Slabá zima ničí alergikov | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Slabá zima ničí alergikov

Slabá zima ničí alergikov

Možno to vyzerá na celkom obyčajnú nádchu. Výtok z nosa, slzenie očí, kašeľ, ťažkosti s dýchaním, únava.

Lenže, keď tieto príznaky trvajú príliš dlho alebo sa neustále opakujú, treba sa zamyslieť nad tým, či nejde o alergiu. Vďaka teplej zime v ovzduší už naplno lietajú alergény drevín, najmä liesky a jelše.

„Keď mal Peťko rok, na koži sa mu objavil atopický ekzém. Našťastie, bolo to len pár suchých začervenaných fliačikov, ktoré ho ale svrbeli tak, že sa neustále škriabal. Pripísala som to kakau a jahodám. Lekárka ma však už vtedy upozornila na to, že atopický ekzém môže byť prvým príznakom neskoršej alergie, vraj na to treba myslieť, ak by bol opakovane chorý,“ hovorí 32-ročná mamička dnes 3,5-ročného Peťka. Stretli sme sa v čakárni detskej alergiologičky, kam prišla so synom na vyšetrenia práve kvôli podozreniu na alergiu. Peťka totiž už takmer rok trápi nádcha. „Takmer neustále má biely priesvitný soplík, ktorý mu zateká a potom kašle. Kýcha, občas vidno, že ho svrbí nos. Niekedy je z toho nervózny a plačlivý. Problém nastal najmä keď začal chodiť do škôlky. So soplíkmi bol neustále doma. Nakoniec nás pediatrička poslala na vyšetrenie, či nemá alergiu. Pravdu povediac, ani by som sa nečudovala, sama som alergička a zdá sa mi, že Peťko to po mne podedil,“ dodáva.
Fakt je, že spočiatku môže byť ťažké rozoznať obyčajnú nádchu od peľovej alergie. Pomôže vám, keď budete dieťa sledovať a zapíšete si všetky príznaky. Tiež je dobré zaznamenávať, kedy sa príznaky objavujú, v ktorom období sú najvýraznejšie. K hlavným prejavom peľovej alergie patrí kýchanie, svrbenie očí, nosa, niekedy aj uší, vodnatý sekrét z nosa, opuch nosovej sliznice a sťažené dýchanie, slzenie očí a zápal očných spojiviek. Väčšinou sa tieto prejavy objavujú opakovane v určitom období roka. Alebo sa zvýraznia, keď idete s dieťaťom do prírody. U iných detí sú, naopak, problémy výraznejšie v mestskom znečistenom prostredí. Kedysi sa hovorilo, že pri peľovej alergii, na rozdiel od bežnej nádchy, dieťa nemá teplotu. To ale nie je pravda, najmä menšie deti môžu mať pri silných príznakoch peľovej alergie aj mierne zvýšenú teplotu.

TERAZ PELIA DREVINY
V minulosti sme sa mohli spoľahnúť na to, že v tuhej zime mali peľoví alergici pokoj. To ale dávno neplatí. Keďže už druhý rok po sebe je zima veľmi mierna, zvlášť na juhozápadnom Slovensku, už v januári začal niektorých alergikov trápiť peľ liesky. A postupne sa pridávajú ďalšie dreviny.

Vo všeobecnosti, keď vášmu dieťaťu diagnostikujú peľovú alergiu, základ je sledovať peľové správy, aby ste vedeli, kedy je obsah jeho alergénu v ovzduší najvyšší a urobili potrebné opatrenia, plánovali aktivity a najmä dôsledne dodržiavali liečbu.
Peľovú sezónu možno rozdeliť na tri hlavné obdobia. Prvé v podstate už prebieha (aj keď typicky začína v skorú jar) a vždy začína kvitnutím liesky. V tomto období kvitnú najmä dreviny – lieska je prvá, po nej nasleduje jelša, breza, brest, topoľ, dub, vŕba a iné. Od apríla je druhé obdobie, keď sa v ovzduší nachádza okrem peľu drevín najmä peľ tráv a tretie obdobie vrcholí v auguste, keď alergikov trápia palina, ambrózia a iné letné buriny. Okrem toho obsah alergénov v ovzduší závisí aj od počasia. Keď je daždivo, obsah alergénov vo vzduchu je nižší, keď je slnečno a navyše veterno, je to horšie.

DODRŽIAVAJTE LIEČBU
Aby sa ťažkosti dieťaťa nestupňovali, dôležité je dodržiavať liečbu. Jej základom sú antihistaminiká a lokálne kortikosteroidy, prípravky do očí a nosa. Lekári tiež odporúčajú očisťovanie a vyplachovanie nosa. Môžete to robiť slanou vodou alebo prípravkami z lekárne s obsahom morskej vody. Počas vrcholiacej sezóny je dobré vždy po príchode domov dieťa prezliecť, a spláchnuť peľ z tváre aj vlasov.
Doma by ste tiež mali zaviesť „protipeľové opatrenia“. Základ je vetrať len veľmi skoro ráno alebo po daždi. Alergické dieťa by nemalo spávať pri otvorenom okne. Prípadne môžete na okná namontovať protipeľové sieťky, ani tie však nezachytia 100 percent všetkých peľových zŕn. Pomôcť môže aj kvalitná čistička vzduchu. Naopak, určite sa vyhýbajte klimatizácii, ktorá peľovým alergikom škodí a cigaretovému dymu. Dobré je posilňovať imunitu, otužovať dieťa a v žiadnom prípade mu nezakazujte športovať či cvičiť v škole na hodinách telesnej výchovy.

Monika Bothová

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok