy, poruchy… Ako tomu rozumieť?
Písanie
Spomínam si, ako som počula učiteľku úprimne povedať: „Peťko, ja by som ti rada dala známku z tej písomky, ale naozaj neviem, čo si tam napísal, nedá sa to prečítať!“ A to bol ten najľudskejší komentár, ktorý Peťo dostal ako spätnú väzbu od učiteľa. Väčšinou to bolo na každodennej báze niečo ako: „Vieš čo, oprav si to sám!“ alebo „Už si dosť veľký, aby si sa naučil písať!“ alebo „Pozri na spolužiakov, tým to netrvá tak dlho ako tebe, keby si nebol taký lenivý, už by si to mohol mať!“ Takto začína ďalšiu časť seriálu o jedinečných deťoch v škole špeciálna pedagogička MiraTagar.

Škola musí žiakov, učiteľov a rodičov baviť
Školské kluby detí poskytujú starostlivosť o mladších žiakov po skončení dopoludňajšieho vyučovania. Čo si pod tým máme predstaviť? Ako pristupovať k práci v školskom klube tak, aby to bavilo deti i vychovávateľky? Rozprávali sme sa s Katarínou Bugáňovou a Anetou Hradilovou, vychovávateľkami zo Základnej školy Pohraničná v Komárne.

Logopedické pexeso
Pre deti sme pripravili sériu logopedického pexesa, ktoré im pomôže naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ktoré nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa na deti čakajú nové hlásky. Tie si môžu zbierať a vytvoriť si tak veľkú zbierku logopedického pexesa, ktoré im pomôže správne vyslovovať náročné hlásky. Pexesom deti v každom čísle časopisu sprevádzajú naši kamaráti Samo a Hláska. V tomto čísle Dieťaťa prinášame pexeso s hláskou Ľ.

Zo sveta homeopatie 15)
Problémy novorodencov a dojčiat
Homeopatia pomáha deťom už od narodenia prirodzene prekonávať ochorenia, vyrovnávať sa so zmenami a problémami, zároveň posilňuje ich imunitný systém. Pôsobí ako balzam na telo i citlivú detskú dušu, ktorá príchodom domov objavuje svet okolo seba a učí sa mu dôverovať. Predsa len pohodlie a bezpečie mamkinho bruška je nenávratne preč a v momente narodenia sa začína skutočné dobrodružstvo zvané život.

Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 15)
Ženský cyklus 6)
Kruh sa uzatvára
Stáva sa vám občas, že si niektoré myšlienky súvisiace s bežnými činnosťami tak silno vizualizujete, až máte pocit, akoby sa „to“ už udialo? A následne sa vám nechce danú činnosť vykonať v realite? Pretože je už skrátka hotová?

Školička ľudských hodnôt 5)
Štedrosť a ochota podeliť sa
Pestovanie vlastností, ktorými sa postupne v našej Školičke zaoberáme, prispieva k rozvíjaniu emočnej inteligencie. Jedným z hlavných pilierov emočnej inteligencie je schopnosť empatie, súcitu. Súcit nás motivuje, aby sme pomohli ľuďom v núdzi, nedá nám, aby sme mysleli len na seba, prináša nám uspokojenie, keď pomôžeme. Súcit nám pomáha stať sa skutočným človekom. Naša pomoc môže často spočívať v dávaní, v ochote podeliť sa s tým, čo máme. Hodnotou na tento mesiac je štedrosť.

Hovorme o výžive 5)
Vianočné dobroty trošku inak
Kto by nemal rád vianočné koláčiky. Všetky tie medovníčky, pusinky, špeciálne marmelády, ktoré si odkladáme na sviatočné dni. Maškrtky, ktoré doslova rozžiaria slávnostne prestretý vianočný stôl. Ani u nás to nebude inak. Žijeme síce bez lepku, no i tak na sviatočnej tabuli servírujeme všetko, čo sa bežne ponúka na spoločné hodovanie. Jednotlivé pokrmy sa vždy snažím prichystať lákavo, voňavo, chutne, no zároveň aj zdravo. Vianoce sú tu predsa len raz za rok a čo by to boli za sviatky, keby sme si spoločne neupiekli medovníčky, nevhodili hrozienka do vláčnej vianočky, neochutnali zemiakový šalát či likér, ktorý dozrieval v demižóne od konca leta? Ak máte radi gastronomické výzvy, ak v sebe živíte kreatívneho ducha, vitajte, pretože tu ste správne.

Vegánskou vareškou
Chcete variť nielen chutne a zdravo, ale aj s rešpektom voči prírode? Áno, zdravie našej planéty závisí aj od toho, čo sa rozhodnete denne doma miešať v hrnci svojou vareškou. V novej rubrike vám ponúkame vegánske recepty, teda také, v ktorých úplne absentujú potraviny živočíšneho pôvodu.

Ekorodina
Vianoce sú výkladná skriňa nášho života a Nový rok šanca upratať v nej
Niet azda iného obdobia v roku, v ktorom by sa tak naplno prejavil náš životný štýl a to, ako pristupujeme k svojmu zdraviu a životnému prostrediu, ako sú práve Vianoce a Nový rok. No zároveň je to čas, keď zvykneme prehodnocovať svoj život a odhodlávame sa na zmeny. Možno vás tento článok inšpiruje, aby ste sa v novom roku vydali po ceste zdravšej pre dušu i telo smerom ku šťastnejšej budúcnosti našich detí.

Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za priazeň.

Foto 123rf.com

Dieťa č. 12/2021 – 1/2022 si možno kúpiť vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

Hľadáte vhodný darček pod vianočný stromček? Podarujte Dieťa. 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok