Môže sa stať, že vďaka umeniu sa navrátime k svojej podstate | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že vďaka umeniu sa navrátime k svojej podstate

Môže sa stať, že vďaka umeniu sa navrátime k svojej podstate

Umenie je jedna z najkrajších vecí, ktoré ľudstvo stvorilo. Dokáže spájať všetky kúty sveta, pretože hovorí univerzálnym jazykom celej planéty – jazykom srdca.

Hudba dáva dušu vesmíru, mysli krídla, vzlet fantázii a život všetkému.
Platón

Umenie sa priamo dotýka našich duší
Obrazy bývajú zrkadlom našej duše; zmysel, aký im dávame, je obvykle súčasť nášho nevedomia. Hudba nás chytí priamo za srdce; vďaka jej vibráciám a pocitom, ktoré vysiela, cítime silnejšie duchovné spoluznenie než v spoločnosti ľudí. Nemusíme rozumieť jazyku, v ktorom sa pieseň spieva, ale rozumieme emóciám, ktoré nám spôsobuje. Stránky kníh bývajú exportom do iného sveta a vesmíru. Nielenže dodávajú krmivo našej fantázii, ale otvárajú nám oči a srdce. Obsahujú myšlienky, ktoré nás nechajú bez slov, a ak im to dovolíme, inšpirujú nás k lepšiemu životu.

Chcel by som maľovať spôsobom, akým spievajú vtáci.
Claude Monet

Ľudia, ktorí ma poznajú, vedia, ako milujem knihy. Keby som si mohla vybrať jedinú vec, ktorú by som robila do konca života, bolo by to čítanie. Ak by som si mala vybrať svoju prácu snov, bola by som platená práve za to. Knihy sú pre mňa inšpiratívne, pravdou nabité a dovoľujem im, aby sa mi zmysel ich príbehu dostal pod kožu. Jedným z príbehov, ktorý na mňa zapôsobil, bol opísaný v kratučkej poviedke Andyho Weira.

Zmyslom života je…
Poviedka Vajce sa začína smrťou hlavnej postavy. Ocitne sa v prítomnosti entity, ktorú nazve Bohom. Pýta sa, samozrejme, na vec, ktorá zaujíma každého z nás: aký je zmysel života? Entita, nazývajme ju ďalej Bohom, odpovie: „Zmysel života, ten dôvod, prečo som stvoril celý vesmír, je, aby si vyspel.“

Hlavná postava je zmätená, pýta sa, či Boh jednotným číslom myslel ľudský rod. Boh ozrejmí, že nie; vesmír bol stvorený len pre neho. S každým ďalším životom hlavná postava duchovne rastie, vyvíja sa a nadobúda múdrosť – a to je zmyslom celej existencie. Na svete totižto neexistuje nikto iný, než samotná hlavná postava. Každý jeden človek je len jeho iným stelesneným. Je každou ľudskou bytosťou, ktorá kedy žila, a bude žiť. Je prezidentom, čínskym dievčaťom… je Hitlerom a zároveň miliónom ľudí, za ktorých smrť je zodpovedný.

Boh trpezlivo vysvetľuje: „Vždy, keď si niekoho šikanoval a diskriminoval, šikanoval a diskriminoval si seba. Každý prejav láskavosti, ktorý si urobil, urobil si sebe. Všetky šťastné i nešťastné chvíle, ktoré prežíva a bude prežívať každý človek na planéte, prežívaš ty.“

Umenie je stretnutie so samým sebou.
Jackson Pollock

Byť človekom je vrodené, byť ľudským je voľba
Príbeh od Andyho Weira bol jedným z tých, ktorý ma donútil ticho sedieť a pár minút hľadieť do prázdna. Cítila som, ako sa hlavná myšlienka rozlieza po celom mojom tele, usadzuje sa v zákutiach mysle a stavia si tam svoje už doživotné hniezdo. Podobné knihy milujem – také, ktoré nás nútia premýšľať a ukazujú nám cestu, ako byť lepším človekom. Musíme sa však rozhodnúť sami, či po nej vykročíme a budeme zmysel myšlienky rozsievať ďalej. Každopádne, toto je môj spôsob, ako ju poslať do sveta.

Ja som všetkými, všetci sú mnou. Všetko, čo robíme ostatným, robíme sebe. Ak ubližujeme iným, ubližujeme sebe. Ako sa správame k ostatným, je spôsob, akým sa správame k sebe samým.

Správajme sa k ľuďom, akoby sme to boli my sami. A nielen k ľuďom, ale aj k prírode a zvieratám. Učme deti nielen načúvať krásnym príbehom, ale aj premýšľať nad nimi – a správať sa tak, akoby každá ľudská bytosť bola len iná verzia nás samých.

Mgr. Mária Hanúsková
68. časť seriálu Môže sa stať…
Ilustrácia pixabay.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok