♪ Alžbetka a sloboda. Je princezná alebo Mauglí? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

♪ Alžbetka a sloboda. Je princezná alebo Mauglí?

♪ Alžbetka a sloboda. Je princezná alebo Mauglí?

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 86)

Milá maminka. Dnes sa mi splnilo jedno želanie. Babka mi kúpila flitrové lesklé šaty, ružové. Chýbala len veľká mašľa, ale nevadí. Miesto nej sme dokúpili princezničkovskú korunku. Babka bola pyšná, tešila sa, tlieskala… Až kým sme nevyšli na ihrisko. Chcela, aby som sa prezliekla do trička a nohavíc, veď šaty na ihrisko nepatria. A princezné tiež nie.

Veru, princezné som na ihrisku ešte nevidela, ale ja naň určite patrím. Hoci mám na sebe slávnostné šaty a na hlave korunku, aj tak sa chcem blázniť. Loziť po preliezačke, šplhať sa po lane, skákať na trampolíne, visieť za nohy z preliezačky, prebehnúť sa po blate, šmýkať sa po šmykľavke, spúšťať sa na lanovke a strkať do nových kamarátov. Kvôli naháňačke predsa. Vy, maminka a tatko, mi vravíte Mauglí. Babka zase princezná. Takže teraz som princezná Mauglí na ihrisku! Skvele som to vyriešila.

Som spokojná, pretože mám všetko v jednom – obľúbené šaty a obľúbenú činnosť. Aj keď, po chvíli zisťujem, že v dlhých šatách sa mi nelozí až tak dobre. Šaty som okamžite zhodila, no korunka ostane na mieste – na mojej hlave. A vtedy mi babka povedala: „Ale veď takto sa princezné nesprávajú!“ Skutočne? Nesáču sa a neskáču po blate? Isto nie, aby si nezašpinili šaty. Keď si ich ale vyzlečú, môžu ísť na to!

Babka si len vzdychne, vraj som ako chlapec. Kdeže chlapec, napomeniem babku. Správam sa ako princezná Mauglí – netreba byť alebo Mauglí, alebo princezná. Do mňa sa zmestí aj jedno aj druhé. Pretože sme všelijakí, pretože všelijakí dokážeme byť. Skúšame kombinovať všetko, čo vidíme. Keď som sa hrala na koníka, psíka, zajaca, neznamenalo to, že som zvieratko. Nech už sa teda hrám na koníka, princeznú Mauglí alebo na hocičo, stále to som ja, Alžbetka. To si zapamätajte, prosím. Ak nie, nebojte sa, budem vám to pripomínať.

Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky
____________________________________________________

Volám sa Alžbetka. Mám päť rokov. A nie, nechodím do škôlky. Som neuveriteľne energická, výbušná, netrpezlivá a temperamentná. Neviem síce, čo to všetko znamená, ale presne taká je moja maminka. Ja som len jej zrkadlo. Občas je to s ňou ťažké. Niekedy na mňa kričí, niekedy je smutná, inokedy si poplače. Lebo vyvádzam. Ja si myslím, že si v týchto momentoch len nerozumieme. A keďže maminku ľúbim najviac na svete, rozhodla som sa venovať jej problémom. A pomôcť jej orientovať sa v nich tak, že jej ukážem, ako sa na to všetko dívam ja. Môj pohľad na vec. Rozoberieme si teda všetko pekne po poriadku. A mamka bude zrazu vidieť svet ako ja – jednoducho a pekne.

 

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 85)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, ktorý nájdete tiež oblasti Stĺpček.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok