Aktuálne Dieťa č. 10 – 11/2023 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 10 – 11/2023

Aktuálne Dieťa č. 10 – 11/2023

Dieťa č. 10 – 11/2023 prináša aj tieto témy:

Poradňa detskej fyzioterapie
Strašiak jesene – respiračné ochorenia u detí v predškolskom veku

Deti  prechladnú v priemere 6- až 10-krát ročne v porovnaní s dospelými, u ktorých sa tieto symptómy objavujú približne 2- až 4-krát do roka. Niekoľko rokov života s pandémiou a jej opatreniami, stále viac znečistené životné prostredie najmä vo väčších mestách a zmeny klímy majú preukázateľne negatívny vplyv na dýchacie cesty, pričom správna funkcia dýchacích ciest patrí k základným predpokladom pre zdravý vývin dieťaťa.

Spánková poradňa SPINKAJ BÁBO
Prečo batoľatá bojujú so spánkom?

Možno to poznáte aj vy. Vaše dieťa zrazu začne bojovať so spánkom. S denným alebo s večerným. Uspávanie je jednoducho zrazu veľkým bojom, trvá dlho a môže byť prítomný aj plač a krik. Keď vylúčite chorobu, prerezávanie zúbkov a ďalšie podobné faktory, stále existuje veľmi veľa bežných dôvodov, prečo môže vaše batoľa bojovať voči spánku. Môže to vyzerať ako veľký nával energie, emocionálny výbuch, plač či odmietnutie.

Plávajme s deťmi aj v zime! Posilníme ich imunitu

Máte doma dieťatko a premýšľate o „baby plávaní“, ale obávate sa nadchádzajúcich chladných mesiacov a s tým súvisiacimi chorobami? Plávanie v akomkoľvek ročnom období prospieva imunite a práve v zimných mesiacoch môžeme smelo hovoriť o začiatkoch otužovania detí práve formou plávania.

Rodina a právo
Keď rodičia spolu nežijú

Sú situácie, keď rodičia dieťaťa už netvoria pár. Nežijú spolu, prípadne medzi nimi dochádza k nezhodám. V tomto článku vám prinášame informácie o rôznych finančných príspevkoch, ktoré rodičia môžu dostávať zo strany štátu. Ktorý z rodičov má prednostne právo na danú dávku a ktorý rodič ju bude dostávať v prípade, že sa rodičia na poberaní dávky nevedia dohodnúť? Zamerali sme sa na daňový bonus na dieťa, prídavok na dieťa a rodičovský príspevok.

Mnislav Zelený Atapana:
„Pohodlnosť ničí naše fyzické i duševné telo.“

„V poradenstve pri dojčení sa snažím využívať prirodzené prístupy k dojčeniu a starostlivosti o deti, a to ma postupne priviedlo i k prirodzenej polohe pololežmo pri dojčení. Niektoré otázky mi však stále vŕtali v hlave a snažila som sa na ne nájsť odpoveď. Zrazu som niekde zazrela video s českým etnológom, spisovateľom a publicistom Mnislavom Zeleným Atapanom, v ktorom ma uchvátil jednoznačnou podporou vertikalizácie bábätiek a detí, mojej srdcovej záležitosti,“ hovorí poradkyňa pri dojčení Ing. Jana Michálková.

Čo dokáže placenta

Placenta zohráva počas tehotenstva kľúčovú úlohu. Ak ste tehotná, možno vás zaujíma, aká je jej funkcia a čo ju môže ovplyvniť. Získajte fakty o tomto dôležitom orgáne, ktorý spája matku a dieťa.

Mama joga – prvé cvičenie po pôrode

Po pôrode je dôležité, aby sa maminky venovali aj svojmu fyzickému a duševnému zdraviu. Jednou z účinných metód na regeneráciu a posilnenie po pôrode je práve joga. Joga po pôrode je známa tiež ako mama joga. Ásany, jogové pozície sú špeciálne navrhnuté tak, aby pomohli mame obnoviť silu, flexibilitu po narodení bábätka.

11 tipov na výchovu
Čo potrebujú deti od rodičov?

Výchova detí je síce náročná, no stojí za všetko to úsilie. Však rodinný život je mimoriadne obohacujúci. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako vychovávať dieťa.

S Detským kardiocentrom  pre zdravé srdiečko
Z chorého dieťaťa zdravé
Vývoj detskej elektrofyziológie a katétrových ablácií na Slovensku

Elektrofyziológia (arytmológia) je vysoko špecializovaná oblasť kardiológie venujúca sa diagnostike a liečbe porúch rytmu. Arytmie sa vyskytujú v každom veku dieťaťa, dokonca už aj prenatálne. Prenatálne arytmie liečime cez matku, t. j. matka užíva lieky vo vyšších dávkach, aby sa zabezpečila ich dostatočná hladina u plodu. Po narodení sú liečené priamo deti. V najnižších vekových kategóriách ide hlavne o liečbu farmakologickú alebo intervenčnú v zmysle implantácie kardiostimulátora (v závislosti od typu arytmie). Vo vyšších vekových kategóriách pribúda ablačná liečba a u niektorých detí implantácie kardioverter-defibrilátorov či iných elektronických prístrojov na liečbu alebo monitorovanie arytmií.

Ako nevychovať závislé dieťa 6)
Zaguľacuje sa vám dieťa?
Odtrhnite ho od zízania na obrazovky!

Jeden z najlepšie potvrdených výsledkov toho, že deti vysedávajú pred obrazovkami, je rozvoj obezity. Môže ísť o obrazovky akéhokoľvek druhu – televízne, monitory počítačov, mobilov, tabletov… Vedecká obec na túto tému urobila už mnoho výskumov. Poďme sa na túto nemilú skutočnosť pozrieť bližšie.

Kupujete dieťaťu mobil?
10 rád, na čo si dať pozor

Vaše dieťa veľmi, veľmi, veľmi chce telefón. Až to bolí. A má na to 100 dôvodov – potrebujem ho v škole pri tvorbe projektov… potrebujem ho pre prístup na EduPage… musím byť v kontakte so spolužiakmi a spolužiačkami, nech viem, aké máme úlohy, keď nie som v škole… musím byť v kontakte s rodičom, keď skončí škola skôr/neskôr… všetci ostatní ho majú, len ja nie… Prosííím… Skôr, než vojdete do predajne, zastavte sa a zvážte naše rady. Pretože ak raz dáte dieťaťu do rúk toto zariadenie, už niet cesty späť.

Ako znížiť riziko infekcie v intímnej oblasti?

Možno ste si aj vy všimli, že v tehotenstve a v období po pôrode ste náchylnejšia na podráždenie v intímnych miestach. Tehotenské hormóny majú totiž vplyv aj na zmeny prostredia v tejto oblasti ženského tela, a tak je osobitná starostlivosť a pozornosť, ktorú treba venovať intímnej hygiene, na mieste. Možno tak predísť nepohode a zvládnuť ťažkosti, ak už vznikli.

Terapeutka a bylinkárka Iveta Henzelyová:
„Snažím sa viesť ľudí k tomu, aby pochopili, čo im hovorí ich choroba.“

Vyrastala v krásnom prostredí Slovenského raja a Vysokých Tatier, kde odmalička spoznávala bylinky a ich liečivé účinky na naše telo, dušu a ducha. Dnes to učí každého, kto má o to záujem. Vytvorila jedinečný projekt Bylinková škola Matky Zeme, v ktorom sa možno po prvý raz stretnete aj s termínom spirituálna naturopatia. Pozývame vás na slovíčko do sveta terapeutky a bylinkárky Ivety Henzelyovej.

Striedavka. A čo ďalej? 2)

V partnerskom vzťahu sú komunikácia, rešpekt a ocenenie základom. Nedajú sa nahradiť ani kuchárskym umením, ani ničím iným. Aj rodičovstvo je vzťah – k dieťaťu, ale aj k druhému rodičovi. Aj po rozchode a rozvode musíme naďalej – alebo odteraz – komunikovať, vzájomne sa rešpektovať a to, čo zvládneme, aj oceňovať. Nie je to bez úskalí a výziev. Na škole sme sa to neučili, v živote spravidla máme iba málo vzorov. O úskaliach a výzvach striedavky pokračujeme v rozhovore s Mgr. Martinou Mózsi.

Hovorme o vede 81)
COVID – zlé a horšie opatrenia

„Lockdown“ pre infekciu COVID-19 vojde do histórie ako šialený experiment arogantnej moci či obludné fiasko, za ktoré sme zaplatili privysokú cenu.

Môže sa stať, že…
… motivovaním detí zničíte ich skutočnú motiváciu

Motivujete deti odmenami a trestami? Postrkujete ich k aktivitám, sľúbite im sladkosť, ak spravia, o čo ich žiadate, alebo sa, naopak, vyhrážate a strašíte ich, aby neurobili niečo, čo neschvaľujete? Presne týmto spôsobom prichádza dieťa o svoju vnútornú motiváciu.

Logopedické domino – hláska C

Pre deti sme pripravili sériu logopedických domino hier. Pomôže im naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ a R. Teraz sa zameriame na domino s hláskou C.

Zo sveta homeopatie 26)
Zápal močových ciest z pohľadu celostnej medicíny

Nedostatok slnečného svetla spolu s vonkajšou nepriazňou máva na svedomí zvyšujúci sa počet ochorení. Obzvlášť citlivé na vlhko a chlad sú močové cesty. Diskomfortom v tejto oblasti trpíme najmä my ženy. Tento fakt sa z fyzického hľadiska zvykne vysvetľovať tým, že máme kratšiu močovú trubicu ako muži, tým pádom sme náchylnejšie na vniknutie mikroorganizmov z vonkajšieho prostredia. Ako sa na to pozerá celostná medicína?

Školička ľudských hodnôt
Ako rozvíjať emočnú inteligenciu detí 16)
Ohľaduplnosť

V tejto časti našej Školičky ľudských hodnôt si porozprávame o ohľaduplnosti. Odporúčame vám, aby ste sa počas celého mesiaca spolu s deťmi venovali ohľaduplnosti viac. Je veľmi dôležité neustále sa venovať tomu, aby sme deti učili dobré vlastnosti. Po čase sa to stane naším dobrým zvykom. Takisto je dôležité venovať sa určitý čas niektorej z vlastností podrobnejšie, aby si ju naše deti (ale aj my) vštepili dobre do pamäti a potom si neskôr spomenuli, čo to znamená byť napríklad ohľaduplný.

Waldorfáčik u nás doma 2)
Martinské obdobie

Prípravy na zimu sú kľúčovými pre toto ročné obdobie. Zatiaľ čo v októbri ukončíme spracovanie úrody, v novembri sa pripravíme na zimu a tmu vnútorne – objavíme svetlo v sebe.

Hovorme o výžive 16)
Ako riešiť trampoty so zápchou u malých detí

Raz za čas, najmä ak je dieťa vystavené stresovej záťaži, prípadne ak nemá úplne vhodne vyladený jedálniček, môže sa stretávať s nepríjemnou zápchou. A tá sa objaví prakticky kedykoľvek – počas leta, keď cestujeme a úplne sa zmení denný režim, s nástupom do škôlky či školy, s chorobou, prípadne silnou emotívnou záťažou, ako je napríklad rozvod rodičov. U dojčených detí býva zvykom, že k uvoľneniu stolice dochádza zhruba 5-krát až 6-krát za deň, výnimkou však nie je ani to, pokiaľ sa dojča vykaká raz týždenne, prípadne aj raz za 14 dní. Deti, ktoré už jedia pevnú stravu, na toaletu zájdu zhruba 1-krát denne, niektoré aj viackrát, niektoré pre zmenu každý druhý alebo tretí deň. Problém však nastane, ak sa frekvencia vyprázdnenia výrazne zníži, dieťa kaká zhruba raz týždenne a navyše priechod stolice konečníkom je preň bolestivý.

Školy pre naše deti

Vyberali ste už školu pre svoje dieťa alebo vás to ešte len čaká? Čo je pre vás pri rozhodovaní dôležité? Referencie? Výška školného? Vzdialenosť od domu? Vybavenie? Alebo učiteľský personál?

Dieťa č. 10 – 11/2023 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok