Akné potrápi viac ako 85 percent dospievajúcich | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Akné potrápi viac ako 85 percent dospievajúcich

Akné potrápi viac ako 85 percent dospievajúcich

Akné je neinfekčné, multifaktoriálne a najčastejšie sa vyskytujúce kožné ochorenie, ktoré postihuje obe pohlavia rovnako, a to nezávisle od veku, najčastejšie však v období puberty. Akné má asi 85 percent ľudí vo veku 11 až 30 rokov a 3 percentá ľudí nad 30 rokov. Pacienti s akné sa v spoločnosti cítia nepríjemne, mávajú úzkostné stavy, depresiu.

Toto ochorenie najčastejšie charakterizuje prítomnosť rôznorodých lézií (komedony, papuly, pustuly, noduly) rozličného rozsahu a závažnosti. Následky môžu byť vzhľadom na tvorbu jaziev celoživotné.

Akné spôsobuje zvýšená produkcia mazových žliaz, ktoré sú početnejšie na tvári, chrbte a na trupe. Nadprodukciou kožného mazu sa pleť stáva mastnou a lesklou. Zvýšená tvorba mazu a zrýchlený cyklus kožných buniek majú za následok upchatie vývodu mazovej žľazy. V týchto ideálnych podmienkach sa premnožia baktérie Propionibacterium acnes a spôsobia zápal. Môžu vznikať biele bodky (angl. whiteheads) – uzavreté komedony a čierne bodky (angl. blackheads) – otvorené komedony, ale aj papulo-pustuly naplnené hnisom.

Nie je nič neobvyklé, že rodičia nevenujú koži svojho dieťaťa dostatočnú pozornosť. Ťažkosti pripisujú fyziologickému procesu dospievania. V dôsledku toho vyhľadajú kožného lekára neskoro a dieťa má trvalé následky na koži. Je veľmi dôležité, aby sa čo najskôr začalo s adekvátnou liečbou, v záujme predísť trvalému zjazveniu tváre a dlhodobej psychickej traume. Dospievajúci veľmi zle znášajú akúkoľvek kožnú nedokonalosť. Hoci väčšina pacientov sa o pleť pravidelne stará, akné sa mylne považuje za ochorenie spôsobené nedostatočnou hygienou. Z nečistoty sa obviňujú najmä chlapci, pretože u nich sa ochorenie prejavuje v závažnejších formách. Treba však povedať, že chlapci znášajú akné rovnako ťažko ako dievčatá, hoci je pravda, že v ošetrovaní kože sú o niečo menej dôslední.

AKO VZNIKÁ AKNÉ?

Akné postihuje mazové žľazy, tieto sa viažu na vlasový vývod v určitých oblastiach tela a zabezpečujú premastenie kože. Mazovú žľazu s chĺpkom nazývame pilosebaceálnou jednotkou, ktorá sa aktivuje viacerými faktormi. Akné môže byť spôsobené prirodzeným zvýšením hladiny hormónov v období dospievania, ale aj inými hormonálnymi zmenami. Tieto môžu v sebe skrývať najčastejšie gynekologické a endokrinologické ochorenia. Prejavy na koži však vedia spôsobiť aj lieky s obsahom hormónov. Všetky spomínané príčiny aktivujú mazové žľazy, ktoré začínajú produkovať veľké množstvo mazu. Na základe tejto zvýšenej produkcie vznikne tzv. hypersenzitívny zápal.

EPIDEMIOLÓGIA

Odhaduje sa, že akné postihuje okolo 9,4 percenta svetovej populácie, čím sa stáva ôsmou najčastejšou chorobou celosvetovo. Mierny stupeň býva často pri narodení, pravdepodobne v dôsledku folikulárnej stimulácie adrenálnymi androgénmi, môže pokračovať až do novorodeneckého obdobia. Akné často nastupuje v období puberty, závažnosť je rôzna. U dievčat môže výskytu akné o viac než rok predchádzať prvá menštruácia. Prevalencia dosahuje vrchol behom strednej a oneskorenej puberty, keď je postihnutých viac než 85 percent adolescentov. Akné môže pretrvávať aj do tretej dekády života, najčastejšie však u žien.

KLINICKÝ OBRAZ

Akné postihuje najčastejšie tvár, v menšej miere ramená, horné časti hrudníka a chrbta.

NAJČASTEJŠIE VARIANTY AKNÉ

Acne comedonica – každý z nás pozná uhry, malé čierne bodky, ktoré sa najčastejšie vytvárajú v oblasti nosa. Tvorí ich rohovinová vrstva a vo vývode žľazy vytvárajú zátku zo zrohovatenej kože, ktorá je zmenená pôsobením tukov. Patrí k miernym formám akné.

Acne papulopustulosa – patrí k stredne ťažkým formám akné. Charakteristické sú drobné uzlíky a uzlíčky s bielou zapálenou hlavičkou. Vo väčšine prípadov už uhry nemusia byť viditeľné, prejavy môžu prechádzať do hlbokých bolestivých zápalových uzlov.

Acne conglobata – táto ťažká forma akné sa najčastejšie vyskytuje u dospievajúcich chlapcov, ale môže sa objaviť u oboch pohlaví. Charakteristické sú komedony, papuly, pustuly, noduly a abscesy s následnou tvorbou jaziev (atrofické i hypertrofické), a to hlavne na chrbte, hrudníku, v menšej miere aj na bruchu, ramenách, krku, tvári a stehnách. Tieto zápalové ložiská sú veľké, tmavé a červenofialovo zafarbené, často so seróznym, hnisavým alebo hlienovitým sekrétom. Starostlivosť o takýchto pacientov je zložitá a efekt terapie je prechodný. V liečbe sa používajú vysoké dávky perorálnych antibiotík, intralezionálne kortikoidy (aplikujú sa do jaziev), systémové kortikoidy, chirurgický débridement, chirurgická incízia a excízia. V závažných prípadoch aj liečba Isotretinoinom počas 20 týždňov.

Acne infantum – objavuje sa vo veku 3 až 6 mesiacov. Komedóny, papuly, pustuly a noduly sa objavujú hlavne na tvári. Následná tvorba jaziev je častá aj pri pomerne miernom akné. Vzniká v dôsledku hormonálnych zmien.

PRIEBEH OCHORENIA

Priebeh i vek nástupu akné sa vo veľkej miere líši. Môže sa objaviť už v ranom detstve alebo až v oneskorenej dospelosti. Vo väčšine prípadov trvá niekoľko rokov a potom spontánne odznieva. U žien nastáva pravidelné zhoršovanie akné pred menštruáciou. Toto zhoršenie nie je dôsledkom zmeny aktivity mazových žliaz, pretože tvorba kožného mazu sa nezvyšuje v luteálnej fáze menštruačného cyklu (v tejto fáze nastáva rozloženie neoplodneného vajíčka).

VYŠETRENIE

Pri podozrení na premnoženie baktériami alebo roztočmi môžeme urobiť kultivačné vyšetrenie steru z kože, v nejasných prípadoch je nutné histopatologické vyšetrenie. Laboratórne vyšetrenia (testosterón, LH, FSH, 17-hydroxyprogesterón a DHEAS) sa odporúčajú pri podozrení na endokrinopatiu (porucha žliaz s vnútornou sekréciou).

DIAGNOSTIKA

  • Klinický obraz (charakteristické eflorescencie – chorobné zmeny kože, predilekčná lokalizácia akné), vek začiatku prejavov, priebeh ochorenia.
  • Histopatologické vyšetrenie.
  • Pri určení diagnózy odlíšiť ochorenia, ktoré môžu pripomínať akné.

TERAPIA

S liečbou akné treba začať čo najskôr, aby nevznikli trvalé následky v podobe jaziev. Dôležité je neodsúvať celkovú liečbu v prípade, že lokálna terapia neprináša dostatočný efekt.

Najčastejšie používané liečivá podľa mechanizmu účinku:

  • normalizácia folikulárnej hyperkeratinizácie,
  • zníženie aktivity mazových žliaz,
  • uplatnenie protizápalového efektu,
  • zníženie populácie folikulárnych baktérií, najmä Propionibacterium acnes.

LOKÁLNA TERAPIA

  • Čistenie – význam pravidelného čistenia je všeobecne známy. Odporúča sa umývanie 2-krát denne vlažnou vodou s čistením iba pomoc prstov. Následne je vhodná aplikácia odporúčaných liečiv. Nadmerné čistenie alebo používanie zásaditých mydiel môže zapríčiniť zvýšenie pH kože, narušenie lipidovej bariéry a dráždenie kože. Antibakteriálne mydlá obsahujú látky ako triclosan alebo chlórhexidín, potláčajú grampozitívne koky, ale môžu zvyšovať počet gramnegatívnych tyčiniek. Na čistenie a ošetrovanie kože by sa mali používať iba prípravky dermatokozmetiky, ktoré majú aj liečivé účinky, teda nie prípravky bežnej kozmetiky. Dermatokozmetika sa vyvíja na podporu dermatologickej liečby, postterapeutickú starostlivosť, prevenciu kožných ochorení, korekciu chýb a zmeny vzhľadu. Jej zloženie podlieha zákonnej úprave a striktným predpisom, aby sa zaručila maximálna bezpečnosť a účinnosť prípravkov. Inými pomocnými liekmi sú nutrikozmetiká – potravinové doplnky.
  • Kyselina salicylová – prípravky s koncentráciou 0,5 až 2 percentá s komedolytickým a protizápalovým účinkom. Túto liečbu väčšina pacientov dobre toleruje.
  • Kyselina azelaová – má komedolytický, antimikrobiálny a protizápalový účinok. V medicíne sa používa na liečbu mierneho až stredného akné. Účinkuje tak, že likviduje baktérie v póroch kože.
  • Benzoylperoxid – má silný antimikrobiálny účinok. Je to ideálna látka na kombinovanú terapiu. Pacienti liečbu dobre tolerujú, prechodne sa môže objaviť suchosť a podráždenie kože.
  • Lokálne antibiotiká – účinkujú predovšetkým antimikrobiálne, majú aj protizápalový účinok.
  • Lokálne retinoidy – sú voľbou v liečbe acne comedonica a patria medzi najúčinnejšie prípravky – uvoľňujú obsah zo sebaceóznych folikulov, zabraňujú tvorbe nových mikrokomedonov, otvorených a uzavretých komedonov. Majú i vlastný protizápalový účinok. Potrebné je plošné ošetrovanie. Keďže je známy teratogénny účinok (teratogenita – schopnosť látky vyvolať znetvorenie vyvíjajúceho sa zárodku), v tehotnosti sa ani lokálne retinoidy neodporúčajú.

SYSTÉMOVÁ TERAPIA

  • Antibiotiká a antibakteriálne látky.
  • Hormonálna terapia – liečba druhej voľby u žien s akné.
  • Kombinovaná hormonálna antikoncepcia.
  • Kortikoidy – vzhľadom na možné nežiaduce účinky by ich podávanie malo byť krátkodobé.
  • Retinoidy – Isotretinoin je najvýznamnejšie a najúčinnejšie liečivo v terapii akné. Je schválené iba u pacientov s ťažkou formou akné. Ako väčšina liekov aj tento má nežiaduce účinky, prejavuje sa to napríklad cheilitídou (zápalové ochorenie pery), suchosťou kože, slizníc a očí, zníženou schopnosťou nočného videnia, bolesťou hlavy, únavou, bolesťou svalov. Počas prvých týždňov môže nastať zhoršenie priebehu akné.

Teratogenita je najzávažnejší nežiaduci účinok pri liečbe fertilných žien. Ženy musia byť informované o riziku tehotenstva a nutnosti antikoncepcie. Isotretinoin nie je mutagénny, preto u mužov jeho používanie neovplyvňuje spermiogenézu. Počas liečby sa opakovane robia laboratórne vyšetrenia (krvný obraz, diferenciálny rozpočet leukocytov, pečeňové enzýmy, glykémia, lipidy).

FYZIKÁLNA TERAPIA – FOTOTERAPIA A LASERY

Fototerapia – princípom ošetrenia je využiť liečebné vlastnosti svetla so špeciálnou vlnovou dĺžkou. Až u 70 percent pacientov sa stav akné zlepšuje po vystavení slnečnému žiareniu. Využitie UV žiarenia v terapii akné je limitované jeho karcinogénnym potenciálom.

V oblasti viditeľného svetla je terapeuticky účinné modré a červené svetlo.

DIÉTA

Existuje mnoho štúdií, ale len malý zlomok z nich sa zakladá na štatisticky významných dátach. Vedci nedávno dospeli k záveru, že existuje určitá súvislosť medzi konzumáciou mlieka a akné, rovnako ako medzi potravinami s vysokým glykemickým indexom a akné. Všeobecne neexistujú žiadne potraviny, pri ktorých by sa dokázal priamy negatívny vplyv na vznik akné, a teda aj ich nutnosť trvale ich vyradiť z jedálneho lístka.

PREVENCIA

Prevencia by sa mala zamerať najmä na elimináciu rizikových faktorov akné a dodržiavanie správnej životosprávy. Odporúča sa vyvážená strava s obmedzením príjmu sacharidov, nasýtených tukov, mliečnych výrobkov a dráždivých korenistých jedál. Nie je vhodná konzumácia alkoholu, kávy a fajčenie. Dôležitá je pravidelná každodenná starostlivosť o pleť a vyhýbanie sa stresu.

Často sú počas celej liečby akné potrebné líčidlá (mejkap). Ak je líčidlo z radu dermatokozmetiky, pacient ho má považovať za súčasť terapie.

Aj keď lekár veľmi starostlivo vyberie vhodný liečebný postup, bez dobrej spolupráce nemusí byť výsledok zaručený. Preto si vždy musíme pripomínať, že akné je chronické ochorenie a odpoveď na liečbu je relatívne pomalá.

PROGNÓZA

Prognóza ochorenia je väčšinou dobrá, ale rozsah a závažnosť akné môže byť u jednotlivcov, samozrejme, rôzny.

MUDr. Ľudmila Vojčeková
dermatologička

Magazín Dieťa
Foto 123rf

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok