♪ Dieťa náladu nepokazí. Sme si za ňu zodpovední sami | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

♪ Dieťa náladu nepokazí. Sme si za ňu zodpovední sami

♪ Dieťa náladu nepokazí. Sme si za ňu zodpovední sami

Črepiny z môjho zrkadla 92)

Situácia: Po zdolaní strmého kopca som si musela vydýchnuť. Dcérka hneď zoskočila z bicykla a pustila sa do pojedania šípok. Tento rok zmäkli skoro. Vytláčala dužinu a po očku ma sledovala. Potom sa ma pýta: Maminka, čo ti je? Dlho som vydýchla. Treba to vysvetľovať, opisovať? Nemá dosť? Celý čas, čo sme si plánovali výlet, len frflala, keď sme vychádzali z domu vrieskala, keď sme nasadali na bicykel, chcela sa vrátiť, pretože som do ruksaku nepribalila jej datľovú tyčinku. Nálada mi po tom všetkom klesla na bod mrazu. Tentoraz som mala chuť vrieskať ja. Kričať a obviňovať – kto za to môže? Predsa ja.

Čo tým chcem povedať: Za pokazenou náladou stojí len jej „majiteľ“. Hoci sa zdá, že okolnosti nám podrážajú nohy, hádžu pod ne polená, celý svet sa obracia proti nám – ide len o uhol pohľadu, naše vnímanie. Môžeme viniť životné lekcie, že nám kazia život? Neposúvajú nás smerom, o cieli ktorého nič netušíme? Človek mieni… Okolnosti sú vinné, ale vinu prisudzujeme my, ľudia. Dokážeme byť objektívni?

Čo tým hovorím: Za pokazenou náladou stojí všetko, čo k nej viedlo. V prvom rade si však za ňu môžem sama. Ja som okolnostiam dovolila odohrávať sa (nie vždy sa dá), neovplyvnila som ich (dá sa), ani seba pri ich vnímaní (vždy sa dá – napríklad adaptáciou). Ja som povolila stav, keď sa nálada začala znižovať – kaziť. Ja som bola slabý článok, ktorý situáciu nezvládol. Ja som si pripustila počínanie dcérky a zobrala som ho osobne. Ja som sa dostatočne (napríklad kreatívne) nevložila do udalostí a neovplyvnila ich tak, aby plynuli želanou cestou.

Lepšie pre mňa a pre dcérku: Viem, ako to spraviť nabudúce inak. Aby som náš výlet negatívne neovplyvnila a nešírila zlú náladu okolo seba, vedela som, že niekoho viniť je zbytočné. Ak hľadáme vinníka, chceme si sňať z pliec zodpovednosť a teda riešenie hodiť na niekoho iného. Situáciu môžeme riešiť sami, ovplyvniť ju a teda cieľavedome zmeniť jej vnímanie a svoju náladu. Zhlboka som sa nadýchla, vydýchla a nechala som zo seba pomaly vyprchávať všetok hnev či ľútosť, podráždenosť či mrzutosť. Keď odplynuli, nálada sa sama vylepšila. A aby som ju náhodou ako vírus nepreniesla na dcérku, varovala som ju, aby ma chvíľu nechala upokojiť sa. Tomu totiž veľmi dobre rozumie. Výlet teda napokon dopadol na výbornú.

Mama Žaneta
Foto autorka

 

Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda v rubrike Stĺpček nová časť.

Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet z opačného brehu.
Každý týždeň pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok