Žmolí si uško | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Žmolí si uško

Žmolí si uško

„Mám dvojročného syna, ktorý má zvláštny zlozvyk – žmolí si ušný lalôčik. Sprvu to robil len pri zaspávaní, preto sme tomu nepripisovali veľký význam. Ale teraz to robí čoraz častejšie…

Robí to nielen v nejakých stresujúcich situáciách, napríklad keď príde návšteva a hanbí sa, alebo keď sa niečoho bojí, napríklad keď ideme k lekárke a bojí sa, že ho bude pichať. Ale všimla som si, že si žmolí uško aj pri sústredení, keď počúva rozprávku. Občas to robí aj vonku na prechádzke, alebo keď len tak pozerá televízor, ideme v autobuse a podobne. Neviem, ako ho mám od toho odnaučiť. Keď mu dávam ruku dole, to vôbec nepomáha, vždy ju dá na uško a robí to ešte intenzívnejšie, akoby zo vzdoru. Keď mu capnem po ruke, tak sa rozčertí a ide on biť mňa, tak je potom z toho zase len plač a hádka. Ako mám reagovať, aby s tým prestal?“
Andrea

Nemyslím si, že žmolenie uška je zlozvyk, pri ktorom by sme sa mali obávať, že bude pretrvávať do staršieho veku. Tak ako bude dieťa rásť, bude ubúdať situácií, v ktorých bude potrebovať tento upokojujúci manéver, lebo bude mať iné, nové zručnosti. Bude vedieť lepšie rozprávať, bude vedieť, ako sa má reagovať, nebude už toľko nových neznámych situácií.

Žmolenie uška môže mať aj fyziologické koreláty, niekto hovorí o akupresúrnych bodoch, ktoré sa dajú nájsť práve na uchu. Možno váš synček robí to najlepšie pre seba.

Práve častým upozorňovaním a veľkou pozornosťou, ktoré tomu venujete, môžete tento spôsob u syna fixovať. Dobre čítate, čo sa v tej ktorej situácii deje, môžete to teda synčekovi približovať slovne – opisovať to nejako takto: „Aha, teraz prišiel niekto, koho nepoznáš… ty nevieš, čo sa dnes bude u pani doktorky diať… táto rozprávka sa ti asi veľmi páči…“ Pomenovaním pocitov sa možno naučiť postupne ich identifikovať a zvládať, a to je cesta k tomu, aby sme nepotrebovali nejaké iné spôsoby.

Mgr. Miroslava Kumančíková

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok